Archiv pro rubriku: Horský byznys

Tom analyzuje marketingové trendy pro jednoho z globálních lídrů horského byznysu. Je průkopníkem zodpovědného marketingu v horské branži, prosazuje udržitelnost jako důležitý PR nástroj. Zasazuje se o kultivaci vztahů všech klíčových zájmových skupin v oboru – turistů, provozovatelů, ochranářů, marketérů, developerů, managementu a legislátorů – a jejich odlišných vlivů na prostředí hor.

Nakolik reaguje publikum horského střediska na responsivitu vyžádaného emailingu?

Minulý týden jsem zveřejnil interní průzkum odhalující, že publikum vailského koncernu poměrně spolehlivě rozeznává responsivní a neresponsivní poštovní formát. Jak na takové zjištění reaguje?

Minule prolinkovaná studie od prestižní marketingové agentury BlueHornet naznačuje, že až 80 % nedobře vypadajících emailů má být bez přečtení smazáno, což se vailkému marketingu zdálo být silnou kávou.

Problémem je, že neexistuje technologické řešení, jež by odesílateli poskytlo zpětně echo, když si příjemce otevřený email bez přečtení smaže.

(Poměrně nákladnou variantou by bylo na závěr takového testovacího emailu nenápadným textem nabídnout nějakou odměnu oproti přihlášení se o ni, avšak taková verze bude vždy větší či menší měrou ošizena vinou těch, kteří si chytrácky echo o dárku rozšíří mezi sebou vlastními cestami.)

Nakolik vnímá publikum horského střediska responsivitu vyžádaného emailingu?

Marketingovou branží cestuje řada strašidel, duchů a mýtů; jedním z takových je teorie, že až 80 % příjemců emailu zprávu bez přečtení smaže, pokud na jejich mobilu nebude vypadat dobře.

Vailský marketing tento oborový průzkum nevzal na lehkou váhu a už několik let od doby, kdy byl zveřejněn, reakce vlastního – toho pro něj nejdůležitějšího! – publika sleduje a čas od času je na tento ohled i záměrně testuje.

Zmíněný 80% strašák nezbytně stojí na dvou nohách: jednak na předpokladu, že email se nebude příjemci jevit jako dobře vypadající, druhak jak na takový vjem příjemce zareaguje, pokud vůbec.

Bez znalosti první části by nebyla šance dobrat se k druhé.

Kolik marketingového emailingu je otevíráno na mobilních zařízeních oproti desktopovým?

Střediskové emaily jsou čím dál víc čteny na mobilech. Ale o kolik víc?

Minule jsem se zabýval jedním ze základních aspektů responsivního emailingu – šířkou zpráv. Dnes se podíváme, na jakých čtecích zařízeních jsou vzkazy od amerických horských středisek přijímány.

Vailský marketing analyzoval přes 1,6 milionu otevřených emailů z kampaní své koncernové skupiny během prvního pololetí 2016. Veškerou otevřenou poštu rozlišoval podle typu čtecího zařízení na mobilní zařízení (např. iPhone), desktop (např. Outlook) a webmail (např. Gmail).

↓ Záměrně krátký a stručný produktový emailing Epic Life od Vail Resorts rozesílaný z koncernové centrály v denverském Broomfieldu má standardně nastavenou šíři formátu 620 pixelů;

Jak široké emailové šablony používají horská střediska k doručování svých vzkazů?

Responsivita emailingu je čím dál víc populárnějším tématem i v marketingu horských středisek. Jak by ne.

Kdybych měl tenhle buzzword přeložit do člověčiny Saturninově tetičce Kateřině, řekl bych jí, že jde hlavně o to, zda a nakolik tradičně používané emailové formáty pasují do věru netradičních nejrůznějších mobilních aplikací a prohlížecích zařízení.

No, snad by mě za to neseřezala deštníkem. Nejspíš ale jo.

Responsivita emailingu začíná u použité šířky textového pole zprávy a pokračuje znalostí, jaký typ prohlížečů vaše publikum dominantně používá. Protože posílejte jim emaily ve formátu nevhodně širokém – a na svých mobilech uvidí jen nečitelné smetí.

Vailský marketing monitoruje emailingové kampaně více než 60 severoamerických středisek. Jedním z mnoha sledovaných hledisek je právě použitá šířka textového pole zprávy.

Dolnomoravské (a revelstocké) balistické léto

Kdekdo by mylně hádal, že „horskostřediskovou“ události letošních letních prázdnin byla dvoutýdenní olympijská taškařice na Lipně se svou z veřejných prostředků uměle vyhoněnou pseudonávštěvností. Ne. Událostí léta byl bezpochyby fenomén i teď v září dál se odehrávající na Dolní Moravě – s jeho dvouměsíční, plně organickou návštěvností rozměrů, jimž nerozumím a jež jsem v tuzemsku zažil naposled na VI. československé spartakiádě 1985.

Předně: možná poprvé jako striktně oborový B2B bloger budu muset na sebe dávat majzla, abych nesklouzl do B2C píáru.

Resort Dolní Morava poté, co jsem jej – prvně v životě – v půli letošního srpna poznal, mi svým genius loci silně připomíná jeden kopec, údolí a brand v Kanadě. Vím, že DM tímto příměrem neurazím a že urážka by se nekonala ani opačným směrem. Revelstoke, British Columbia.

Ne, nezkouším srovnávat nesrovnatelné. Revelstoke je mohutnější kopec v masivnějším pohoří a nabízí adekvátně velkorysejší lyžařské možnosti včetně třeba heliskiingu. Rev má taky krásné logo – briskní, jednoduché a pravdivé. Podobně hodnotím dolnomoravský slogan (… hory zážitků) – ten by si měli v DM hlídat, lepší těžko najdou a hledat ani není proč.

V čem však vidím hlavní linku podobnosti Rev a DM, je fenomén jejich letošního léta. Z obou do letoška dominantně zimních středisek se staly plnohodnotné celoroční resorty s nově převládající letní návštěvností.

McEnroe For President… not

Lyžařský udate, jenž nešlo nedat.

Jsa odkojen Abbou, Borgem a panem Stenmarkem, tenhle Švédskej syndrom mi zůstane do konce mých dní. (Vůbec mi to neva, jsem na to naopak pyšnej – jen o to víc špatně snáším vědomí, že to moje milovaný starý, dobrý, nehloupý, blonďatý, pihovatý Švédsko je on its way to hell. Bez možnosti návratu.

Proč však o tom píšu – za mých mladých let jsem prožíval letité souboje o trůn Borga s McEnroem podobně, jako ve stejné době podobné mače Stenmarka s bráchy Mahreovými. I tohle ve mně zůstane nafurt.

A proč tedy o tom ksakru píšu?

Jednak mi dělá dobře připomenout si po letech tuhle pěknou dobu raných osmdesátek, druhak mi ji připomnělo dnešní pokračování souboje na dálku mezi vailskou sezónkou Epic a jejím největším vyzyvatelem, aliancí MAX Pass.

Utopie střediskového emailingu: jediná zpráva snažící se sdělit všechno všem

Mnoho středisek má tendenci designovat si emailing do podoby svého webu. Aby obě věci vypadaly stejně.

Jenomže ony stejné být nemohou. Email nemůže suplovat web. Baže. Email je počta.

Na té nejzákladnější úrovni, střediskové webstránky jsou dobré k tomu, aby generovaly transakce. A střediskový emailing k tomu, aby lidi k místu oněch transakcí co nejsnáz dostal.

Mnoho střediskového emailingu vypadá podobně, jako tento aktuální lipenský. Napohled solidně zorganizovaný obsah posazený do šablony charakterem připomínající resortní webstránky;

Denní skipas za tři tácy, sezónka přes pětapadesát. Oběživo je holt nutné nechat obíhat

Některé americké starosti by Čechoslováci mít vážně asi nechtěli.

Dlouho si na východním pobřeží US-and-A libovali, jak svěřepě vzdorují móresům vailského koncernu, zejména nákaze jejich napálených denních tarifů. Well…

Nevyhnutelné nadvládě vailských Borgů Nová Anglie prozatím odolává, nicméně ne tak cenovému virusu – ten už dávno poletuje azurem mrazivého severoatlantického luftu.

Podle právě zveřejněného ceníku vermontského Stowe se tamní skijeři mohou těšit z denní sazby $124 – přičemž (na rozdíl od vailského Epicu) jejich sezónka stojí macatých $2,313. Goodness me.

Jak vidno z čerstvého střediskového ceníku, nijak netřeba prý šetřit ani na dětech či seniorech. (Však taky ti druzí celý produktivní život spíš pomáhali přifukovat bublinu na Wall Streetu, než že by hákovali v Amazonských balírnách. A jejich vnoučata totéž nejspíš čeká, tož co.)

Monínec experimentuje s říjnovým otevřením sněhového provozu

Dnes si povídám s ředitelem celoročního areálu Monínec Jaroslavem Krejčím.

Výchozím tématem je vaše elektronická karta Toulavka, ale bude zajímavé se podívat i na váš marketing všeobecně. Začněme nicméně vaší kartou. Jak už vím od Veroniky, nejedná se o sezónku jako takovou, ale o standardní čipovou kartu, kterou lze používat jako e-skipas, tedy nabíjet přes vaše webové rozhraní. Na jaře jste podle tehdejších údajů měli mezi lidmi asi 3000 těchto karet. Změnilo se nějak zásadněji toto číslo se skončeným létem?

Jak se horská střediska mohou inspirovat Disney bublinou

Provozní koncepty Disneylandu a typického moderního horského střediska mají mnohem víc společných znaků, než si někdo může myslet. Napálené denní vstupné, žádné hodinové, sezónní pasy, resortem vlastněné hotely a restaurace. Jednu věc však u myšáka Mickeyho nedostanete.

Jakmile jednou projdete přes turnikety Disney parku, nemůžete si koupit nic, co by neneslo Disneyho značku.

Všechny čepice, trička, mikiny, bundy, pohádkové kostýmy, střevíčky, deštníky, holínky, brýle, hodinky, kabelky, baťůžky, hrníčky, čarovné hůlky a úplně všechno ostatní, co malí i velcí návštěvníci v průběhu dne v parku můžou chtít nebo potřebovat, je obrandováno Disney logem. Žádný Adidas, Nike nebo Reebok; na každé položce pouze výrobní náklady a předražená cenovka díky jednomu z nejslavnějších brandů světa.

Cokoli si kdo koupí, všechny peníze do posledního nikláku odtečou do kapes mocné společnosti. Disney bublina jak z marketingové učebnice.

Haunted Mansion horského byznysu

Tamarack Resort zřejmě schytal kletbu zákeřných sudiček být nefalšovaným Černým Petrem odvětví ještě dřív, než stačil vzniknout.

Jestliže se říká, že kočka má sedm nebo devět (či kdovíkolik vlastně) životů, zajímalo by mě, kolik jich může mít takové horské středisko. Jedno z nejkontroverznějších jmen horské branže, Tamarack z Idaha, jich má za sebou promarněných už – osm.

Tak jsem otevíral článek o Tamaracku před necelým rokem, kdy měl na kontě projetých šancí sedm. Stigma místa si však už nejspíš žije svým vlastním, vlkodlačím životem, navzdory loňské záchranné misi marketingového střelce Brada Larsena.

Nedávno správa idažského distriktu Valley County oznámila, že v říjnu pošle do veřejné dražby celkem 24 nemovistostí tamarackého resortu z důvodů minimálně tři roky neplacených daní; mezi draženými objekty jsou 2 lanovky, zipline, nedokončená středisková chata nebo část golfového hřiště. Což lze vnímat jako v pořadí už devátý pokus o uvedení místa do regulérního provozu za legálních podmínek.

Toto je nejspíš neslavnější skistřediskový slogan na světě. Jak zní ten váš?

Zatímco název a logo má každé tuzemské středisko, svůj slogan zatím málokteré. Polepšit!

Nedávno jsme se šéfem jistého skiareálu seděli nad jejich možným novým sloganem, mimo dalšího. Mezi řečí mě napadlo, že skiresort bez sloganu je jak lyžař bez holí: obojí lze oželet, není to ale ono.

Dobře zvolený slogan může (a měl by!) být součástí mixu několika stěžejních prvků, činících střediskový branding rozpoznatelným, nezaměnitelným a srozumitelným.

Vím o resortu, jehož slogan je mezi lidmi známější než jeho logo. Pravděpodobně jde o nejslavnější skiareálový slogan planety.

CzechSkipass: průkaz totožnosti frekventovaného lyžaře

Vloni ve své druhé sezóně, v prakticky všech českých skiareálech sněhově pod psa. O moc líp nevyšla ani ta předchozí, pro Czechskipass premiérová. Do příslovečné třetice prý už půjde všechno, jak má.

Czechskipass je svým rozsahem unikátní plnohodnotná sezónka do 23 prémiových českých středisek s neomezeným denním vstupem. Nikdy v historii tuzemského lyžování takto mohutné joint venture nejenže neexistovalo, ale ruku na srdce – nikomu z nás se o něčem podobně komplexním ani nezdálo.

Jde o marketingový produkt Asociace horských středisek (AHS), pod jejíž copyright spadají všechny níže zveřejněné infografiky, kde není uvedeno jinak.

CzechSkipassu přináleží spousta superlativů: když se před dvěma lety zčistajasna objevil na trhu, šlo o NEJvětší překvapení a NEJvýznamnější novinku v tuzemských horách. Umožňuje lyžovat na bezkonkurenčně NEJrozsáhlejší tuzemské ploše (190 km tratí), jde o sezónku s NEJlepší hodnotou a současně je také skipasem NEJdražším.

U ceny CzechSkipassu nyní začnu, jelikož cenovku tradičně řeší dominantní většina potenciálních zájemců v první řadě, coby nejvyšší ohled. (Vše v této analýze se vztahuje v cenám a okolnostem uplynulé sezóny 2015/16, nezávisle, jaké ceny a podmínky budou platit v sezóně následující.)

Lze vůbec něco nepřevzít od tatranského marketingu?

Safra, špatná otázka. Správně měla znít, „lze vůbec něco převzít?“

S příchodem září jak na výstřel z Aurory vystartovaly podzimní doplatkové kampaně lyžařských sezónek středisek. Nabídly mi příležitost v mnohém navázat na včerejší analýzu tatranského Gopassu a jen o pár týdnů starší analýzu vailského Epicu z perspektivy nedávno zde probíraného přístupu manipulace s prodejními uzávěrkami kampaní sezónek.

Budou se tu srovnávat podzimní výkopy obou produktů.

Ohleduplným eufemismem tu můžu mlžit, že to oba dělají rozdílně a po svém. O trochu víc zhurta – ale o to pravdivěji – však prohlašuju, že jeden to dělá dobře, zatímco druhý hloupě. Tak rád bych nechal čtenáře až do konce článku v nehtohryzajícím napětí, který je který. Ach jo.

Gopass: štika vpuštěná do stojatých vod

Na Slovensku ve své druhé, v Čechách v premiérové sezóně. Nový koncept „americky“ agresivně předprodávané věrnostní RFID karty možná začne měnit zažité tradiční náhledy na trávení dovolené.

Stručně k názvu samotného produktu, jenž nepovažuju za moc chytře, chcete-li šikovně, vymyšlený. (Mimochodem, prakticky všechny zdejší připomínky už marketing TMR ode mě naživo slyšel, zde jen některé zkráceně rekapituluju.)

Jde o to, že se zde tlučou čtyři názvy – Šikovná/ Chtytrá sezónka, Gopass, Hero season pass, pátý název bude mít nejspíš ještě polská verze – na stále jeden typ produktu, v zákaznickém vnímání. Protože neexistuje, aby si chtěl lyžař koupit špindlerovskou Chytrou sezónku a k tomu na totožnou identitu třeba extra slovenskou Šikovnou – či by to alespoň jít nemělo. Ale to je zřejmé.

Zákazník potřebuje veškerou možnou pomoc od střediska, jak blbuvzdorně jednoduše a přímočaře pochopit a vnímat jeho produkt, jak jeho koncept bez zádrhelů vysvětlit své 80+ leté pratetičce, třeba. V čemž mu tedy multi-jméno sezónky příliš nepomáhá, podle mého.

V absurdním případě bude zákazník ignorovat lopotnou (a nelevnou) direct-mailingovou kampaň střediska na jeho Šikovnou/ Chytrou sezónku v dobré víře, že „Ne díky, já si počkám až pošlou nabídku na tu jejich Gopass sezónku.“ Vím, že možná trochu trivializuju, ale ne moc. Známe lidi.

Co když je nejlepším modelem pro československé sezónky… kočkopes?

Ač ještě o amerických skipasech, téma už míří do tuzemských hor.

Dnešním článkem uzavřu letošní sérii přehledů amerických sezónek, jelikož už se jich tu objevilo právě dost na to, aby se jednomu v hlavě začaly plést. Ambicí přitom nebylo přinést úplný výčet všech sezónkářských produktů, nýbrž ukázat na ty, jež jsou něčím pozoruhodné a zejména – mohou se stát inspirací nově se formujícím domácím sezónním skipasům a aliancím.

Co se konceptu společné sezónky týče, v zásadě mají střediska na výběr ze tří základních principů kooperace.

Buďto nabídnou plnohodnotnou společnou sezónku, kdy do každého z partnerských středisek platí plný, neomezený vstup. Viz například Epic Pass nebo Peak Pass, stejnou formu mají v současnosti nastavenu i tatranský Gopass a Czech Skipass, jejichž analýzy budou v rubrice Horský byznys následovat.

Druhým principem je (pro mou lenost nalézt vhodnější výraz) takzvaný ochutnávkový skipas, kdy do každého z partnerských středisek platí určitý počet dní; letos jsem tu na blogu prohlédl Mountain Collective se dvěma ochutnávkovými dny či MAX Pass se dny pěti.

Posledním ze tří zmíněných principů je jakýsi hybridní koncept předchozích dvou: plnohodnotný sezónní vstup do mateřského skiareálu plus určitý počet ochutnávkových dní do ostatních partnerských.

Právě tomuto typu sezónky věnuju dnešní článek, jelikož jde po mém soudu o nejvhodnější princip pro potenciální nová tuzemská uskupení.

Yosemity: lyžařská sezónka za pár sendvičů

Anebo za ekvivalent dvou denních lístků. Levnější sezónku ať už nikdo nikdy a nikde nechce hledat, při psu!

Když klub slaví 100. výročí, jakou cenu má dát lidem – stovku? Tak já nevím, je to dobrej nápad, nebo špatnej nápad, nebo jakej je to vůbec nápad? (© Ivan H.)

Jsou to ale věci. Když si tuhle vailští po čase odskočili nakoupit, hned to zas spustilo lavinu ošklivých, falešných slovíček. Dokonce i nefér narážky na ceny vailského gastra se objevily;

Pár týdnů nato slaví NPS Yosemity sté výročí a na někoho v tamním vedení napadl nápad na nejlevnější lyžařskou sezónku planety (naší i většiny okolních) v ceně doslova několika sendvičů – bezpochyby míň, než těch zlopověstných vailských čtrnácti. Jako kdyby někde v malém českém skiareálu nabídli sezónku za tisíc korun.

Yosemity si kdekdo vybaví jako letní přírodní nádheru se scenériemi atakujícími hranici kýče. Skalky jako Half Dome nebo El Capitan rozezná každý stejně bezpečně, jako každý našinec pozná třebas Karlštejn.

Americké sezónky v křížové analýze: MC/MAX (býčí) vs. Epic (medvědí)

Kdekdo mě považuje za marketéra s pro-vailskýma očima. Sám se tak nevidím.

Snažím se věci v životě vnímat vybalancovanou, nezávislou optikou. Ty v horské branži nevyjímaje. Calling a spade a spade; kdekoli vidím něco hodnotného, hledím to vyzdvihnout a v souvislostech popsat. A opačně – kde najdu nedostatky a slabá místa, konstruktivně na ně ukážu, Vail neVail.

Právě končící srpen byl v oblasti amerických sezónek volatilní, jak možná ještě nikdy. Vail Resorts překvapili lyžařský svět akvizicí svého dosavadního největšího konkurenta, megaresortu Whistler-Blackcomb. Jako kdyby Coke spolkla Pepsi.

WB ve spreji vancouverských dešťů bude fungovat dál stejně precizně, jako dosud. Na co však bude mít akvizice gigantický dopad, je hodnota a marketingový potenciál koncernové Epic sezónky. Nejspíš padne magická cifra. Kdo by se kdy nadál, že nějaký skiareál vně UCCP prodá milion sezónních skipasů?

Vailský byznys přijel

Pro mnohé čtenáře nejspíš zbytečný epilog včerejšího příběhu o koblihách a kafi.

V kraji pod jistými evropskými horami je rozeseta přespousta malebných městeček, v nichž žijí ponejvíc dvě převládající sociální skupiny vesměs spokojených obyvatel. Jedněm, kteří vedou spíš normální až skromnější životy, říkejme Východňáci. Pak jsou tu ještě Zápaďáci – to jsou ti bohatší až rozmařilí.

Jedním ze šťastných a spokojených západních obyvatel je taky pan Tonda. Každou zimu, když je dobrý sníh, rád jezdí lyžovat.

Jednou, když si opět plánoval svou zimní dovolenou, všimnl si reklamy, že v jejich evropských horách začal provozovat resort ten slavný americký Vail, o němž slyšel celý svět. Resort prodával jen dvě položky, lyžování a bydlení.

Nebylo to ale ledajaké lyžování. Svahy měly kilometry a kilometry délky vzorného manšestru i prašanu, když napadl. Obsluhovány byly fungl novými rychlými lanovkami, na okrajích pist stály luxusní restaurace s krásnými panoramatickými scenériemi, bydlení bylo prvotřídního designu a kvality, se spoustou wellnesu, dalších restaurací, butiků a nejrůznějších služeb. Snad proto taky stálo lyžování €120 za den a bydlení €400 za noc.

Jak by mohl Tonda odolat, podobně jako nejspíš každý další, kdo viděl reklamu. Neváhal a objednal si dva týdny vailských lyžařských skipasů a dva týdny vailského bydlení. A nemýlil se, obojí bylo znamenité. Nejlepší zimní dovolená, co kdy zažil. Tonda určitě přijede zas.

Wejlský byznys přijel

Mám na srdci jednoduchý metaforický příběh, v němž možná jde o kafe a koblihy, možná o něco docela jiného. Budu tu na něj v budoucnu čas od času odkazovat, proto jej nyní sepíšu. Nejsem žádnej Lewis Carroll, tak to vezmu stroze.

V kraji pod jistými evropskými horami teče řeka, na řece leží městečko. Řeka jej rozděluje na západní a východní část. Jak už to tak bývá, lidi z Východu vedou spíš normální až chudší životy, Zápaďáci spíš bohatší až rozmařilé. Veškerá podobnost čistě náhodná, že.

Jedním ze šťastných západních obyvatel je taky pan Tonda. Každou neděli si rád vyrazí na odpolední procházku, když počasí není proti. Jako i tuhle neděli.

Na promenádě pan Antonín narazil na něco vzrušujícího, na co nikdy předtím: stála tam pojízdná prodejna toho slavného amerického kavárníka Wejla, o němž slyšel celý svět. Ve voze prodávali jen dvě položky, kafe a koblihy. Každý věděl, že u Wejlů se koblihy dělají z těch nejfajnovějších surovin a stejně tak káva. Snad proto taky obojí stálo po €12.

Jak by mohl Tonda odolat, podobně jako každý další, kdo šel kolem. Sedl si na kafe s koblihou – a nemýlil se. Nejlepší kobliha i kafe, co kdy měl!