Novinový expert

v

od

Jeden muj obchodni pritel mi vypravel o muzi, ktery mel velke ambice obchodovat zemedelske komodity, specielne pak sojove boby. Vypravel mi, jak mel tento muz rad ve zvyku se na verejnosti posadit ke stolu s cerstve nakoupenymi, jeste slozenymi novinami v rukou, porozhlednout se po spolusedicich a zovialne pronest: „Vcera pres noc prselo v Illinois i Indiane, ceny soji by mely padat.“ Potom nalistoval prislusnou burzovni sekci v novinach, s prstem na novinovem sloupku nasel radek Soybeans futures, a vykrikl: „Jasne! Tri centy dolu! Ja to vedel!…“. A se sebeuspokojivym pohledem po svem okoli, odlozil noviny vedle sebe a citil se dobre, uspokojen vysledkem teto sve jednoduche, ale spravne fundamentalni analyzy trhu sojovych bobu.

Kez by vsak veskera analyza komoditnich trhu mohla byt vzdycky takhle snadna a takhle presna…

Onen muz z naseho pribehu samozrejme pouzil jednoduchy selsky rozum, a samozrejme se nemylil. Pestitelske obdobi do onoho dne bylo pravdepodobne plne suchych dni, ktere indikovaly pravdepodobnost nizsich vynosu pri sklizni a tudiz vyssich cen plodiny. Tyto vyssi ceny by byly zapricineny (nizsimi vynosy) snizenou nabidkou pri konstantni, event. zvysene poptavce. Ona destiva noc v nasem pribehu vsak pomuze vyssi urode, coz posili nabidku a dokaze stlacit cenu dolu. Ok, cista logika. Pro absolutniho laika, ktery nikdy v zivote neprisel do kontaktu s komoditnim obchodovanim, by se tato logika zdala byt tak neochvejna, jako 1+1. Ale vy uz vite, ze kdyby cela fundamentalni analyza komoditnich trhu byla takto jednoducha a takto primocara, po teto planete by behalo o mnoho vice bohatych komoditnich obchodniku, nez ve skutecnosti beha.

Nyni pokud byste chteli vsem temto laikum v okamziku sebrat iluze, a v okamziku je obratit na ciste „technickou viru“, stacilo by vam pred nimi asi promluvit neco podobneho:

„Pravoverny fundamentalni obchodnik musi cerpat z dostatecne hloubky historickych ekonomickych dat, a na jejich zaklade si vytvorit jakousi historickou krivku poptavky a nabidky dane komodity. Tyto historicke hodnoty potom musi porovnat s pokud mozno realistickymi odhady poptavky a nabidky pro letosni, nadchazejici sezonu, a na zaklade tohoto srovnani urcit, zda je soucasna aktualni cena prilis vysoko, prilis nizko, anebo zda je v norme. Aby dostal verohodny obrazek o letosnich vynosech, musi fundamentalni obchodnik vzit v uvahu veskere zaznamy o vysetych plochach v dane plodine, musi tez posoudit mnozstvi prodanych hnojiv, mnozstvi a cenu prodanych pohonnych hmot pro farmarskou techniku, a prirozene nesmi zapomenout na uplynuly prubeh pocasi a jeho nasledky na nadchazejici urodu, stejne jako na pocasi budouci, ve forme okamzite kratkodobe predpovedi i prognozy deledobejsi, az po okamzik sklizne. Tez se musi informovat o aktualni situaci v produkci novych, slechtenych sazeb a odrud, a vzit v potaz velikost urody kazde potencialne konkurujici plodiny, ktera muze nasi konkretni zkoumanou komoditu na trhu eventuelne zastoupit ci ji nahradit. Fundamentalni obchodnik si tez musi byt vedom velikosti (neviditelnych) statnich rezerv v dane komodite, jakoz i velikosti (viditelnych) stavajicich zasob v silech a skladech farmaru. Musi vzit v potaz miru vladnich dotaci pro pestovani (ci nepestovani) komodity v danem roce, stejne jako momentalni silu dolaru vuci ostatnim menam hlavnich odberatelskych zemi, jelikoz tento momentalni kurz velmi vyrazne ovlivni export a tudiz celkovy odbyt komodity. Je toto vsechno uz cele, co musi vzit kazdy fundamentalni analytik v potaz? Zdaleka neni. Musi ho zajimat i aktualni urokova mira na pujcene penize pestitelum, musi ho zajimat finalni dopad nabidky na trhu a vlastniho prodeje produktu primo konkurujicich nasi komodite. Musi se i zajimat o pripadne zmeny a nove tendence ve stravovacich zvycich obyvatelstva, vcetne momentalni kupni sily, ktera opet do velke miry bude diktovat poptavku. A seznam dalsich faktoru primo i neprimo ovlivnujicich cenu komodity z fundamentalniho hlediska by mohl pokracovat a pokracovat…“ Reknete mi nyni (jestli jeste stale ctete tyto radky, hehe) – stale se vam zda, ze fundamentalni analyza je pouze o jednoduchem, selskem rozumu?

Zjednodusim-li svuj pohled, fundamentalni analyza ma sve koreny v ekonomii. A stejne tak jako neexistuje jedna jedina, rigidni ekonomicka teorie, ale splet mnoha teorii, stejne je to i s fundamentalni analyzou. Opet zde naleznete prehrsel jednotlivych, vice ci mene vzajemne odlisnych pristupu. Spolecnym elementem vetsiny ci dokonce vsech je jejich pokus prostudovat (udajne) priciny uplynulych rustu a padu cen v nadeji, ze budou schopny na zaklade zjistenych pricin schopny predpovedet obdobne zmeny v budoucnu, predtim, nez se skutecne stanou. Jak sami asi nyni muzete chtit poznamenat, jejich uspesnost do velke miry zavisi na dostupnosti presnych dat a odhadu a jejich fakticke presnosti.

Mnozstvi dat a statistik, ktere je pro fundamentalni obchodniky k mani, je bez nadsazky zdrcujici. Z tohoto duvodu nesmi nas „fundak“ postradat ani dalsi vzacnou schopnost – a to byt prakticky selektivni a byt pripraven posoudit ohromnou spoustu faktu. Jako dusledek prave receneho, pravdepodobne nenaleznete na svete dva fundamentalni analytiky, kteri by (nezavisle na sobe) prisli s analyzou, hlasajici navlas stejne vysledky. Zacnete-li se o fundamentalni stranku komoditniho obchodovani blize zajimat, pravdepodobne narazite na spoustu „typu“ analytiku, kteri budou pouzivat mnoho rozdilnych dat v mnoha rozdilnych casovych horizontech. A zcela jiste narazite nejen na takove, kteri implementaci urcitych analytickych nastroju vyprodukuji presnou cenovou predpoved, ale i na spoustu jinych, kteri za pomoci absolutne stejnych nastroju neprijdou na nic, nez nejake bezcenne, vagni a nic neznamenajici formulace.

V pristim dile serie si zblizka zacneme vsimat jednotlivych hlavnich fundamentalnich ukazatelu, a zacneme poptavkou a nabidkou.