Lyžařský trenažér Skier’s Edge

v

od

Snad každý lyžař si přeje svůj stávající um dále zdokonalovat. Pro většinu lidí je však lyžování sezónním sportem a limitované množství času, které mohou strávit na sněhu, je málokdy optimální pro skutečně neuspěchanou a konstruktivní práci na své technice. Na začátku sezóny si tělo potřebuje znovu přivyknout specifickým lyžařským pohybům a zatížení souvisejících svalových skupin, najít optimální postoj, rovnováhu, rytmus, pohotovost reakcí, cit pro hranu. To vše konzumuje nemálo drahocenného prolyžovaného času.

Na trhu už roky existuje lyžařský trenažér, simulující správný lyžařský postoj, rozsah pohybů, angulaci při hranění, rytmus slalomové jízdy a celkovou zátěž na specifické „lyžařské“ svalové skupiny tak realisticky, jak to jen „umělá mašina“ může dokázat. Jmenuje se Skier’s Edge, v přípravě jej používají všechny přední světové týmy a Stephan Eberharter o něm na internetu prohlašuje, že „jde o BMW mezi trenažéry“.

Základní myšlenkou je, že lyžař začne stroj používat od léta či začátku podzimu na pravidelné, nejlépe denní bázi, k tréninkovým průpravám čítajícím řádově pár minut až zhruba půl hodiny coby maximum. Na prováděné, technicky korektní lyžařské pohyby si jeho tělo a mysl přivykne, stanou se přirozenými a pomocí vizualizace a svalové paměti si je lyžař přenese na sníh. Mašinu shledá užitečnou jedinec každé dovednostní úrovně: začátečník na ní získá potřebnou rovnováhu, naučí se správnému postoji, pokročilejším stroj pomůže pracovat například na lepším hranění, distribuci váhy a plynulosti rytmu jízdy. Lyžař-expert zase bude na trenažéru plnohodnotně budovat fyzickou kondici při aktivitě věrohodně simulující jeho sport. Ostatně skutečnost, že Skier’s Edge je rutinním předsezónním nástrojem drtivé většiny elitních světových lyžařů, napovídá mnohé.

Trenažér je k mání ve třech modelech – v začátečnické základní verzi Classic Series, v pokročilejší Big Mountain Series s větším rozsahem pohybu, větším převýšením a více doplňky (například extra platforma pro prašanovou/mogulovou techniku) a v závodnické World Cup Plyometric Power s nejvyšším převýšením a největší rezistencí postranního pohybu pro budování maximální síly a výdrže v anaerobním pásmu. Firma každým rokem rozšiřuje škálu k jednotlivým modelům přídavných příslušenství – například platformy sklopné kromě postranního i v předozadním směru (Slope Simulator), počítač branek a času jízdy (Gate Keeper) nebo vylepšený fitness computer s časomírou, měřením spálených kalorií či rychlosti frekvence oblouků (LifeBeat).

Trenažér je výrobkem americké firmy sídlící v Park City v Utahu a je pod striktním celosvětovým patentem, který už více než 15 let brání imitátorům přivést na svět nějakou obdobně fungující, levnější alternativu. Firma nedodává své stroje do žádných obchodů ani je neprodává na internetu. Každý zájemce o stroj musí kontaktovat centrálu firmy, kde mu poradí s výběrem nejvhodnějšího typu trenažéru, prozradí do té doby utajenou cenu stroje (i s dopravou a nějakým tím příslušenstvím okolo $2,000), a buďto sami stroj dodají, či předají k vyřízení příslušnému distributoru. Do Čech a celé východní Evropy trenažéry momentálně dodává a servis zajišťuje chorvatský zástupce *). Zhruba 50 kg vážící stroj přichází (pro americké výrobky typicky) přepečlivě zabalený, s podrobným bohatě nafoceným manuálem k (nepříliš složité) montáži a s návrhy tréninkových jednotek jak v brožuře, tak i na VHS kazetě. Kazeta končí asi půlhodinovým čelním pohledem lyžaře sjíždějícího v krátkých rytmických obloucích zasněžený terén – vizualizační pomůcka pro ty, cvičící před obrazovkou. Na každý stroj výrobce poskytuje 3-letou záruku bezvadného chodu.

Každý z modelů lze nastavit na několik různých úrovní rezistence bočního pohybu (tedy úsilí, s kterým se dostáváte z oblouku do oblouku). Stroj je vhodné začít používat před velkým zrcadlem – pro kontrolu žádoucí nehybné pozice horní části trupu. Začátečníci využijí pevného zábradlí s madly, později lze sáhnout po speciálních volných holích, které jsou součástí každého modelu. Hole je možno držet stále pevně v kontaktu s podlahou, či jimi rytmicky zapichovat tak jako při reálné jízdě na sněhu (spodky holí jsou opatřeny gumovým zakončením). V brožuře vyfocený Michael Von Grunigen používá trenažér s oběma holemi drženými vodorovně před sebou, což zůstane na tomto stroji nedostižnou metou většiny smrtelníků.

Osobně jsem zatím nenarazil na přístroj, který by budoval kardiovaskulární systém intenzivněji, než Skier’s Edge. Ergometry, sklopné běhací pásy či různé step-mastery nechává za sebou. Na tomto lyžařském trenažéru jsem při těžkém nastavení schopen dosáhnout svého anaerobního prahu obdobně rychle, jako při intenzivních výbězích do vrchu s holemi či intenzivních úsecích na koloběžce. Bicykl či prostý běh nemohou v tomto ohledu soupeřit – izolovaně zatěžují nižší počet svalových skupin. Skier’s Edge zaměstnává kompletní dolní končetiny, boky, zadek, břišní a zádové svalstvo, ramena i trapézy, a posiluje a udržuje ve formě častou lyžařovu slabinu – kolena. Jízda na tomto trenažéru při adekvátním nastavení a za plné intenzity dá zabrat každému. Jak ostatně naznačuje výzva v brožuře: „vydržíš-li při nejtěžším nastavení a plné intenzitě na stroji 2 minuty, neexistuje kopec, který nesjedeš!“

*) Text poplatný době psaní článku; aktuálně existuje tuzemské zastoupení pro SE výrobky na webadrese skiersedge.cz.

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2003