401K Plan

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
Na řadě amerických investičních serverů narážím na pojem 401(k) a nikde nemohu najít vysvětlení, o co jde. Pomůžeš?

(A)
401K Plan je určen výhradně pro americké/kanadské rezidenty, kteří mají též tamního zaměstnavatele. Jelikož jej nelze nijak aplikovat na nás „ostatní“, není příliš praktické zabředávat při osvětlení, oč běží, do jakýchkoli hlubších detailů.

Tudíž povrchně: jde o vtipnou, a pro zaměstnance dle mého názoru velmi výhodnou formu zaměstnaneckého spoření zhodnocovaného hromadným investováním, to celé s významným přispěním zaměstnavatele a daňovými úlevami, založeného na kouzlu dlouhodobého generování tzv.složeného úroku (v angličtině compound interest). Jde o program, který je dostupný drtivé většině američanů a je poměrně snadné do něj vstoupit.

Zaměstnanci mají volbu nechat si strhnout ze své měsíční mzdy libovolnou sumu peněz (se stanoveným maximem okolo $10,000 za rok), která bude kolektivně investována ve fondu spravovaném obvykle nějakou profesionální (a často též poměrně drahou) společností, najatou (a placenou) zaměstnavatelem. Strategie velmi podobná investici v otevřeném podílovém fondu (v angličtině mutual fund), avšak s výhodou, že jednotlivé peníze jsou uloženy separátně na individuálních účtech, a pod určitým stupněm státní „ochrany“. Každý jednotlivec si navíc může vybrat, do jakých nástrojů a segmentů chce své peníze investovat. Velmi často lze přes 401K Plan zvýhodněně investovat do akcií vlastního zaměstnavatele.

Významnou výhodou 401K programu je daňová úleva od amerického Strýčka Sama. Narozdíl od běžného akciového investování (včetně investic v podílových fondech), kdy investoři platí každoročně ze svých výnosů daně, u 401K plánu se daně neplatí až do okamžiku, než si lidé z 401K úspor začnou peníze vybírat.
Vzhledem k tomu, že se vydělaná částka na 401K účtu rok od roku nesnižuje o daňové podvody oops chtěl jsem napsat odvody, složený úrok částku rozmnožuje o to agresivnějším tempem.

Zřejmě nejatraktivnějším aspektem 401K programu je nikoli nevýznamná participace zaměstnavatele. Většina zaměstnavatelů přidává 50 centů ke každému investovanému dolaru zaměstnance do cca 6% celkové výše mzdy. Při typickém americkém platu nějakých $40,000 ročně a 6% odvodu do 401K plánu tak zaměstnanec ročně odloží $2,400, přičemž zaměstnavatel přidá $1,200 ze svého. Naprosto zaviděníhodná věc. Být k mání nějaká obdoba 401K programu i u nás, neváhám ani okamžik (a nechám se kvůli tomu zaměstnat).

No, teď jsem, myslím, trochu přestřelil.

Tom


Sdílet