Bojím se začít

Písmo: A ++ A --

(Q)
Tome, potřeboval bych Tvou radu anebo Tvůj názor.
Možná ten pocit znáš, ale čím víc se studiu trhů věnuji, tím silnější mám pocit, že toho vím stále málo. Myslel jsem si, že mé obavy ze začátku obchodování rozptýlím dalším vzděláváním se, ale mám pocit že mé obavy jsou ještě silnější než předtím. Myslím si o sobě že mám celkem dobrou hlavu, a vím, co mám dělat. Vím že obchodování je pro mně a že ho chci dělat. Jen se ne a ne rozhodnout, stále se mi hlavou honí nějaké pochybnosti, kvůli kterým svůj první krok vždycky odložím.

(A)
Dobrá hlava není tím, co je ZEJMÉNA potřeba v akciovém obchodování.

Či lépe řečeno, není tím jediným, co je potřeba. Budeš potřebovat i dobrou dávku trpělivosti, a často též odvahy, kuráže a zdravého sebevědomí.

S tou odvahou si nedělám legraci! Divoké výprodejní dny, kterým někdo ještě říká „korekce“ a jiný už „akciový krach“ – dny, které čas od času nastávají a nevyhne se jim ŽÁDNÝ investor – takové dny již dokázaly zatočit s nejedním nováčkem, který v okamžiku ztratil svou víru, své iluze a schopnost držet se svého plánu, a opustil trhy často v tom nejhorším možném místě, prodávajíc akcie za méně, než nakoupil. Nakoupit vysoko a prodat nízko, to je nepsaným pravidlem prohrávajících, až humorně často a pravidelně v praxi aplikovaným.

V akciích Tě totiž nikdo prodávat nenutí! V tom je tajemství dlouhodobého investora. Nakoupíš-li si akcie, dokud je neprodáš za míň, než jsi koupil, neexistuje, abys kdy realizoval ztrátu! Držet své tituly (pokud nadále platí důvody, proč jsi je kupoval) roky, či desítky let, není naprosto vůbec na závadu! Musíš si uvědomit, že pokud v trzích nastane výprodejní panika, strhne ssebou dolů akcie VŠECH firem, včetně těch dobrých a excelentních. Pouze lidi, kteří této panice podlehnou a prodávají své akcie na základě jejich ceny, nikoliv jejich kvality (jak já říkám „dobrého firemního příběhu“), se takřka pravidelně zbavují svých titulů k smrti vyděšeni za míň, než nakupovali. Podívej se do historie grafů kterékoli firmy či akciového indexu a zjistíš, že NAPROSTO VŠECHNY akciové korekce, pády a krachy byly dříve či později trhem opět dotaženy, a cena je přerostla do nových výšin. Možná právě v tomto okamžiku se vystrašenému davu obnoví vlastní investorská sebedůvěra i víra v trh, a jsou sto opět nakoupit (ZA VYSOKO), aby hádej jak zareagovali při první akciové korekci… Jak říkám, spousta lidí své chyby opakuje humorně často a humorně pravidelně.

Nicméně ti, kteří se zaměřují hlavně na kvalitu svých investic a méně na její aktuální cenu, kteří mají kuráž mít plně investováno a umí své investice vhodně diversifikovat (nestrkajíc všechna svá vajíčka do jednoho košíku), pro které je akciové investování seriózním životním krokem a nikoliv krátkodobým adrenalinovým výstřelkem – všichni tihle dříve či později NEVYHNUTELNĚ zakusí ten pro většinu lidí doposud málo známý pocit, kdy čas pracuje pro nás. Obvykle to bývá v našich životech přesně naopak – nikoliv však u DLOUHODOBÉHO akciového investování.

Konec konců, úspěšné akciové investování není – jak já s oblibou říkám – žádná operace mozku. Ti, kteří se z jakéhokoli důvodu nedopracovali ani k maturitě, mají naprosto stejné šance v obchodování uspět, jako absolventi universit s těmi nejakademičtějšími tituly před i za jménem. V této věci hranice mezi úspěchem a neúspěchem rozhodně neleží. Mimochodem, VĚTŠINA lidí v akciích nikdy neuspěje, protože se do nich naostro investovat nikdy neodváží. Sebrat na začátku nějaké peníze a začít s nimi obchodovat – to pro naprostou VĚTŠINU lidí znamená nesnesitelně vysokou zodpovědnost, před kterou budou raději stále couvat a couvat výmluvami že „trhy nyní stejně klesají“, či naopak „ceny jsou nyní příliš vysoké“, anebo universální „stejně toho o těch akciích tak málo vím“…

Přičemž naprosto KAŽDÝ dnes úspěšný investor by jim vysvětlil, že se ani NIKDY o akciích víc nedozví, dokud se nenadechnou, neseberou odvahu a nevstoupí do svého prvního obchodu, který je začne skutečně UČIT. Naprosto každý investor jednou začínal, a začínal jako nezkušený, neostřílený nováček, který toho o akciích věděl dost dobře méně, než víš nyní Ty. Nicméně každý se musel umět rozhodnout vykročit, nakoupit své první akcie, a začít se PRAKTICKY učit. Akciové investování není v tomto ohledu absolutně v ničem odlišné od jakékoli jiné aktivity – můžeš si o lyžování přečíst každou knihu a každý článek co kdy vyšel, sledovat lyžaře hodiny a hodiny na televizní obrazovce, poslouchat tuny rad od lidí, kteří už lyžují – ale dokud se neobuješ do lyží a nevyrazíš na sníh, dobrým lyžařem se asi sotvakdy staneš. Stejné je to s obchodováním – nezávisle kolik literatury, internetových informací i zkušeností někoho druhého absorbuješ, dokud nevezmeš nějaké své vlastní peníze a nenakoupíš si své první akciové tituly, nikdy nepoznáš, jak významně budou Tvá disciplína a emoce strachu a chamtivosti ovlivňovat Tvé vlastní obchodnické výsledky. Mnoho lidí bude takto o sobě záměrně pochybovat celý svůj život, aby nemuseli udělat svůj první krok. Tento nesmysl musí skončit, a nejlíp teď hned. Jednoduše se v příštím týdnu rozhodni, vyber si titul, který se Ti nejvíc líbí, a nakup ho. Chci, abys začal investovat Nike způsobem (Just Do It!). Jinak jsem nezačal já, ani nikdo jiný, koho znám.

Něco Ti prozradím. Když se ohlédnu zpět skrze všechny ty roky na svou vlastní obchodnickou startovní čáru, zřejmě jsem se tehdy cítil dost podobně, jako dnes Ty.

Chce to nadechnout se, udělat první krok,
a začít se OPRAVDU učit.

Čas nad knihami, před obrazovkou či proklábosený s již obchodujícími lidmi není OPRAVDOVÉ učení se tak, jak já ho chápu.

Vyhrnout si rukávy, přestat o obchodování mluvit a začít ho dělat – o tom v mých očích učení JE. Přebírání instrukcí od druhých lidí není učení. Sebrat odvahu a risk, a začít se učit ze SVÝCH vlastních zkušeností, dobrých i špatných, o tom je nejen obchodování, o tom je celý lidský život. Alespoň ten můj je.

Zpět k mému vlastnímu ohlédnutí se; dnes sám sebe vidím jako peníze vydělávajícího investora ne snad proto, že bych měl nějaké zvláštní štěstí, ani proto, že bych snad měl nějaké výjimečné, neobvyklé schopnosti. Vydělávám v akciích dlouhodobě $$$, protože mám trpělivost se svých DLOUHODOBÝCH investic podle svého plánu držet, a DLOUHODOBĚ je v akciích o mnoho snazší uspět, než prodělat. Důkaz nalezneš v KAŽDÉM dlouhodobém akciovém grafu.

Samozřejmě, budou období, možná celé roky, kdy bude akciový trh klesat. Mimochodem trpěliví dlouhodobí investoři – a já se mezi takové počítám – se budou na takováto období dokonce těšit!Dlouhodobě totiž akciové trhy míří stále jen jedním směrem. Naprostá většina celého světa chce vidět akciový trh cestovat pouze jedním směrem. Naprostá většina lidí, která má s akciovým trhem cokoli, byť vzdáleně či nepřímo společného (včetně pracovníků firem obchodovaných na burze), dělá všechno proto, aby akciové trhy pokračovaly stále v jednom jediném směru. Když si nakoupíš akcie nějaké společnosti, staneš se fakticky spoluvlastníkem firmy, jejíž stovky či tisíce zaměstnanců pracují pro profit! Pracují pro Tebe, den co den se snažíc zvýšit firemní tržby a firemní zisk. Rostoucí zisk firmy se logicky odrazí v rostoucí akciové ceně. V akciích jsou zkrátka výhody natěsnány na straně dlouhodobého trpělivého investora! Během právě uplynulého století bys v Dow trhu našel pouze 4 roky, kdy trh ztratil 20% anebo víc ze své hodnoty, oproti 30 letům, kdy vyrostl o 20% či víc! Není již toto pádná odpověď sama o sobě? Samozřejmě, budou období, možná celé roky, kdy bude akciový trh klesat. Mimochodem trpěliví dlouhodobí investoři – a já se mezi takové počítám – se budou na takováto období dokonce těšit! Vidím v takových totiž výjimečné nákupní příležitosti pořídit si dobré akcie za podhodnocenou cenu; přičemž VĚTŠINA lidí v takovýchto událostech automaticky bezmyšlenkovitě spatřuje tragédii, pohromu, konec světa. Dříve či později se však trh zotaví, všechny své pády přeroste a pokračuje do nových výšin.

Okay, nechci, abys nabyl dojmu, že Tě tu násilím motivuji. Výše zmíněné je můj upřímný osobní názor na akciové trhy obecně a na to, proč jsem po rocích jako dlouhodobý investor stále zde, a v lepší formě než kdykoli předtím. Podle mého názoru potřebuješ stejnou věc, co obrovská spousta lidí všude kolem: startovací kopanec do nerozhodné zadnice.

Tom

Sdílet