Je akciová burza kasinem?

Písmo: A ++ A --

(Q)
Tome, od až nečekaně velkého množství lidí, na kterých mi záleží a se kterými mluvím o akciové burze, slyším, že jde vpodstatě o zlegalizovanou formu hazardní hry. Máš na tento názor nějaký svůj komentář? Je burza vpodstatě kasinem?

(A)
Nebudu se pouštět do spekulací, zda mají autoři těchto názorů nějakou vlastní zkušenost z obchodování, případně jakou a proč je taková, jaká (zřejmě) je.

Jediné, co můžu, je přidat svůj vlastní názor – o což mě nakonec vlastně žádáš.

Hazard, zjednodušeně vyloženo, je hra, kde jsou šance výrazným poměrem na straně provozovatele, tedy kasina. Všichni můžeme slyšet a číst úžasné příběhy šťastlivců, kteří v kasinu na jediné vsazení vyhráli ohromné jmění, faktem ale zůstává, že tyto lidi políbila Štěstěna, a podruhé už svou trefu nezopakovali. Stejné to bude v kasinu s tebou, se mnou a kýmkoli dalším – jednoduše nemůže být realisticky očekáváno, že si odtamtud odneseme výhru. Půjdeme tam jenom pokusit své štěstí: vstoupíme, každý z nás bude doufat, že to strefí, avšak zároveň (pokud nejsme padlí na hlavu) víme, že šance k takové výhře jsou někde velmi velmi blízko nuly. Mezi námi – to je nakonec důvod, proč se města jako Las Vegas rozrostla do takové velikosti a pompy. Z peněz výherců, kteří kasino pokořili, rozhodně nevyrostla.

Dlouhodobé akciové investování, tak jak jej praktikuji já a jak se každého snažím naučit, je něco, kde jsou šance na naší straně – na straně investora. Naprosto bez nadsázky. Každý z nás by měl investovat s REALISTICKÝM OČEKÁVÁNÍM, že jeho portfolio časem zhodnotí – jinak není proč investovat. Dlouhodobě statisticky americký akciový trh zhodnocuje tempem mezi 10% až 15% každý rok. Pochopitelně, žádné garance tu neexistují, jsou výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými tituly, celými segmenty, jsou dobrá a zlá období. Od toho všeho je tu však náš pečlivý průzkum trhu, který ve svém akciovém Kurzu učím. A s každou mou pečlivě vybranou investicí držím šance SILNĚ na své straně. Absolutní opak kasina.

Bezpochyby i v hazardní branži existují profesionální gambleři, kteří jsou úspěšní (a které kasina neradi vidí, některá jim dokonce natvrdo upírají vstup; v české hantýrce jim tzv. dávají plot). Silně však pochybuji, že by byli úspěšní a uměli nad kasinem vyzrát od svých naprostých začátků. Nejdřív pravděpodobně ztráceli peníze jako drtivá většina ostatních návštěvníků heren, posléze si však začali všímat určitých odehrávajících se zákonitostí a učit se ze svých předešlých chyb. Dlouhodobí akcioví investoři žádným podobným procesem procházet nemusí. Mohou se dozvědět vše o investování předem, naučit se investovat a vše si vyzkoušet a prověřit nanečisto, a teprve poté se pustit do dlouhodobých investic se svými penězi.

Krátkodobé akciové obchodování a akciový daytrading naproti tomu za určitý druh hazardu podle mého vlastního názoru považovat lze, jelikož pokládám za naprosto nemožné uhádnout bezprostřední krátkodobou budoucnost toho kterého akciového titulu. Zdůrazňuji, že mluvím o akciích – v komoditních trzích lze naopak bezprostřední budoucnost odhadnout relativně snadno a s relativně vysokou úspěšností. Proto já osobně v komoditách vyznávám obecně velmi krátkodobý přístup, kdežto v akciích výhradně ultra-dlouhodobý. Vždy totiž chci mít šance na SVÉ straně hřiště.

Tom