Jednu či druhou? Obě!

Písmo: A ++ A --

(Q)
Tome stalo se Ti už někdy, že jsi našel dvoje anebo vícery akcie podle Tvého názoru stejně kvalitní, a nemohl jsi se rozhodnout které z nich si koupíš? Mně se to stalo už několikrát a pokaždé se trápím, které si vzít a jestli jsem se rozhodl správně. Jak takovou situaci řešíš Ty? Díky za odpověď.

(A)
Samozřejmě se mi už stalo, že se mi líbilo (zdánlivě srovnatelně) několik druhů akcií naráz. Nikdy mne ale nenapadlo, abych na takovou věc hleděl jako na problém, či se tím dokonce nechal trápit. Naopak – nastane-li taková situace, je to pro mne dobrá, všemi deseti vítaná zpráva!

Mým primárním investičním hlediskem je vybírat si akcie s kvalitním příběhem, avšak hned následujícím kritériem v řadě je mít dobře diversifikované portfolio. Co mě může potkat příznivějšího, než dvojice či ještě větší skupina (KVALITNÍCH!) akcií, které se mi líbí od hlavy až k patě?!! Beru všechny, žádné vybírání! Po sportovní stránce jsem odchovanec orientačního běhu – a tam následující pravidlo (občas k mé lítosti) aplikovat nešlo; v akciích jsem ke svému potěšení zjistil, že to proveditelné je: kdykoli dorazím na rozcestí a nemůžu se rozhodnout, kterou z cest se vydat, vezmu obě! Nakoupím si akcie obou firem! Nedokážu si představit vhodnější „materiál“ pro své diversifikované portfolio, než tituly které se mi líbí oba stejně! Chci je mít oba!

Mluvíc o skutečně dobré diversifikaci, vyznávám následující OBECNÉ elementy: diversifikace v rámci jediné či dvou skupin není skutečnou diversifikací. Chci držet „něco“ (míněno TO NEJLEPŠÍ) z cyklických, „něco“ z blue-chipů, kvalitní vzorek z růstovek i agresivnějších small-capů. A i v rámci jednotlivých kategorií není vhodné mít všechno v automobilkách či biotechnologiích, ale vyznávat všestrannost i zde. Nedělám žádné tajemství z toho, že čím jednodušší byznys model společnosti, tím více sexy mi osobně připadá. Pohřebky, koblihy, toaletní papíry a žiletky, kamenolomy, lyžařské resorty anebo takové zátky na láhve – jedna mi zní líp než druhá! Vesmírné technologie, bezdrátové komunikace a nikdy-o-profit-nezavadivší internetové bolehlavy rád přenechám jiným.

Ovšem radím zachovat vždy zdravý rozum – nediversifikovat jen proto, abych NĚJAK diversifikováno měl – to je samozřejmě naprostá pitomost. Diversifikuji výhradně a jen tehdy, pokud mám do čeho – jinými slovy, jsou-li k mání plnohodnotně alternativní akcie s VYSOCE KVALITNÍM příběhem. Ačkoli jsem takto absurdní situaci ještě nikdy nezažil (a pochybuji že kdy zažiju), pokud bych držel jeden jediný druh (v mých očích vysoce kvalitních) akcií a nikde kolem neviděl žádné jiné dost dobré, nebudu se rozpakovat držet pouze tento jeden jediný (KVALITNÍ) titul, diversifikace nediversifilitikace. Kvalita má v mém obchodnickém chápání vždy absolutní přednost v jízdě. Nicméně znovu opakuji, jde o hodně absurdní představu. V reálném světě spíš řeším dilema toho typu, kterýs nastínil.

Mé řešení však bývá vždy stejné – nakoupit oba (či všechny) tituly. To samé radím i Tobě. Příště, kdykoli dorazíš na rozcestí a nebudeš schopen se jednoznačně rozhodnout, vydej se oběma cestami – i kdyby to mělo z finančních důvodů znamenat, že si nakoupíš nižší, „lichý“ počet akcií z obou společností, než je standardní lot.

Tom

Sdílet