K čemu jsou akciové indexy

(Q)
Co je přesně tzv. „stock index“ a k čemu konkrétně slouží?

(A)
Každý obchodní den budeš od televizních komentátorů slyšet, že „trh dnes roste/klesá“ (v angličtině „The market is up/down today“). Pokud ti kdy bude vrtat hlavou, o jakém *trhu* to mluví, pak věz, že právě o akciových indexech (anglicky „stock indexes“).

Akciový index je skupina konkrétně vybraných jednotlivých akciových titulů. Jeho hlavní úlohou je okamžitě prozradit investorovi, jak si vedou akciové tituly, jež jsou v indexu zahrnuty, jako celek.

Pokud by akciový index neexistoval, každý investor by musel pracně a zdlouhavě studovat ceny stovek jednotlivých akciových titulů, aby získal přehled, zda akciový trh všeobecně roste či klesá. Pohledem na cenu a/nebo graf akciového indexu získá tuto informaci v mžiku oka.

Díky tomu, že tyto indexy celý investorský svět sleduje, staly se akciové indexy natolik populárními, že v závěru minulého století byly zavedeny coby standardní futures indexový trh a regulérně se obchodují jako kterákoli jiná nefyzická komodita (například měny, nebo dluhopisy).

Jakkoli existuje spousta různých akciových indexů, má podle mého názoru praktický význam všímat si pouze třech nejdůležitějších a nejpopulárnějších.

Dow Jones Industrial Average (DJIA), zkráceně též Dow Index nebo Dow, sdružuje 30 různých, pečlivě zvolených, elitních titulů z NYSE burzy na Wall Streetu. Mezi členy Dow třicítky patří například Walt Disney (DIS), Microsoft (MSFT), McDonald’s (MCD), Coca-Cola (KO), nebo Boeing (BA). Složení společností v indexu se v čase podle okolností obměňuje, a dnes jedinou firmou, která zůstává v Dow třicítce od založení před více než 100 lety, je General Electric (GE). Index byl založen v roce 1896, a od té doby vyrostl ze startovací hodnoty 50 bodů přes nynější hladinu 10,000 bodů, kterou poprvé překonal v roce 1999, a po korekci z let 2001-2003 se nad ní vrátil. Od roku 1997 se obchoduje dnes velmi populární futures forma DJIA Indexu na CBOT Burze v Chicagu. Kdykoli komentátoři z finančních stanic hovoří o „trhu“, referují právě k DJIA.

NASDAQ (v oficiální plné verzi National Association of Securities Dealers Automated Quotations) je indexem stejnojmenného elektronického akciového trhu, založeného v roce 1971. Sdružuje v sobě stovku nejvýznamnějších členských firem (s vyloučením finančních titulů). V březnu roku 2000 se index nakrátko dostal na své historické maximum 5132 bodů, v předvečer krutého splasknutí internetové bubliny. Nyní se index dlouhodobě obchoduje v pásmu mezi 2000 a 2500 body. Od roku 1999 se Nasdaq Index obchoduje ve futures kontraktech, nikdy však nedosáhl takové popularity, jako „konkurenční“ indexové futures trhy DJIA nebo S&P500.

S&P 500 je nejstarším, a po DJIA dnes druhým nejpopulárnějším a druhým nejdůležitějším akciovým indexem. Sdružuje v sobě 500 největších amerických společností podle hodnoty jejich kapitalizace (avšak s důrazem na zastoupení všech reprezentativních segmentů ekonomiky). Index byl založen, je vlastněn a spravován firmou Standard & Poor’s, od níž má též svůj název. Od roku 1982 se na chicagské CME obchoduje S&P 500 Futures Index, jde však o nejdražší komoditní trh, jež si malé účty nemohou dovolit (aktuální margin na 1 plný kontrakt = $20,000). Obchoduje se však i ve velmi populární elektronické e-Mini verzi minikontraktů.

O něco více jsem se akciovým indexům věnoval před lety v článku ze série Komoditní trhy: Akciové indexy.

Tom

Rekonstrukce webu


Na blogu probíhá rekonstrukce. Hotovou verzi čekejte zanedlouho.

This will close in 10 seconds

Přejít nahoru