Není to nesmyslný pohyb?

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
Několikrát jsem si už všimla, že v den, kdy společnost zveřejnila svůj REKORNÍ (!) čtvrtletní zisk, její akcie ten den poklesly. Vůbec mi to nejde na rozum. Jak se to vůbec může stát?

(A)
Tahle věc má zřejmě co do činění se starým moudrem, pocházejícím z Wall Streetu: „nakupuj drby, a prodávej zprávy“ (buy the rumors, sell the news). Akciový trh je totiž do veliké míry o OČEKÁVÁNÍ investorů, než o realitě. Pravděpodobně se stalo to, že masy lidí zřejmě přijaly prognózy a odhady analytiků, že firmu čekají rekordní zisky – a všichni chtěli nakupovat ještě předtím, než společnost své výsledky zveřejnila. V okamžiku, kdy se tak stalo a veřejnost se dozvěděla výši zisků, v ceně akcií firmy již byl tento fakt obsažen, a většina obchodníků opět své akcie prodala, realizovala tak krátkodobý profit a vydala se shánět nějaké další drby, na základě kterých by nakoupila. Tito lidé nakupují drby, a prodávají zprávy. Samozřejmě když chce naráz velké množství lidí akcie prodávat, cena musí obvykle spadnout, aby se našel adekvátní počet zájemců o druhou (tedy nákupní) stranu obchodu.

Anebo se mohlo stát něco jiného – oficiálně ohlášený zisk firmy jednoduše nebyl tak optimistický, jak předpokládala očekávání všech těch analytiků a ostatních „expertů“. V takovém případě jakýkoli firmou skutečně ohlášený zisk, který je nižší než byla ona očekávání, takřka s jistotou stáhne cenu akcií okamžitě dolů. Wall Street nemá rád „nižší-než-očekávaná“ čísla. V této souvislosti se lze samozřejmě setkat i se zrcadlově opačnou situací – v den, kdy společnost ohlásí konktrétní čísla svého ztrátového hospodaření, cena jejích akcií může paradoxně růst – jelikož ona skutečnost se ukázala býti o něco méně černější, než se veřejně očekávalo.

Tom


Sdílet