Objemy akciových obchodů

Písmo: A ++ A --

(Q)
Tome, jak je to v akciovém trhu s objemy obchodů? Dá se nějak obecně určit, kdy už jde o dobrý objem, a zda je vůbec nízký objem nějak významně na škodu?

(A)
Velmi vhodná otázka. Ačkoli učím při výběru akcií věnovat primární pozornost dobrému fundamentálnímu obrázku firmy, a poté nepředražené momentální ceně titulu, dostatečný objem je též aspekt, který není moudré ignorovat.

Abychom předešli jakýmkoli nedorozuměním:
akciový objem obchodů (v angličtině daily volume, average volume) je množství akcií, které jsou daného dne zobchodovány (tedy nakoupeny/prodány).

Jakkoli zcela jistě v každý čas existuje určitý limitovaný počet skvostných, doposud investičním světem neobjevených titulů, které se aktuálně potýkají s mdlým objemem obchodů, obecně lze říci, že pokud nevykazuje titul alespoň 50,000 volume denně, je to potenciální problém.

A i přestože dnešní akciový trh láme co do celkového zobchodovaného objemu rekordy, stále se dá nalézt nemálo titulů, které trápí velmi nízká obchodnická aktivita.

Existuje řada dobrých praktických důvodů, proč se do tence obchodovaných akcií nehrnout.

Jedním z hlavních je skutečnost, že prakticky všechny málo obchodované tituly trpí divokými cenovými výkyvy. Vždy, když není v pořádku vztah poptávka-nabídka, odnáší to trh nezdravě vysokou volatilitou. Pokud například existuje v daný moment pouze jediný obchodník, který je ochoten akcie prodávat, a ty je chceš koupit, v podstatě jsi odkázán na jím určenou cenu, za kterou je chce prodat – jinak žádné akcie nedostaneš.

Další potenciální slabý moment přichází v situaci, kdy vlastníš takovéto nelikvidní akcie, a z jakéhokoli důvodu se jich potřebuješ rychle zbavit. Nejenže se jich nezbavíš rychle; dost dobře je nemusíš dokázat prodat vůbec – nebude-li k mání někdo, kdo o ně bude mít zájem. Jakkoli to může znít jako špatný vtip, mnozí investoři jsou v extrémních případech okolnostmi nedobrovolně nuceni držet své ilikvidní akcie i řadu dní, než se najde někdo, kdo je bude ochoten za oboustranně akceptovatelnou cenu koupit.

Spatří-li světlo světa nelikvidního titulu se týkající nějaká špatná zpráva, cena těchto akcií zpravidla sletí do sklepa s takovou razancí a v takové míře, jak by se to u běžných, hojně obchodovaných titulů nestalo.

Nebylo by dobře, kdybys po přečtení této odpovědi začal ode dneška veškeré akcie, které máš v hledáčku, hodnotit POUZE podle jejich zobchodovaného objemu. Pokud fundamentální fakta firmy znějí skvěle, firma působí v investorsky vzrušujícím odvětví a její aktuální akciová cena se ti nejeví nijak předražená, není od věci zariskovat a případný nižší volume akceptovat. Důkladný průzkum fundamentálního „příběhu“ společnosti by však měl za jakýchkoli okolností dominovat a být pro tvůj potenciální zájem či nezájem klíčový.

Tom

Sdílet