Americká Bohemie

Písmo: A ++ A --

O české Americe mnoho z nás slyšelo. Jak si ale představit americké Česko?

Začalo se rozednívat, nový den klepe na dveře. Přes noc opět nasněžilo téměř dvacet čísel nového. Kolikátý už prašanový den v řadě? Desátý, dvanáctý? Těžko říct. Na rozlehlém parkovišti zůstalo stát překvapivě mnoho aut a karavanů, zasypaných čerstvou vrstvou bílé nadílky. Ta auta tu evidentně stojí přinejmenším od včerejška. Z prvních zanedlouho začnou vylézat ještě ospalí pasažéři; skrz zasněžená čelní skla dotírající ostré ranní slunce zakrátko vytáhne ven většinu osádek. Rychlým prvním pohledem přejedou prudké stráně přilehlého kopce, než se jejich zraky setkají v nevyřčeném, avšak přesto naprosto srozumitelném souhlasu: Ano, dnes to bude dobré. Zatraceně dobré. Další den v řadě.

Takováto ranní scéna není ničím neobvyklá – ve spoustě kultovních západoamerických lyžařských míst se odehrává den za dnem. My však nejsme v Utahu, ani v Britské Kolumbii, ani nikde jinde v dohledu Skalistých hor, jejichž legendární sníh je důvodem, proč ti nejotrlejší prašanoví nezmaři nocují ve svých autech, jen aby první křesla lanovek patřila jim. Jsme v rovinatém a nepříliš vábném zemědělsko-průmyslovém Michiganu, na úpatí necelých třista metrů vysoké geologické anomálie, nazvané – aby těch podivností nebylo pro nás Čechy málo – Mount Bohemia.

Nejatypičtější resort Ameriky?
Tím však vpravdě výčet oněch zvláštností teprve začíná. Resort Mt.Bohemia, který otevřel v roce 2000 a je jedním z nejmladších v Americe, zakazuje vstup lyžařským začátečníkům! Nemá totiž žádné jiné, než černé sjezdovky; jejich průměrný sklon je 33 stupňů. Zároveň se tu žádné svahy nikdy neupravují. Areál sice vlastní rolbu, ale používá ji jen na pluhování parkoviště. Prudký, neupravovaný, divoký kopec, v naprosto všem ponechaný přírodě. Nabízející lyžování takové, jaké bývalo za starých časů. Žádné umělé zasněžování, žádné snowparky s U-rampami a zábradlím. Pouze stromy, skály a prašan. Lyžaři tu běžně nocují ve svých autech anebo ve stanech. Stále málo anomálií? Tak tedy ještě jednu: ženy tu jezdí zadarmo – klidně každý den.

Strmostí svého terénu snese lyžařská Bohemie srovnání s těmi nejnáročnějšími severoamerickými destinacemi, jako jsou Jackson Hole, Alta nebo Taos. Jedinou slabinou Bohemie vůči jmenovaným je její nižší počet vertikálních metrů. Položkou, kde naopak překvapivě silně boduje, je sníh – ve své nedlouhé historii tu vzpomínají už na několik roků s více než 20 prašanovými dny v řadě, jeden po druhém. Dosavadní rekord hlásá neuvěřitelných 47 prašanových dní za sebou. V průměru tu padá téměř 7 metrů sněhu za rok.

Štědrý jezerní efekt
Za své unikátní sněhové podmínky a neobvykle prudké svahy vděčí toto místo své geografické poloze a také geologické historii. Kopec, jež je součástí členitého vulkanického masívu, leží na Keweenawském poloostrově, který je ve tvaru nápadně připomínajícím žraločí ploutev zakousnut asi 150 km do Hořejšího jezera (Lake Superior), největšího sladkovodního jezera na světě. Zdejší oblast Velkých jezer je vyhlášená silnými větry, které pravidelně sbírají vláhu okolních vodních hladin a proměněnu v prachový sníh ji shazují na nejbližší stráně, které stojí v cestě. Tedy přímo na Bohemii, ležící na úplném konci poloostrova, s hladinou obrovského jezera okupující její okolí ze tří stran.

Tradiční, lesem pouze nahrubo prokácené sjezdovky (každý podzim je musí čistit od podrostu) tu tvoří zhruba čtvrtinu terénu ke sjíždění; většina lyžařů sem cestuje za ježděním mezi stromy. Nacházejí tu až extrémně náročný, velmi členitý terén, svahy s často se měnící spádnicí, spoustou skalnatých útesů a unikátními výhledy na lesknoucí se hladinu obrovského jezera Superior (plochou většího než Česká republika). Nic z přírodních překážek není označeno, celý kopec je prohlášen za extrémní offpiste. Většinu svahů obsluhují dvě sedačkové lanovky, z nejodlehlejších lesních sekcí sjíždějí lyžaři k okrajové silnici na úpatí kopce, kde je nabírá a k lanovce doveze stále pendlující starý minibus.

Poslední místo na Zemi
Najít si cestu a dorazit až na parkoviště resortu je samo o sobě pořádně náročným a zdlouhavým úkolem. Keweenawský poloostrov je v zimě omšelé, zpustlé, téměř strach nahánějící místo. Lhostejno z které strany přijíždíte – zda od Detroitu, Chicaga či Minneapolis, pohodlné široké dálnice končí dlouho před hranicemi horního poloostrova státu Michigan, a vy posledních několik stovek kilometrů budete nuceni absolvovat po úzkých silnicích vedoucích bezbarvou depresivní krajinou bezpochyby jednoho z nejzanedbanějších koutů Spojených Států. Při cestě od západu budete na vjezdu do státu přejíždět z Centrálního do Východoamerického časového pásma. Když v průběhu dlouhé, nudné cesty nezáživným rovinatým krajem narazíte při okraji 41. silnice na nepříliš vzhlednou cihlovou budovu, která má od jednoho konce fasády na druhý na sobě napsáno „poslední místo na Zemi“, nebudete mít velký problém uvěřit. Přesto to tak docela pravda nebude: resort Bohemia leží ještě o dalších 40 ponurých kilometrů dál.

Návštěvníci jsou zvyklí vydržet řídit do Bohemie dlouhé hodiny: osm, deset i více hodin není pro Američany nic neobvyklého. Nejbližší větší město leží od Bohemie dobrých 6 hodin jízdy. Z libovolného amerického města s letištěm rychleji doletíte do luxusních lyžařských destinací Colorada, než autem přijedete na Bohemii. Ze stejného pohledu pak už dává lepší smysl, proč tolik aut noc co noc zůstává stát na parkovišti pod kopcem do dalšího rána, když už sem dokázala dorazit. Přitom v samotném místě krom lyžování není o co zavadit: na kraji parkoviště na úpatí kopce je několik velkých plátěných stanů a pár řad dřevěných lavic, sloužících lyžařům jako zázemí namísto lyžařské chaty. Jediné, co tu nakoupíte, jsou pouze instantní nudle a balené maso, které si lyžaři připravují na vlastních plynových vařičích a grilech. Nejbližší restaurace je kilometr po silnici pod kopcem, několik jednotlivých dalších v rozlehlejším okolí, a více civilizace pak až v 60 km vzdáleném univerzitním městečku Houghton. Přesto jakoby nic nenasvědčovalo tomu, že zdejší atypické klientele něco chybí. Resort se tak nepotřebuje starat o úpravu tratí, zasněžování, lyžařské školy, opatrování dětí, začátečnické vleky nebo třeba naplnění ubytovacích kapacit.

Všechno při starém
V Bohemii cíleně odmítají rozšířit své služby směrem k středně pokročilým a začínajícím lyžařům, navzdory silné kritice marketingových odborníků poukazujích na to, že areál ignoruje segmenty, ve kterých leží největší peníze. 41-letý šéf Bohemie Lonie Glieberman má však jasno: „Jsme a nadále chceme být silně specializovaným resortem, co slouží přehlíženému trhu lyžařů a snowboardistů, kteří hledají divoké a drsné zimní dobrodružství. Stačilo pár desetiletí, a z lyžování máme sterilní zábavu, kterou by někteří nejradši nacpali do klimatizovaných hal. Bohemia chce lidem připomínat lyžování takové, jaké kdysi bývalo.“

Zdá se, že na konci světa v Michiganu vědí, co dělají. A dokud, navzdory jejich svízelné poloze uprostřed ničeho, bude jejich parkoviště zůstávat i nadále přes noc zpoloviny zaplněné, zřejmě jejich největší a nejočekávanější novinkou sezóny dál bude zpráva: „I letos zůstává vše při starém!“

MICHIGAN (MI)
Jeden ze států tzv. amerického Středozápadu, ležící na severní hranici USA v oblasti Velkých jezer. Jeho název byl odvozen ze slova mishi-gami indiánského jazyka čipeva, které znamená „velká voda“. Michigan leží na březích čtyř z pěti severoamerických Velkých jezer (Hořejšího, Michiganského, Huronského a Erijského jezera). Jediný stát USA, který je rozdělen na dvě části. Zemědělský a průmyslový kraj s těžce poničeným životním prostředím, včetně vod okolních jezer. Hlavní město Lansing, zdaleka nejznámějším městem je však Detroit, považovaný za hlavní město světového automobilismu. www.michigan.gov

MT.BOHEMIA
350 akrů výhradně černého lyžařského terénu, do kterého je začátečníkům vstup zakázán. Nadmořská výška kopce 480 m, největší převýšení 274 m. 2 lanovky, 71 značených tratí, nikdy neupravovaných. Žádné umělé zasněžování, bezmála 7 metrů sněhové nadílky za rok. Denní jízdné muži každého věku $45, ženy zdarma. Sezónní skipas v předprodeji za $99. Velmi zdlouhavá a nesnadná dostupnost: z univerzitního města Houghton/Hancock v severním cípu horního poloostrova státu Michigan jeďte po 41. silnici asi 50 km na severovýchod, v místě Lac La Belle odbočte doprava pro posledních 7 km cesty k parkovišti Bohemie. www.mtbohemia.com

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2009
PDF odkaz článku Mount Bohemia, Michigan, USA

Sdílet