Loveland, CO: Zatajované lyžování se zárukou

Písmo: A ++ A --

Jakým způsobem utajíte v otevřené krajině rozlehlý, 4-tisícový kopec? Zřejmě to vědí lyžaři z coloradského Denveru, kteří jezdí do nedalekého Lovelandu užívat si hojnosti tlustých prachových peřin – a zdá se, že se jim dlouhá léta daří nechávat si své tajemství sami pro sebe.

Pokud můj kamarád Dave – akciový makléř z Denveru – potřebuje uniknout z hektického světa čísel, klientů, zisků a ztrát, na mysli mu vyvstává silná vrstva čerstvého prašanu a prázdná nástupiště lanovek. Ví, kde obojí s jistotou najde: “Sníh je tam úžasný – rozhodně jedna z největších a nejstálejších nadílek v Coloradu. A nejlepší na tom je, že Loveland leží pouhých 50 mil po dálnici za městem – když uhodí sněhová vánice, jde o nejrychleji a nejsnáze dostupné prašanové lyžování. Ze své kanceláře jsem u lanovky za slabou hodinku”.

Jak je vůbec možné, že poměrně rozsáhlý, třítisícový resort s více než 700 metry vertikálního rozdílu a 10-metrovou roční sněhovou nadílkou, zůstává po dlouhé roky snad nejutajenějším místem lyžařského Colorada, ležícím navíc hned za humny hlavního města? Paradoxní skutečností je, že svahy areálu jsou doslova přilepeny na dálnici I-70 – jedinou, která se za Denverem zakusuje do hradby Skalistých hor, a po které se denně ženou z denverského letiště tisíce a tisíce aut s lyžaři uvnitř, nedočkavě spěchajících do některého z desítek vyhlášených coloradských areálů. Avšak v okamžiku, kdy si všimnou vyžehlených, lesem prosekaných sjezdovek, liduprázdných lanovek a rozlehlých prašanových svahů nad hranicí lesa, a možná i nahlas vysloví otázku “Co je to za resort?”, pohltí je již dálniční Eisenhowerův tunel, na němž doslova lovelandský areál jakoby obkročmo sedí. Když po necelých dvou mílích auta z druhé strany tohoto nejvyššího silničního tunelu na světě vyjedou a začínají si hledat exity do svých cílových destinací, šance odbočit do (za hřebenem již skrytého) Lovelandu je již dávno pasé.

Loveland je na americké poměry středně velkým resortem, nabízejícím však bez nadsázky fenomenální, prvoligové sjezdaření. Je areálem s nejvýše jezdící sedačkovou lanovkou na světě – z místní Chair 9 lyžaři vystupují v bezmála čtyřech tisících metrech; a zároveň jedním z míst, kde lyžařská sezóna trvá nejdéle. V říjnu a listopadu tu pravidelně bývá k vidění Bode Miller s ostatními kolegy z US Ski Teamu, trénujícími na uzavřených sjezdovkách Richard’s Run a Switchback.

Většina zdejšího lyžařského terénu se nachází nad hranicí lesa na otevřených vrcholových partiích 4-tisícového hřebene, kde se první sníh objevuje už na konci srpna, od počátku října se již lyžuje na více než metrové vrstvě, a lanovky tu zastavují až koncem května. Přesto ještě v červnu a červenci do oblasti razí freerideři, po svých šlapou na hřebeny a sjíždějí jednotlivá souvislá sněhová pole. Když se rozhléhnete po zdejších rozlehlých, sněhem zasypaných skalnatých hřebenech, může vám připadat, že lyžujete někde v Alpách, což se v amerických horách příliš často nestává. Pouze vinoucí se dvojitá stužka dálnice I-70 hluboko v údolí a občasná siréna od dálničního tunelu signalizující, že se dovnitř pokouší vjet příliš vysoký náklaďák, vás vrací zpět do Colorada.

Bezchybná krása okolní krajiny může mnohé nutkat ke konstrukci teorií, odkudže pochází romantický název zdejšího místa. Jak už to však na světě chodí, skutečnost je i v tomto případě o trošku přízemnější: tehdejší místní dopravní magnát a prezident Coloradské centrální železnice, William A.H. Loveland, tu v 19.století vybudoval cestu přes průsmyk pro účely svého obchodování a celou oblast za odměnu nechal pojmenovat po sobě samém.

Resort by možná šlo nejlépe definovat tím, co mu schází, než tím, co má. Předně: Loveland, to jsou sjezdovky, lanovky a parkoviště pod nimi. Nic z ostatních lákadel vůkolních, komerčních coloradských areálů. Oblast nemá na úpatí svých svahů žádnou lyžařskou vesnici s ubytováním – což z ní činí tiché, nenápadné, zapadlé místo; mnohým připomínající, jaké bývalo lyžování za starých dobrých časů, které se už nikdy nevrátí. Krom místních lyžařů z Denveru, dojíždějících sem během necelé hodiny, musí ostatní návštěvníci odjet bydlet do zhruba čtvrthodinu vzdálených historických městeček Georgetown, Silverthorne, Silver Plume anebo Idaho Springs.

Kdo si do Lovelandu najde cestu, nedá na něj dopustit. “Zdejší terén konkuruje kterémukoli slavnějšímu resortu v Rockies, a stejně tak sníh. Nikde ale nezaplatíš tak málo – v celém Coloradu nenajdeš lepší kauf, než tady”, říká mi makléř Dave. Má pravdu – denní skipas tu stojí $48, flexibilní čtyřhodinový $38, a sezónní karta pouhých $319 (a jakýkoli následný rok už jen $287) – což vám koupí 8 měsíců lyžování na 1365 akrech “plných sněhu, nikoli lidí” – jak hlásá slogan na lovelandském webu. Resort si je tak jistý svými sněhovými podmínkami, že všem návštěvníkům garantuje vrácení peněz, budou-li zdejším sněhem zklamáni, a vrátí-li zakoupený skipas do desáté dopoledne u kas.

Nejbližší příležitostí k noclehu a večeři je 10 mil zpět po dálnici směrem k Denveru (exit 228) historické městečko Georgetown s asi tisícovkou stálých obyvatel. Jde o jednu z nejzachovalejších starobylých důlních komunit v Coloradu, se zhruba dvěma stovkami typických staveb hornického 19.století – od nejjednodušších srubů prvních prospektorů až po honosná viktoriánská sídla dřívějších zdejších stříbrobaronů. Mimochodem, jedním z nejoblíbenějších podniků ve městě je restaurace New Prague krajana George Čížka, servírující české speciality a české pivo (www.newpraguerestaurant.com). Ukažte tam lovelandský skipas a budete pohoštěni s 10% slevou.

COLORADO: Nejvýše položený americký stát, 80% území leží nad 3000 m nadm.výšky; jeho název znamená “Colored Red”, tedy zbarvený do ruda. Též se mu přezdívá Stoletý stát (Centennial State). Rozlohou více než trojnásobek Česka (270 tis.km2), populací méně než polovina (4,755 mil.). Považován za hlavní lyžařský stát Ameriky, domov resortů jako Aspen, Vail, Winter Park. Jediný stát v historii, který v referendu odmítl přidělené pořádání Olympiády (zimní Hry 1976 v Denveru, nakonec předány kanadskému Montrealu). www.colorado.gov

DENVER: Hlavní a nejlidnatější město státu (560 tis.obyvatel). Celosvětově rozpoznatelné pod přezdívkou “The Mile-High City”, jelikož jeho oficiální nadm.výška je přesně 1 míle (1609 m). Město se pyšní nejrozsáhlejším parkovým systémem v Americe (přes 200 parků v rámci hranic města). Mekka vyznavačů joggingu. V roce 1935 zde byl vynalezen cheeseburger a vydána ochranná známka na jeho název. Tato událost má ve městě svůj pomník. Místní Colfax Avenue je nejdelší ulicí Ameriky. www.denver.org

LOVELAND: Fantastické, 8 měsíců trvající a na americké poměry superlevné lyžování ve velmi vysoké nadmořské výšce (3230-3965 m) – nutná aklimatizace! 9 lanovek, terénní park, 80 zalesněných sjezdovek a přehršel otevřeného terénu nad 3500 m altitudy. Vzdálenost po dálnici I-70 z Denveru 56 mil, z denverského DIA letiště 78 mil, exit 216. Podobně jako přes náš Boží Dar přichází a odchází psaní Ježíškovi, pošta v Lovelandu musí každoročně v únoru přeposlat statisíce valentýnských přáníček. www.skiloveland.com

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2008
PDF odkaz na článek Loveland, Colorado, USA