Mekka vyhledávačů černých „diamantových“ terénů a milovníků strmého a hlubokého, nabízející bezkonkurenčně nejprudší a nejnáročnější svahy (v rámci oficiálního skiareálu) z celé severní Ameriky. Něco jako Chamonix evropského lyžování, avšak v ještě extrémnější verzi. Resort, po jehož víkendové lyžařské návštěvě můžete dost dobře potřebovat další extra týden k tomu, aby vaše tělo zregenerovalo. Svérázný Jackson Hole má natolik pevné a výjimečné postavení, že nemůže chybět v žádném, byť sebestručnějším, vážně míněném přehledu o lyžování v Americe.
Když lyžovat je hříchem
Nejlogističtějším bodem, přes který se evropan (ale i většina vzdálenějších amerických návštěvníků) bude do Jackson Hole dostávat, je mezinárodní letiště v Salt Lake City v sousedním Utahu, odkud lze do JH dojet pronajatým autem (asi 450 km), anebo – a tuto variantu všem silně doporučuji – využít vnitrostátní leteckou linku a přistát tak v úchvatném údolí řeky Snake River (Hadí řeky) na místním letišti, na dohled od svahů resortu Jackson Hole.
Resortu, ležícího na okraji jedné z nejúžasnějších přírodních rezervací na světě – údolí Snake River objímající Grand Teton National Park a na něj na severu navazující rozlehlejší a ještě proslulejší Yellowstone National Park. Jsem si jistý, že i ten sebevášnivější lyžař zde bude řešit pálivé dilema, na kolik dní ze svého pobytu dobrovolně na lyže zapomenout, najmout si auto (nebo jen nastoupit do levného autobusu) a vyrazit na sever po 89.silnici prozkoumávat dechberoucí přírodní divy světa. Rozhodněte se tuto oblast návštěvnicky ignorovat a nejpozději při odletu, až vám stoupající stroj nabídne úchvatný výhled na obě rezervace s blankytně modrýma očima jezer Jackson Lake a Yellowstone Lake uprostřed zelených jehličnatých lesů, pocítí vaše srdce, jak hodně (a kdoví zda již nenapravitelně) jste zhřešili. Vzdálený cizinec s neúprosně limitovaným časem pobytu to zde věru nemá lehké.
Po chodnících ze dřeva
Celá zdejší oblast se díky přilehlým přírodním rezervacím těší mnohonásobně vyššímu přílivu turistů v létě – zima je zde bez diskuzí považována za vedlejší sezónu – absolutní opak situace v evropských horách. Na podbízivě nízké ceny zde i v zimě zapomeňte, avšak volného ubytování, stravování, aprés-ski zábavy – a vůbec čehokoli dalšího – zde bez potíží naleznete přebytek. Místní Jackson town je typickým historickým městečkem s bohatou kovbojskou tradicí – kochat se místní tradiční srubovou zástavbou s historickými obchůdky a saloony s velkými kulečníkovými sály a živou country muzikou, či chodit po místních krytých dřevěných chodnících je zážitek, kvůli kterému se vyplatí bydlet v tomto, asi 30 km od lyžování vzdáleném místě. Variantou je spát přímo v účelově postavené lyžařské základně Teton Village na dosah lanovek, avšak pryč od okouzlujícího westernového spiritu starého městečka. Skibus mezi nimi pendluje za $3, stejně jako jeden taxík za druhým.
Resort tvoří jihovýchodně orientované svahy dvou hlavních kopců – Rendezvous (3185 m) a Apres Vous (2585 m), a separátní hory Snow King na okraji Jackson townu, kde se odehrává příměstské a noční lyžování. Horní partie kopců nemají nikdy s množstvím a kvalitou suchého kyprého sněhu problém, ke slunci orientované a velmi příkré svahy však v jarním závěru sezóny mohou ve svých nejspodnějších částech trpět nedobrými podmínkami, anebo být uzavřeny nadobro.
Bezkonkurenční resort
Oficiální skimapa vykazuje množství zelených, modrých a černých tratí v poměru 10:40:50, dlužno ale zdůraznit, že modrá barva z Jackson Hole by byla černou ve velké většině ostatních amerických resortů. Používajíc tuto poupravenou perspektivu, 90% místního terénu tvoří skutečně seriózní, náročné svahy. A právě pro extrémní druh lyžařů a snowboardistů, kteří hledají nefalšované výzvy plné prudkých padáků a skoků ze skal, to celé bez extra nákladů za najmutí si off-piste průvodce, je Jackson Hole světovým resortem číslo jedna, nemající jinde konkurenci.
Stejně neodmyslitelně, jako patří k Zermattu zub Matterhornu na dohled, náleží k Jakson Hole Corbet’s Couloir – zdaleka nejslavnější průrva a začátek jednoho z extrémních černých sjezdů na samém vrcholu Rendezvous Mountain. Již z oken kabinkové lanovky Tram si lze prohlédnout celý sjezd jako na dlani, a pozorovat odhodlané jedince, začínající svůj sjezd desetimetrovým skokem do prázdna. Většina lyžařů však jezdí na okraj této průrvy pouze okounět či fotografovat, dovnitř se odhodlá pouze nejodvážnější zlomek z nich. Přesto, zdá se, že na tomto místě musí každý alespoň postát. Ačkoli je v jiných oblastech resortu liduprázdno, u nástupní stanice kabinky Tram, která jako jediná vyváží lyžaře až na samý vrchol kopce Rendezvous, se čeká prakticky pořád ve frontě – občas i půlhodinové.
Aprés-ski
Resort nabízí i skvělé podmínky pro běžkaře na vzorně upravovaných liduprázdných tratích v údolí scénické Tetonské rezervace. I další druh alternativní zábavy – pronájem sněžného skůtru a projížďka po krásách nedalekého světoznámého Yellowstonského parku – zní zpočátku jako dobrý nápad. V praxi ale zjistíte, že na vyhrazených tratích váš skůtr závodí, a mnohdy si i překáží, s doslova stovkami ostatních – a to, co mělo být poučnou a poklidnou vyhlídkovou projížďkou, se změnilo ve sněžný motokros plný benzínových výparů a nebezpečnými kolizemi hrozících situací. O něčem naprosto jiném je nazapomenutelná lesní jízda na saních tažených početným stádem amerických losovitých jelenů z obrovské místní obory National Elk Refuge, kam se tato zvířata stahují přes zimu, kde ji snáze přečkají.
Nejčastějším výukovým programem místní lyžařské školy, jakkoli nabízí též elementární výuku lyžování pro úplné novice, jsou pokročilejší lekce specializované na jízdu v hlubokém sněhu na prudkých svazích. Celý prostor resortu je až na jedinou výjimku (chata Casper) bez větších restaurací – kvůli jídlu a zábavě se téměř všichni vracejí dolů na úpatí resortu do Teton Village. Byť se jedná o účelově vystavěnou alpskou vesnici, snaží se sem transplantovat onen kouzelný kovbojský duch nedalekého městečka Jackson, jak jen mohou; například populární bar s jídelnou Mangy Moose je zdařilou imitací lyžařům sloužícího westernového saloonu s country muzikou.
V samotném Jackson townu je stylových podniků přehršel – čekejte kovbojské klobouky, koňská sedla na barových židlích útulně vyhřátých dřevěných saloonů, vycpané medvědí hlavy na stěnách, živé country muzikanty. Úžasnými místy jsou The Million Dollar Cowboy, The Shady Lady, Huff House Inn či Silver Dollar. Zde v Jackson townu dáme též sbohem okouzlujícímu a nenapodobitelnému, na světě jedinému pravému Divokému Západu. S těžkým srdcem – kdo kouzlu kovbojských bot, stetsonů a úctě k přírodě propadne, bude se do této části Ameriky toužit vracet po celý zbytek života. V příštím, jarním čísle časopisu se již ocitneme v jiném světě – kulturně i lyžařsky: na východním pobřeží Států.
Jackson Hole v kostce:
Rozlehlá hora s 2500 akry neortodoxně strmého, většinou holého terénu v resortu plus 3000 akrů dalšího back-country za jeho branami v oblastech Cody Bowl a Rendezvous Bowl; nejvyšší vertikální rozdíl v Americe (1260m), 12m sněhových srážek za průměrný rok, nadmořská výška 1924 – 3185m; 12 lanovek, denní skipas $61, týdenní $330. Nejlevnější ubytování ve městě je k mání od $100 za noc, běžná cena $300-400/noc.
Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2006
Pingback: Top Ten lyžařských facebookových statusů 2014/15 (podle komentářů) | Blog Kravskej Kluk®