Velká (kanadská) trojka

Vezměte několik plných hrstí drsné krásy, přidejte ničím nerušený život divoké zvěře ve volné přírodě, a celé to zasypte spoustou kyprého prašanu. Jemně promíchejte, a dostanete… Banff. Malebné městečko v srdci kanadských Skalistých hor v provincii Alberta, celoročně lákající miliony turistů, přijíždějících za dost možná nejúchvatnějšími přírodními krásami na světě. Bez sebemenší nadsázky. Z městečka Banff budete mít snadný přístup do nejpopulárnějších albertských resortů Lake Louise, Banff/Norquay a Sunshine, které si pod společným skipasem nechávají říkat „the Big 3“, neboli Velká trojka.

Kdyby jednotlivé resorty mezi sebou pořádaly světovou soutěž krásy, s titulem Miss Universe by snadno mohla hrdě odkráčet právě oblast Banff/Lake Louise. Úchvatné, dramatické scenérie modrozelených jezer, modrozelených vysokých jedlových lesů a majestátných šedomodrých horských štítů zanechávají v němém úžasu i zavilé evropské patrioty, kteří tvrdí, že kráse Alp se nemůže nic vyrovnat. Dokonce i mnozí z místního personálu vám budou přísahat, že ani po letech denodenní přítomnosti si na vůkolní krásu nemohou zvyknout. Co se divoké zvěře týká, nic takového jste nemohli nikde vidět, snad kromě safari: stáda losů a muflonů zvědavě se producírující všude kolem vás, výjimkou není ani spatřit z dálky vás pozorující medvědy.

Banff
Banff, nacházející se na západním okraji kanadské provincie Alberta, se jmenuje jednak již zmíněné městečko, stejně jako přírodní rezervace, ve které leží. Brány národního parku začínají zhruba hodinu jízdy na západ od Calgary po proslulé Trans-kanadské dálnici číslo 1, do městečka pak dorazíte o další čtvrthodinu později. Z druhé strany – z Vancouveru – byste museli do Banffu řídit dobrých 10 hodin. Do Banffu je od letiště z Calgary vypravován skibus, též tam vede běžná Greyhound autobusová linka, obojí v ceně okolo C$30 za cestu. Banff byl založen v roce 1884 coby skladiště dříví při stavbě tehdejší proslulé Kanadské Pacifické železnice; dnes je na seznamu chráněných přírodních památek UNESCO a pravidelně volen nejkrásnější lyžařskou destinací Severní Ameriky.

V jeho okolí se nacházejí tři poměrně odlišné lyžařské oblasti: Banff/Norquay je zhruba 10 minut z města situovaný malinkatý areál (na severoamerické poměry ovšem!) s 28 velmi příjemnými zalesněnými sjezdovkami – naprosto ideální pro to, abyste si v něm připravili své nohy na nadcházející sportovní zátěž. Sunshine Village, zhruba 20 minut jízdy z města, je už o poznání větší resort, a navzdory svému názvu nemá ani žádnou vesnici, ani se příliš nekoupe ve slunečních paprscích. A konečně Lake Louise, nejslavnější a největší ze všech tří, zhruba 45 minut z Banffu, po olympijském Whistleru v současnosti druhý největší kanadský zimní resort. Všechny tři areály objíždí z městeček Banff a Canmore (ve kterých bydlí naprostá většina zdejších návštěvníků) vypravovaný bezplatný skibus, avšak kdo může, jezdí do areálů vlastním či pronajatým autem – čekat půl hodiny na zpožděný autobus v ne neobvyklém -30°C mrazu riskují skutečně pouze ti, kterým nic jiného nezbývá.

Lake Louise
Tento největší resort kanadské části Skalistých hor spolu se svými dvěma partnerskými areály nabízí dohromady 250 sjezdovek na více než 3000 hektarech plochy. Připočtěte k tomu heliskiingový terén začínající zhruba hodinu jízdy odtud za hranicemi Britské Kolumbie, a zdejší lyžařské možnosti se zdají být nevyčerpatelné. V samotném LL čeká lyžaře okolo 130km sjezdovek na více než 120 tratích, a jednou z klíčových ingrediencí vyhlášenosti tohoto areálu je fakt, že z každé lanovky vede dolů zelená sjezdovka; jinými slovy, z kteréhokoli místa resortu si vždy můžete vybrat mezi snadnou a obtížnou variantou sjezdu.

Základna resortu, kam se sjíždí všechny tratě, leží v nadmořské výšce 1646m, a dominuje jí nezvykle obrovská srubová chata, populární Lodge of Ten Peaks. Tratě začínají v úrovni přes 2500m, vysoko nad hranicí lesa. Avšak i v případech mizerného počasí poskytuje spodní, z téměř 70% zalesněná část resortu, velmi solidní viditelnost i ochranu před větrem. V resortu ročně napadne kolem 3-4 metrů sněhu, což na kanadské poměry není nijak příliš; zhruba polovinu zdejších sjezdovek tu proto mají pod sněhovými děly a nedostatek sněhu zde nebývá problémem. Důkazem toho je zkraje zimy zde často startující kolotoč závodů sjezdařského Světového Poháru.

Lake Louise je naprosto fantastickou oblastí pro běh (či pouhou turistiku) na lyžích – to je však absolutně celá oblast zdejších národních parků. Čekají tu na vás desítky kilometrů vzorně preparovaných stop, jež vás zavedou do nejúžasnějších zákoutí a donutí zastavit, a dlouhé minuty jen beze slova zírat a rozjímat. Nad vámi vysoké vodopády zamzlé v zimním čase, jimiž vzhůru na lanech stoupá pár odvážných horolezců, všude kolem vysoká zvěř. Je jí tu tolik, že zde platí zákaz ji krmit a kolem hlavních silnic tu staví dlouhatánské ploty, aby jí zabránili ve vstupu do vozovky a do obydlených aglomerací. Lake Louise mimochodem leží u konce jedné z nejscéničtějších cest na světě – proslulé Columbia Icefields Parkway – tříhodinové jízdě krásami národních parků Jasperu, kterou by si nikdo z návštěníků Lake Louise neměl odpustit, jakkoliv by byl jejich zdejší pobyt krátký a hektický.

Sunshine Village
Sunshine je nejvýše položeným resortem Velké trojky, nabízející všehochuť od začátečnických zelených dálnic až po jedny z nejdrsnějších – několika černými diamanty značených – terénů v Americe. Ostatně názvy sjezdů jako Hell’s Kitchen, Freefall, Gun Run anebo Delirium Dive mluví samy za sebe. Právě do posledně jmenované oblasti nepustí žluté elektronické branky nikoho, kdo nebude mít zapnutý lavinový pípák. Sunshine se chlubí – narozdíl od marketingu většiny resortů světa – svým 0% umělým zasněžováním. Při ročním průměru přes 10m nadílky sněhová děla opravdu nepotřebuje.

Co jste zřejmě nevěděli…
* Prvním zaznamenaným lyžařem v tomto regionu nebyl Kanaďan, nýbrž Rakušan. V roce 1909 tu údajně poprvé sjel svahy rakouský horský průvodce Conrad Kain.
* Když byl zdejší monumentální Banff Springs Hotel v roce 1928 poprvé budován, stavebníci omylem otočili architektonické plány o 180° a hotel byl postaven tak, že pomocný personál v zázemí hotelu měl k dispozici ty nejskvostnější výhledy z oken. Zdrcený vlastník hotelu musel poté vynaložit 175 milionů kanadských dolarů na rekonstrukci právě dokončené novostavby.
* Když Marilyn Monroe natáčela v okolí Banffu jeden ze svých filmů a zranila si ve stejném hotelu kotník, strhla se mezi hotelovými poslíčky nelítostná bitka o to, kdo potlačí její kolečkové křeslo.
* Sníh je zde příliš suchý na to, abyste tu kdy zažili pravou koulovačku.
* Zima zde je zdaleka vedlejší sezónou – v létě přijíždí obdivovat přírodní divy okolí Banffu přes 5 milionů turistů z celého světa.

Resort na internetu: www.skibig3.com

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2007

Přejít nahoru