Walt Disney si uvědomoval, že pokud by se dokázal zapojit do organizace newyorské výstavy EXPO 1964/65, přineslo by mu to celou řadu výhod.
Firmě General Electric Walt nabídl svůj odložený koncept robotických figurín z neuskutečněného Edison Square projektu. Zabalil jej do nápadu kruhového divadla s otáčejícím se hledištěm pod názvem Carousel of Progress, Kolotoč pokroku.
Scéna asi dvacetiminutového představení byla rozdělena na čtyři části; v každé byla vyobrazena domácí pohoda stejné rodiny v rozdílných časech – v roce 1890, 1920, 1940 a v tehdejší současnosti (1964).
Těžištěm show byla demonstrace technologického pokroku na elektrospotřebičích od GE. Kolem kruhové scény se otáčelo šestidílné hlediště, každá sekce pro 250 lidí (čtyři pro představení, pátá pro příchod a šestá pro odchod publika). Každou hodinu tak show s dokonalou reklamou na výrobky od GE shlédlo téměř 4 tisíce lidí.
GE si koncept Waltova projektu zamilovala a zaplatila si u něj vývoj tohoto odvážného řešení. To se povedlo a na světové výstavě působilo senzaci. Do pavilonu GE Progressland se stály hodinové fronty, přičemž Waltův nápad s hledištěm dokázal odbavovat zdaleka největší počty návštěvníků bez sebemenšího prostoje. Z šesté odchozí sekce publikum pokračovalo po pohyblivém pásu do vrchní části pavilonu, kde společnost GE prezentovala budoucnost na technologických demonstracích získávání energie ze slunce a atomu.
Podrobněji se o Kolotoči pokroku zmiňuju záměrně – jde o instalaci, která odráží pravděpodobně nejvíc autorovy osobnosti ze všech kdy postavených atrakcí; Walt Disney se sám osobně podílel na většině výrobních procesů.
Na výstavě EXPO se platilo základní vstupné $2, mnoho pavilonů vybíralo další vlastní vstupné. GE Progressland byl však zdarma a v kombinaci s ve své době pionýrským technickým řešením divadla se z této show stala nejpopulárnější štace na celém veletrhu. Společnost GE dokázala představit spektrum svých výrobků více než 40 tisícům svých potenciálních zákazníků denně, veletrh trval od jara do podzimu po dva roky.
Na konci veletrhu Walt požádal Ford i GE o odměnu milion dolarů za propůjčení svého slavného jména v jejich pavilonech. Obě spokojené firmy okamžitě souhlasily a Walt obratem tyto sumy nabídl stejným společnostem zpět jako úhradu přepravních nákladů, aby se rozebrané atrakce převezly přes Ameriku do jeho Disneylandu.
Ford nicméně odmítl a Waltovu Magic Skyway už svět od té doby nespatřil.
Nadšená GE nabídku přijala a The Carousel of Progress se odstěhoval do Anaheimu, kde ve stejné podobě za GE sponzorství pokračoval v provozu a stal se jednou z nejdéle běžících divadelních show v historii Disney parků. Walt byl do této atrakce beznadějně zamilovaný a prohlásil, že Kolotoč pokroku se v Disneylandu nesmí nikdy přestat točit.
Začátku provozu se ale Walt nestihl dožít. Kolotoč byl zprovozněn v roce 1967, v roce 1973 pak společnost GE požádala o přestěhování atrakce do nově otevřeného floridského komplexu, trhajícího rekordy návštěvnosti. Tam začal fungovat v sekci Magic Kingdom od roku 1975 a je v provozu dodnes. Poslední, čtvrtou scénu, vyobrazující soudobé technologie, bylo nutno už pětkrát přepracovat – naposledy v roce 2011.
https://youtu.be/FSSCQLNMNq4