Autentický průběh záznamu 911 událostí na tehdejší technologii Soapbox Fóra na Komodity.cz

Písmo: A ++ A --

Autentický přepis příspěvků tehdejšího Soapbox fóra týkajících se událostí teroristického ataku 11.září 2001 na cíle v New Yorku a Washingtonu DC, USA tak, jak jsem je dostával od brokera a ostatních amerických kolegů traderů na svůj trading desk a přehrával pro ostatní české/slovenské obchodující kolegy a své studenty online (tehdy se ještě negooglovalo a ČTV v čase ataků radši vysílala Receptář Přemka Podlahy).

09/11/2001 * Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Do budovy World Trade Center v New Yorku narazila dve letadla. Obe veze v plamenech. Jedna se zrejme o teroristicky utok. Dolar v reakci oslabuje vuci euru.
15:07 CET

09/11/2001 * Teroristicky utok v USA (2) !!! (Admin) / TR
Dalsi teroristicky utok hlasen na budovu Pentagonu ve Washingtonu DC, Bily Dum se evakuuje!
15:45 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Vsechny lety v celych USA okamzite zruseny. Obchodovani na NYSE zruseno.
15:47 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Jedna z vezi WTC mrakodrapu (jizni vez) v NY se zritila po dalsim, uz 4. utoku!
15:52 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Veskere burzy v NY i Chicagu uzavreny, obchodovani zruseno.
15:58 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Panika a evakuace Sears Tower v Chicagu!
16:10 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Druha vez WTC spadla!
16:11 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Část Pentagonu, Washington DC, se zřítila.
16:28 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Pobliz Pittsburgu, PA spadlo velke letadlo, B 747.
16:31 CET

09/11/2001 * Terror v USA (Admin) / TR
Vyklizen byl i Bílý dům. Obě budovy obchodního centra se zřítily. K útokům se přihlásila palestinská organizace.
Lidé podle svědků vyskakovali z hořící budovy centra. Všechny civilní lety v USA jsou zrušeny a mezinárodní lety do Spojených států byly přesměrovány do Kanady.
Jediným, kdo je nyní ve vzduchu, je preziden George Bush, který ukončil návštěvu Floridy a míří do New Yorku. Teroristický čin ve vysílání televize odsoudil. K útokům přihlásila palestinská teroristická organizace.
Jedním s letadel, které narazilo do budov na Manhattanu, byl Boeing 767 – středně velký letoun s kapacitou 211 cestujících – společnosti American Airlines. Obě latedla byla unesena z Bostonu.
Několik pater jedné budovy centra hned po prvním nárazu zachvátil požár, nad městem se vznáší hustá oblaka kouře. Svědci hlásili, že slyšeli obrovskou ránu. Po krátké době zachvátily plameny i druhou budovu.

Útok v přímém přenosu
Údaje o počtech mrtvých a zraněných zatím nejsou k dispozici, v budovách ale pracovaly tisíce osob, neboť je normální pracovní den. Celkově bylo v centru zaměstnáno 50 000 lidí.
CNN vysílala druhý náraz do Světového obchodního centra v přímém přenosu. Krátce před tím totiž zabírala hořící budovy.

Pentagon hoří
Budovou Pentagonu, kde sídlí americké ministerstvo obrany, otřásl obrovský výbuch. Jak informovala televize NBC, stalo se tak necelou hpodinu poté, co v New Yorku narazila do dvou budov Světového obchodního centra dvě letadla.
Jeden s očitých svědků útoku na sídlo ministerstva obrany uvedl pro televizi ABC, že viděl malé letadlo, jak přímo letí k Pentagonu a krátce poté se ozval ohlušující výbuch.

Část budovy se zřítila
Prezident George Bush nazval akci „evidetním teroristickým útokem na naši zemi“.
Požár vypukl i v centru Washingtonu.
Policie vykllízí též burzu na Wall street.

Útok i na ministerstvo zahraničí
Teroristé zaútočili i na budovu amerického ministerstvo zahraničí, u kterého explodovalo auto s bombou.

Palestinci oslavují
Po sérii teroristických útoků na cíle v USA stříleli Palestinci v uprchlických táborech na jihu Libanonu oslavné salvy do vzduchu. Skandovali také hesla „Bůh je veliký“.
„Nevíme, kdo za těmito útoky stojí, ale jsem šťastní, neboť Bushova vláda podporuje Izraelce,“ řekl jeden z příslušníků palestinské gerily.

Německo přijímá opatření
Útokem ve Spojených státech jsou zaskočeny všechny evropské státy. Německá vláda ustanovila krizový štáb z obav před možnými útoky v Evropě.
DPA, CNN, NBC
20:47 CET

09/11/2001 * Terror (Admin) / TR
Letiště v Heathrow v Londýně se evakuuje.
20:51 CET

09/11/2001 * Terror – USDA report (Admin) / TR
USDA v prvotní reakci na události přesouvá zveřejnění USDA Reportu ze zítřka na pátek.
21:29 CET

09/11/2001 * Soustrast do USA (Jerry) / TR
Soustrast vsem z WBC a Pentagonu, kteri to neprezili. Po letech jsem brecel.
Nicmene, jsem v kratke pozici v CZ1. Mate nekdo predstavu s cim muzu ted pocitat? Je to muj prvni obchod v zivote… Diky za odpoved
Jerry
21:38 CET

09/11/2001 * Zítra pravděpodobně žádné obchodování (Admin) / TR
Všechny NY trhy jsou zítra jistě zavřeny, CBOT odvolává dnešní noční seanci a o zítřejší denní ještě není rozhodnuto.
21:40 CET

09/11/2001 * NYC – Absolutely horrible!! (Juan V) / TR
never in my life have i witnessed anything so horrible and terrifying. ihpe and pray that the US finds whoever is responsible for this tragedy/cowardly act and deals with them to the fullest! as you know i post about coffee and i am a coffee trader in 4 WTC and i watched from west street as building 1 collapsed. from that point it was mayhem and fright that took over and i was never so scared in my life. i just want to extend a prayer to all of those who have lost their life and commend everyone involved in the search and rescue effort.
the CSCE does have an emergency facility in LI city, and from what i understand it may open by MONDAY! to be honest, trading is the furthest thing from my mind and i am just grateful to be at safe at home safe at home. never did i imgine anything of this magnitude would happen as the world watched. in my eyes NYC will never be the same and i am just stunned by what ha happend.
lastly, i want to pray for all of those that have lost their lives elsewhere on this day of terror. may those responsible be punished and God bless our nation!!
22:18 CET

09/11/2001 * Re: Teroristicky utok v USA (Admin) / TR
Další budova, odhaduje se že budova č.7 WTC se zřítila.
22:51 CET

09/11/2001 * Neuvěřitelné (Jarda S) / TR
Dámy a pánové,
Ve světle neuvěřitelného zvěrstva mi připadají naše potenciální problémy s našimi otevřenými pozicemi a uzavřením burz jako dětská slavnost. Doufám, že všichni, kteří ještě mají šanci přežít to dokáží a co by ateista se modlím, abychom podobné hrůzy nikdy nemuseli zažívat na své kůži, potažmo na kůži našich blízkých. Snad tato akce (a následně reakce) nebude eskalovat až do našich domovů. Pak bychom si totiž naše výdělky mohli tzv. nabouchat do kecek.
Je to šílené a mám pocit, že je mi jedno, kde se moje otevřené pozice po otevření ocitnou.
Hodně štěstí všem, kteří to dnes potřebují nejvíce.
22:57 CET

09/11/2001 * Re: Neuvěřitelné (Mirek) / NTR
Moje řeč. Sám bych to neřekl výstižněji.
M
22:59 CET

09/11/2001 * Terror (Admin) / NTR
Série explozí v Kábulu, Afghánistán.
23:54 CET

09/12/2001 * Re: Neuvěřitelné (Pekič) / NTR
Úplně s Jardou souhlasím, do posledního puntíku. Nejedná se ale jenom o příp. odvetu, která by se nás, či kohokoli jinde mohla dotknout. To co se stalo v NY, se může stát kdekoliv jinde, v Praze, Blavě, Prdelovicích. Myslím, že se včera v našich hlavách změnil svět a zrůdám přibyla jedna inspirace navíc. Připadalo mi groteskní, když naše vláda prohlásila, že zvýšila ostrahu našich atomových elektráren a na tv se ukázalo pár černých šerifů procházejících pod komíny. Nadrogovat jednoho sebevraha, nechat ho unýst letadlo… Svět je jinej a mě je z toho špatně.
P
00:18 CET

09/12/2001 * Also 3 civilians on Pitt plane (Joe K) / TR
Made a call. One man told his wife, ( from Cellular phone on-board, „Honey I love you,and we probably wont be home. But myself and 2 or 3 other men are going to try and do something about these hyjackers that have taken over our plane….“
I just shed a few tears hearing stuff like that.
American resolve at its finest.
00:31 CET

09/12/2001 * What I want.. (Weatherman) / TR
I dont want to see an extradition battle between say the US and Sudan or the US and Afghannistan.
I dont want a Trial.
I want it made clear to ANY nation or group that harbors this man and his people should know that they are enemies of this country and will face the full military might and vast destruction of the cities… camps… infrastructure… ports… and communications centers.
Ask for Ben Laden ONCE. Any other Response besides „HERE you are. Take him „…. the US congress should declare war other that nation..
I dont care if they have NOT specifically committed THIS act. Folks with „GOD in the Ears“ are my sworn enemies… these people are the should be your sworn enemies. From Islamic fundamentalists to those who bomb abortion clinics.
These folks think that laws and decency dont apply to them b/c God told them so. They dont want or like or understand free markets free ideas free media free expression. I dont want them to live and I dont wnat 60s liberal crap of „live and let live“ in their part of the world. They should and must die.
Or else we will.
DT
00:58 CET

09/12/2001 * Re: Neuvěřitelné (Petr D) / NTR
Jarda to vyjadril zcela vystizne. Obavam se ale, a mnozi psychologove by to asi potvrdili, ze uplny, nejtezsi psychicky dopad toho co se stalo teprve asi na vsechny prijde behem dneska-zitrka. Sice jsem nikoho z NY neznal, presto pokladam vcerejsem za muj nejhorsi den sveho 29-leteho zivota. Modlim se za vsechny obeti mrtve ci jeste s nadeji zivota.
11:36 CET

09/12/2001 * Kom. burzy v USA zavřeny do odvolání (Admin) / TR
Chicago Mercantile Exchange (CME), Chicago Board of Trade (CBOT) a Chicago Board of Options Exchange (CBOE) vydaly společné prohlášení, že dnes se obchodovat na burzách nebude. Kansas City Board of Trade a Minneapolis Grain Exchange budou také zavřeny. Mluvčí CME odmítla říci jak dlouho bude obchodování přerušeno. New York Board of Trade (NYBOT) pod který spadají Coffee, Sugar and Cocoa Exchange (CSCE) a New York Cotton Exchange (NYCE) bude uzavřen nejméně do pondělka. V New Yorku se v současné době snaží přemístit obchodní systémy do záložních prostor, např. v Queens, NY.
11:54 CET

09/12/2001 * OPEC připraven stabilizovat situaci (Admin) / TR
Podle vyjádření generálního sekretáře OPEC Ali Rodrigueze, je kartel připraven zvýšit produkci, aby udržel stabilní cenovou hladinu. Zpráva je reakcí na teroristické útoky v USA, které ohrožují světový mír. „Všechny členské země jsou připraveny zachovat tržní stabilitu a zajistit dostatečné zásoby ropy na trhu.“, řekl Rodriguez. Ropa v Londýně na International Petroleum Exchange (IPE) včera dosáhla devítiměsíční maximum v obavách, že útoky vyvolají napětí na Středním Východě. Členové OPEC bez Iráku mají podle agentury Bloomberg přebytek produkční kapacity 4 mil. barelů za den. Říjnový futures včera na IPE uzavřel obchodování nárůstem o 5,9% na 29,06 USD za barel, když v průběhu seance posílil až na 31,05 USD za barel. Evropský benzín s naložením v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách včera taktéž zhodnocoval a obchodoval se v pásmu 270-305 USD za tunu.
12:04 CET

09/12/2001 * Centrální banky ujišťují investory (Admin) / TR
Dolar dnes proti euru posiluje a redukuje tak včerejší ztráty po včerejších teroristických útocích. Příčinou jsou prohlášení Evropské centrální banky (ECB), Bank of Japan (BOJ) a Federálního rezervního systému (FRS), že se zasadí o stabilitu finančních trhů. ECB je připravena podle svého prezidenta Wim Duisenberga půjčovat peníze komerčním bankám. BOJ sdělila, že dodává na trh dva bilióny jenů a centrální banka USA je v pohotovosti splnit požadavky likvidity bankovního systému. Euro dnes oslabuje proti USD na 90,67 USc/EUR z 91,60 včera pozdě v Londýně.
12:39 CET

09/12/2001 * Zlato redukuje po útoku své nárůsty (Admin) / TR
Včerejší hrůzostrašná událost v USA poslala cenu zlata na spotovém trhu až přes 290 USD za unci. Tento vzácný kov je v podvědomí investorů v takovýchto situacích považován za velice bezpečné aktivum. Dnes se však již situace uklidnila a dnešní aukce 20 tun kovu britskou centrální bankou posílá komoditu níže na 280,5 USD za trojskou unci. Včerejší panické nakupování bylo rovněž posilováno masivním uzavíráním pozic na pokles na London Metal Exchange.
13:01 CET

09/13/2001 * Ropa klesá, benzín bude dražší? (Admin) / TR
Cena ropy Brent na trhu v Londýně se včera vrátila téměř na hodnoty před napadením USA teroristy, kdy OPEC přislíbil zvýšení produkce v případě nedostatku. I přesto všude kolem nás slyšíme předpovědi zdražení benzínu na čerpacích stanicích v ČR až o tři koruny! Opět je tedy stejná písnička, kdy ceny benzínů reagují na jednodenní nárůst cen ropy na světových trzích okamžitě, naopak při poklesu jen velmi zlehka. Ropa Brent s dodáním v listopadu se v pondělí obchodovala na úrovni 27,50 dolarů za barel. Po napadení USA se cena vyšplhala až na 31 dolarů za barel, ovšem včera již zavírala na 28,23 dolarech. Cena benzínu s doložkou Free on Board s naložením v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách se sice po napadení ocitl až na hodnotě 300 dolarů za tunu, ale včera se již obchodovalo v pásmu kolem 285 dolarů za metrickou tunu. V elektronickém obchodování se cena ropy Brent dnes ráno opět propadá a v 10:30 SELČ se obchoduje na úrovni 27,70 dolarů za barel, což znamená pokles o 53 centů. Ovšem je třeba si uvědomit, že situace je stále velmi napjatá a v případě válečného konfliktu by se dal očekávat další nárůst cen. Futures kontrakt ropy Light, která se obchoduje na New York Mercantile Exchange (Nymex), se začne s velkou pravděpodobností obchodovat v pondělí. Burza Nymex se nalézá v těsné blízkosti bývalého WTC.
12:22 CET

09/14/2001 * Obchodování na komoditních burzách (Admin) / TR
Chicago – CME, CBOT: obchodují se všechny kontrakty na regulérní bázi, kromě akciových indexů, které obnoví své obchodování v 15,30 hod. našeho času v pondělí. V dnešním obchodování (pátek) budou úrokové kontrakty (např. dluhopisy, eurodollar,..) ukončeny v 20,00 našeho času.
CBOE: obchodování s opcemi na akcie bude obnoveno v pondělí v 15,30 našeho času
New York: NYBOT (káva, cukr, kakao), NYCE (bavlna) – tyto burzy otevřou v pondělí na 90 min., bude možné zadávat pouze objednávky za cenu na trhu, stop loss objednávky (GTC) nebudou platit!
NYMEX (energie, kovy) – burza dosud nezveřejnila, kdy obnoví obchodování, taktéž budou platit pouze objednávky za trh, nefungují stop lossy
Ostatní světové burzy mimo USA fungují v normálním režimu (operativní změna je však vyhrazena).
10:55 CET

09/16/2001 * Re: Terror (Admin) / TR
Podle MSNBC právě vyšlo najevo, že Osama bin Laden, hlavní podezřelý terorista vstoupil před úterním útokem ve velkém do krátkých pozic velké pojištovací společnosti, pokrývající i WTC komplex.
14:18 CET

09/16/2001 * Re: Terror (Pavel R.) / TR
To je fakt nebo nejaky spatny vtip? Ja to nemohl na MSNBC najit. Pokud je to fakt, tak si bin Laden asi vydelal zase na par zbrani ;(
14:25 CET

09/17/2001 * Re: Fed právě snížil sazby o 50 basických bodů! (Admin) / TR
Stejně dnes zareagovaly Kanadská i Evropská banka.
15:04 CET

09/17/2001 * NTR Glosy (Miroslav Macek) / NTR
Holocaust byl hlavně velký kšeft, řekl kdysi pan Vrba, člověk, který prošel několika koncentračními tábory a přežil Osvětim. Jistě neměl na mysli jen využívání pracovního potenciálu koncentráčníků, ale více „prodávání“ židů z Německa do ciziny a hlavně ohromné přesuny jejich majetku do jiných rukou.
Tento pohled, jakkoliv průkazný, oprávněný a důležitý, je však opomíjen, zasut mnoha a mnoha „ušlechtilejšími“ pohledy a slovy politickými, filozofickými a vůbec méně „přízemními“.
Obávám se, že v dnešní záplavě zpráv, komentářů a úvah o teroristickém útoku na USA tento úhel pohledu, a to na všechny zainteresované strany, také zcela chybí.
Další úhel pohledu, další téma čeká na důkladnou celosvětovou diskusi a hlavně na závěry: úloha médií v terorismu – a to nikoliv debata a závěry mediálně povrchní, ale probíhající s důkladností přímo vědeckou.
Málokdy si „hraji na proroka“, ale tentokrát to udělám: Spojené státy daly Afganistanu tři dny na to, aby vydal bin Ládína. Afganistan se bude bránit tak učinit s tvrzením, že nebyly dodány žádné faktické důkazy o jeho vině a Spojené státy po uplynutí ultimáta zaútočí, neboť nadále otálet „bez ztráty tváře“ nelze.
Jak silně si uvědomuji v dnešních dnech stálou platnost antického přísloví, že mezi zbraněmi Múzy mlčí! Pročítám desítky a stovky informací, článků, komentářů, analýz, předpovědí a závěrů týkajících se „Americké války“, plné sice přesných, přesto však po povrchu jdoucích, popisných, ba mnohdy strojených faktů, citů a gest – text objevný, relativně krátký, beze slovíčka navíc, nikoliv do šířky, ale do hloubky jdoucí, až na dřeň, podstatu problému, nevidím a neslyším.
Ne, že bychom neměli jako lidstvo v tomto okamžiku dostatek historických zkušeností, dostatek materiálu k takovému textu – jsme jen zaslepeni tou náhlostí, šokem, vychýleni z dráhy kritického rozumu, prostě: inter arma silent Musae.

Jan Werich napsal 6. února 1964 moudrý imaginární dopis Williamu Shakespearovi, v němž mimo jiné píše:
„Kdybyste byl dnes mezi námi, kdyby si Vaše oči zvykly pohledům na kovová zvířata požírající zemi, plivající cihly, zpívající písně, na létající ptáky s plnými volaty předsedů a králů, kdyby si zvykly na rychlé barevné brouky na silnicích olemovaných samoznaky mementa mori, kdybyste se, po česku řečeno, pořádně rozkoukal, jistě by Vaším očím neušlo, že Vaše stará planeta je opět plná postav Vašich her, že naše jeviště je Vaše jeviště; že náš globus je Váš Globe. Kdybyste dnes psal hry, vážený Mistře, našel byste potřebné postavy se stejnou snadností jako ve své době. Nájemných vrahů je stále dostatek, pomlouvačů nadbytek, mužů lačných moci, úslužných katů, donašečů, dvorních šašků bez moudrosti, kuběn, krev, nafrněných paniček, jen sáhnout, jen tak na dosah ruky, a můžete si vybrat. Poctivých a statečných a věrných, to znáte přece ze zkušenosti jako herec, proč že se hrají člověku hůř než ti špatní?
Protože vzorů je málo, je jich míň mezi námi, asi tak ve stejném poměru jako za Vašich dob.“
Myslím, že namísto tří minut ticha by bylo mnohem lepší tří minut zamyšlení nad tímto textem, zamyšlení nad tím, z koho dnešní svět dělá hrdiny a vzory a proč to tak je. A pak by stálo za to se rozejít a začít se s tímto poznáním věnovat našim dětem a vnoučatům.

Co, proboha, dělaly americké tajné služby, protiletecká obrana, letištní kontroly, zaznívají mnohé hlasy. Totéž, co ochranka českého Úřadu vlády.
Včera večer na zasedání Bezpečnostní rady státu k teroristickým útokům proti USA bez problému pronikl duševně nemocný mladík, vydávající se za „kandidáta na prezidenta“ a to tak, že se před vchodem nalepil na ochranku vstupující celebrity a poklidně prošel až do jednací místnosti. Být to psychopat jiného kalibru ….
Prostě, můžete vymyslet sebedokonalejší a sebedražší systémy – vždy stojí a padají na kvalitě lidského faktoru. Ne nadarmo říkají moudří podnikatelé, že nejrychleji a nejlépe vratná investice je právě investice do lidí.
Jaké paradoxy může přinášet dnešní svět! Jugoslávka Liljana Živkovičová, pracující v jedné ze zasažených věží WTC si úprkem z 80. patra zachránila život. Podle jejích slov reagovala tak rychle a chladnokrevně proto, že podobnou situaci již zažila – když před dvěma roky letadla NATO bombardovala Sarajevo.
09:21 CET

Sdílet