Made in UA

Východní Evropa si dlouhodobě upevňuje svou pozici globálního výrobce lyží.

Z posledních ucelených výstupů Evropského statistického úřadu Eurostat (za rok 2016) vyplývá, že státy EU exportují 3 miliony párů lyží a snowboardů a asi polovinu takové kvantity nadto importují na své trhy zvenčí Unie. Bezmála polovinu (49 %) vykrytí těchto odbytů má na svědomí Ukrajina, až z povzdálí následovaná druhou Čínou (28 %).

Téměř veškerá ukrajinská produkce lyží i snowboardů pochází z jediné továrny – obřího závodu v Mukačevu na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s evropskými sousedy Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. Tato karpatská výrobna vznikla coby joint-venture s rakouskou značkou Fischer a dlouhodobě vyrábí okolo 60 procent veškeré produkce pro Fichera; nadto také pro značky Rossignol, Stoeckli, Scott, Tecno, Splitkein, Hagan nebo Alpina.

Před druhou světovou válkou bylo Mukačevo z poloviny židovské; během války většina těchto původních obyvatel zahynula vinou holocaustu. Po skončení války založili Sověti v Mukačevu velkou dřevozpracující továrnu, aby podpořili znovuosidlování vylidněné oblasti. Vyráběl se v ní nábytek, hokejky a běžecké lyže (zejména ony nám v normalizačním Československu dobře známé Visu Extra).

Ještě za perestrojky, v roce 1985, začali v Mukačevu vyrábět běžky pod licencí pro Fischer. Po třech letech podepsala sovětská vláda s Fischerem nový pětiletý kontrakt, během něhož mukačevská výrobna expandovala ve vysoce moderní klon Fischerovy rakouské základny v Riedu. Zpočátku se tam vyráběly běžky pouze vnitřní trh SSSR, jenž spotřeboval ročně přes 6 milionů párů.

Když se v roce 1991 Sovětský svaz rozpadl a Ukrajina se osamostatnila, Fischer tím přišel o lukrativní tržní odbyt a začal prodávat mukačevskou produkci do celého světa. Od roku 1995 pak Fischer vyrábí v Mukačevu v joint venture s tamní privátní skupinou Tysa. Zaměstnávají kolem 1.100 lidí, přičemž rakouský kmenový závod brandu v Riedu dává práci 450 zaměstnancům. Mzdu vyplácejí mukačevským šestinovou oproti rakouské.

Mukačevská továrna v současnosti produkuje kolem 1,1 milionu párů lyží ročně, což řadí Ukrajinu na druhé místo mezi světovými výrobci lyží, za vedoucí Rakousko.

Fischer nicméně nebyl prvním západním lyžařským brandem, který začal s výrobou ve východní Evropě. Už od roku 1981 vyrábí Atomic většinu své produkce v bulharském Chepalare; jde o asi polovinu vešketé kvantity lyží a všechny lyžařské boty – včetně produktů značky Salomon.

Čerstvě letos v květnu pak oznámil americký Head Sports plány vybudovat svou největší továrnu v historii značky; nepřekvapivě má ležet opět v centrální Ukrajině, poblíž města Vinnytsia. Má přijít na 95 milionů dolarů, otevřena má být v roce 2020 a plánovanou kapacitu 1000 pracovníků realizovat do roku 2023.

© Brendan Hoffman, The New York Times
Přejít nahoru