Snowtubing… a snowtubing

Písmo: A ++ A --

Nejspíš každý, kdo v zimě rád hory, tuhle zábavu když ne vyzkoušel, aspoň už viděl: klouzání na nafouklé velké duši sněhovým korytem.

snotubeTypicky si upravují střediska jednu nebo dvě, jen výjimečně víc snowtubingových drah – nijak snadných na údržbu zaručující rozumně bezpečný provoz (zejména v Americe s rezorty právně odpovědnými za kdejakou újmu na zdraví svých zákazníků).

Právě mám před sebou marketingový kit jednoho typického malého areálu amerického Středozápadu ze seznamu potenciálního akvizičního zájmu VR. Sunburst Winter Sports Park ve státě Wisconsin na hustě osídleném západním okraji Michiganského jezera, asi 100 mil severně od Chicaga.

Nikdy dřív jsem o tomhle místě neslyšel, odteď si jej budu pamatovat. Vedle konvenčního lyžování na několika sjezdovkách jednoduchého kopce tu nabízejí i – snowtubing. Jenže ne v jedné nebo dvou drahách, jak by člověk čekal. Nýbrž ve 42(!) 400metrových korytech obsluhovaných dvěma magickými koberci.

Podle jejich vlastního prohlášení jsou největším snowtubingovým provozem na světě a pokládám za zbytečné o tom pochybovat – neumím si představit, proč by někdo chtěl tvarovat a pravidelně udržovat byť polovinu jejich kvantity koryt, natož stejně či víc.

snotube2Takovéto zimní středisko považuju za typického průkopníka testování nových trendů až k jejich myslitelným praktickým hranicím. Průkopníka, jichž se nyní v těžce zkoušené lyžařské branži vynořuje čím dál víc.

V hustě zalidněné aglomeraci žije z řady důvodů limitovaný počet těch, kteří si chtějí (či mohou dovolit) vyzkoušet sjezdové lyžování – ale mnohonásobně víc lidí, jež jsou schopni zkusit si a pravidelně provozovat snowtubing. Ten nevyžaduje téměř žádnou instruktáž, má nízké nároky na um a fyzickou kondici, i rizika zranění jsou v něm bezpochyby nižší, než u tradičního lyžování.

Ostatně nejde o nic zas tak odlišného od staromódního sáňkování z našich mladých husákovských let – jen s rozdílem, že dnes jsou za podobnou, pro nás v mládí běžnou zimní kratochvíli, lidi ochotní platit jak mourovatí.

Což je, koneckonců, taky jedním z trendů nové doby.

Tom