Komoditní Q&A (2)

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
narazil jsem u grafu č. 6 a jeho vysvětlení na str.72 na nejasnost. Popisujete, že nevstoupíte do dlouhé pozice po supportu 16. a 17. února z důvodu silného support předchozích dní. Co bránilo vstupu do trhu již při tomto supportu, tedy cca týden před tím? Z vývoje grafu vyplývá, že by to byl ztrátový obchod. Nevím jestli někde něco přehlížím, co by mě mělo varovat před vstupem do tohoto obchodu.

(A)
naopak bych rekl, ze mate zatracene pozorne oci. takhle zpetne muzu jen spekulovat, nemajic po ruce presne udaje o tehdejsich hodnotach uderu jdntl dni, jelikoz tento typ grafu je pri pouziti pouhych oci (a klidne i pravitka) v danem meritku nedostatecne presny. nicmene ja osobne na prvni pohled vidim neexekuovany obchod, jelikoz i kdyby me ony udery na support primely jit do long pozice, umistil bych svuj vstup nad nejvyssi H z uderovych dni, cimz bych zrejme zustal mimo hru. pokud to nevysvetluje vasi otazku, klidne se mi znovu ozvete s argumentem.

(Q)
Cítím u sebe stále problémy s odhadem budoucího vývoje a rád bych našel řešení tohoto problému.

(A)
naucit se mit cit pro grafy neni otazka na tydny, ani na mesice. ja sam traduju od roku 1994 a svuj zrak v tomto ohledu tribim neustale, citim to rok od roku. pozor vsak na formulaci *odhad budouciho vyvoje* – o ten ja nemam dodnes ambici se pokouset. jednoduse vzdy pocitam, ze cena muze jit nahoru anebo dolu (do strany me to u futures trhu vetsinou nezajima, neplati u opci, ale to se nepatri). S/R situace me upozornuji, kam mam posadit sve event. vstupni prikazy, nezavisle zda smerem na sever ci na jih. s trhem se ale nikdy hadat nehodlam, vzdy mu ve sve mysli dovoluji, at vyrazi na sever ci na jih, a spis se snazim v zavislosti na S/R situacich byt ve strehu klidne na obe, anebo na jedinou stranu, casto tez zamerne na zadnou. doufam, ze vam to dava smysl, protoze je kriticky dulezite pochopit, co od grafu muzete ocekavat a co je blahova utopie. kdybych mel v kostce shrnout, co ve futures hledam: nechavam na trhu, at jde kam chce – to stejne nemam silu ovlivnit, a poctive receno ani spolehlive odhadnout. spis se zamerim na situace okolo aktualni ceny, diskvalifikuji potencialni problematicke zony a kde nevidim bezprostredni zjevne nebezpeci, tam to chci zitra zkouset. to, ze trh zitra vyrazi na uplne opacnou stranu, nez jsem chtel, me neurazi ani na okamzik a neberu to jako svuj neuspech v odhadu chovani trhu – chapu naopak jako svuj uspech, ze nejsem na aktualni strane trhu s opacnou, ztratovou pozici na zadech.
tom

(Q)
K první části. Snažím se dostat do obrazu díky příkladům – tedy tak jak jsou uvedeny v manuálu, abych pochytil způsob uváděného myšlení. Proto používám orientační hodnoty dle těchto grafů. Možná proto to nejsou údery ty správné. Odhadoval jsem vstup do trhu dle H prvního dotyku z někde kolem 20. prosince – tedy asi na částce 1271. Toto bych podal po vytvoření citovaného supportu – tedy asi 10. února. Exekuován bych potom byl (asi) 23. února. Při posouváni SL na předchozí L dle uptrendu, bych byl z trhu 4. den – 26. února. Pokud tedy nedělám myšlenkovou chybu.

(A)
ok, nyni vidim co myslite, mysleli jsme oba rozdilnou vec, ja resil ze jste chtel jit long nekdy okolo 10.unora. nicmene i kdybyste sel long 2/23 (nenapada me ted co bych proti tomu ideologicky mohl namitat) a svuj posledni SL byste mel pod L dne ktery povazujeme za 2/25, zrejme by se nejednalo o ztratu, ale o mirne ziskovy trade tak jako tak? jakkoli to neni dulezite, ja nelpim na vetsinovem pomeru ztratovych/ziskovych tradu. dulezite je drzet ohranicene male ztraty a nechat prostor ziskovym tradum k rustu. to zaridi overall celkovou priznivou bilanci. nicmene tyhle debaty bez presnych cisel jsou hodne akademicke.

(Q)
Mohl byste mi poradit, které z grafů na Vaši stránce jsou nejvhodnější (tedy nejpřehlednější) pro začátečníka. Vyhovovaly by mě grafy tak, jak jsou uvedeny v manuálu. Ale zatím jsem je neobjevil. Mnohé (např. z Barchart) jsou velmi malé a nelze je dále zoomovat.

(A)
dulezite je mit interaktivni grafy ktere davaji presne udaje k jedntl useckam po najeti mysi na ne. zkuste treba tohle http://sites3.barchart.com/pl/vsn/cc.htx nebo tfc http://futures.tradingcharts.com/custom_menu.php3 anebo pozadejte Petera Veceru (kontakt na webu), urcite pro vas bude neco sikovnyho mit.

(Q)
S druhou částí mám trochu problém. Chápu jasnou chybu se rčením „odhad budoucího vývoje“. Slibuji, už to nepoužiji. Ostatní musím pořádně strávit – hlavně to zaměření a odhalení všech potenciálních problematických zón.. Tady zatím nevím přesně kudy kam. Nicméně budu hledat.

(A)
ten pocit si pamatuju. chce to beze strachu a predsudku zacit obchodovat na papire, hrat si, testovat, zkouset. nic to nestoji, ani nejste nikam tlacen casem, aspon byste byt nemel. postupem casu zacnete shledavat, ze tohle vam funguje a tohle ne, zacnete si favorizovat urcite metody, upravovat jine a nektere odstranite jako pro vas nefungujici. zacne se rodit vas vlastni system, se kterym si budete dal hrat a modifikovat ho. na vasich (stale papirovych) vysledcich by to melo zacit byt znat. tak vypada evoluce kazdyho dlouhodobyho tradera.
tom


Sdílet