Výukový seriál Toma Řepíka do hloubky mapující všech 18 hlavních – tedy nejaktivnějších – komoditních trhů z obou fundamentálního i obecně technického hlediska.
Soja je jednou z „nejklasictejsich“ zemedelskych komodit, historicke zaznamy hovori o tom, ze soju znali uz minimalne pred 5,000 lety v Orientu a v Cine. Je zajimave, ze do „civilizovaneho“ sveta prisla soja relativne pozde, v Americe ji „objevili“ nekdy kolem roku 1930, presto jsou dnes americane jejimi vedoucimi svetovymi pestiteli. Hlavnimi „sojovymi“ pestitelskymi staty jsou tradicne Iowa a Illinois.
Z hlediska fundamentalni analyzy je nutno zjistit, co v tomto trhu ovlivnuje nabidku a co poptavku. Premyslejte o nabidce a poptavce jako o dvou miskach na vaze. Pokud bude nabidka prevysovat poptavku, cena bude padat. Pokud vsak bude prevazovat poptavka nad stavajici nabidkou, pozene tento stav cenu nahoru.
Zacne-li fundamentalni analytik zkoumat stavajici nabidku, v prvni rade se musi zacit zajimat o celkove mnozstvi osete plochy a stav (hodnotu) urody pri sklizni. Klicovym faktorem ovlivnujicim mnozstvi a kvalitu urody je zde opet pocasi. V Soybeans trhu jde o faktor, ktery lze velmi obtizne predpovedet, jelikoz zde hovorime o pocasi v prubehu celeho obdobi od oseti do sklizne a to kolem dokola celeho sveta, jelikoz je soja universalne pestovanou plodinou. Na severni polokouli je srpen zvlast citlivym mesicem z hlediska pocasi – muze totiz zajistit velmi hojnou sklizen, ale take urodu velmi vyrazne ponicit. V prubehu prvnich dvou srpnovych tydnu se totiz odehrava nejdulezitejsi proces vyvoje uvnitr lusku, a toto obdobi je zvlast sensitivni na dostatek vlahy. Dostaneme-li v tomto obdobi sebelehci destik, zejmena v Chicagske oblasti, s nejvetsi pravdepodobnosti okamzite posle ceny soji dolu. Pokud vsak v tomto obdobi bude sucho, ceny takrka jiste vyleti nahoru v obavach z ponicene urody.
V poslednich letech nektere jihoamericke staty, zejmena Brazilie a Argentina, dokazaly poradne zkomplikovat situaci v pomeru poptavky a nabidky. Kazdym rokem se zacinaji vic a vic soustredit na vyprodukovani obrovsky nadmernych urod, ktere nabizeji za relativne nizke ceny okolnimu svetu. V poslednich letech jiz zcela pravidelne jejich produkce presahuje miliardu buslu sojovych bobu, coz predstavuje velmi vyznamny podil na svetovem exportu. Navic pestitelska sezona diky jejich geograficke poloze nesouhlasi s tou na severni polokouli; soja se zaseva v listopadu a sklizi se v breznu ci dubnu.
Soja ma okolo sebe nemalo „konkurence“. Pokud sojove boby rozdrtite, dostanete dalsi obchodovane komodity – sojovy olej (soybean oil) a sojovy srot (soybean meal). Sojovy olej souperi napriklad se slunecnicovym, palmovym a kokosovym olejem. Sojovy srot coby zemedelske krmivo zase souperi zejmena s psenici a ovsem, v pripade velmi nizkych cen i s kukurici.
Jelikoz, jak receno, se sojovy srot pouziva jako krmivo v zemedelstvi, fundamentalni analytik nesmi ztratit ze zretele stavy chovaneho skotu a vepru, vcetne jejich aktualnich trznich cen. V pripade sojovych bobu a oleje je nutno klast nejvetsi duraz na zjisteni osete plochy, prubehu pocasi a vynosu sklizne. Spravne uspokojit poptavku znamena v pripade soji byt na spravnem miste ve spravny cas a za spravnou cenu. Tudiz, je nutno patrat a byt si vedom jakychkoli nahodilych problemu v pripade jinych exportu (napr. nahla embarga, stavky v prekladistich, atd) anebo nahodilych transportnich problemu (napr. zamrzle reky ci dopravni kanaly, nahla prodrazeni dopravy, atd).
Protoze okolo 50% veskere vyprodukovane americke soji jde na export, dalsim kritickym faktorem ovlivnujicim vyvozni uspech je aktualni sila americkeho dolaru. Cim slabsi bude dolar, tim vyssi kvantity soji mohou chtit importeri nakoupit. Jednim z nejvetsich pravidelnych importeru je Japonsko. Znat jejich potreby pro potravinarstvi a krmne zemedelstvi, a znat jejich ekonomickou silu muze pohotovemu obchodniku pomoci osedlat si vitezny obchod v nekterem trhu sojoveho komplexu.
Jak sami muzete videt, uspokojive analyzovat sojovy trh z fundamentalni strany je takrka nadlidsky ukol. A prave proto se mnoho mnoho profesionalu radeji soustredi a spoleha na technickou analyzu. V tomto trhu lze v grafech pri trose dobreho zraku vypozorovat urcite sezonni cykly. V obdobi sklizne, kdy je na trhu nejvetsi nabidka komodity, muzete ocekavat velmi nizke ceny. V obdobi pred sklizni vsak, jelikoz zpracovatele pouzivaji „lonskou“ urodu ze skladu, a diky nejistote o finalnim stavu „letosni“ budouci urody (diky do posledniho okamziku nevyzpytatelnemu pocasi) mohou ceny nejen rust, ale i divoce skakat. Pokud byste zacali peclive studovat denni grafy mnoho let nazpet do historie, zjistili byste, ze vetsina kontraktnich highs se kazdorocne vyskytne mezi dubnem a cervencem, pricemz zdaleka nejcasteji to byva na konci cervna. Vetsina kontraktnich lows se naproti tomu uskutecni mezi srpnem a listopadem kazdeho kalendarniho roku. Zastanci cyklicke analyzy, na kterou ja osobne prilis neslysim („prilis“ neni vhodny vyraz, hehe) tvrdi, ze se v mesicnich Soybeans grafech opakuji 24 a 39-mesicni cykly. Zkontrolujte a posudte sami. Naproti tomu nase kurzovni Metody funguji ve vsech trzich sojoveho komplexu spolehlive, opravdu si nemuzeme stezovat; k nalezeni jsou zejmena dobre a verohodne S/R urovne, mene pak SBBA podlouhle ci vlajkove formace.