Princip akciového obchodu

(Q)
Dobrý den Tome,máte velmi zajímavé a velmi čtivé stránky.Chtěl jsem Vás poprosit-jsem co se tohoto odvětví týká úplný laik,a rád bych pokud by jste mi mohl krátce napsat,jak obchodování s cennými papíry v principu funguje.Také jak dlouho už se s akciemi na burze obchoduje?Děkuji moc a srdečně Vás zdravím.

(A)
Akciové obchodování je staré více než 200 let. Historické zdroje prozrazují, že 17.května 1792 se sešlo v New Yorku pod košatým stomem na adrese Wall Street 68 celkem 24 podnikatelů a podepsali dokument, na jehož základě si mezi sebou prodají a nakoupí různé části svých firem ve formě akcií. Tento moment a letopočet je oficiálně považován za počátek akciového obchodování tak, jak je současný svět zná, a za historický zakládající moment věhlasné NYSE burzy (původním názvem New York Stock Exchange).

Jakkoli se jednotlivé mechanismy a řada dalších okolností pod vlivem společenského vývoje za uplynulých 200 let dramaticky změnily, investiční ideje a podstata akciového obchodování zůstávají od počátku stejné. Podobné je to například s americkými zákony – které též zůstávají více než 200 let beze změny. Když je něco zkrátka dobré a fungující, neexistuje racionální důvod, proč to opravovat.

Z hlediska malého soukromého investora funguje akciové obchodování následovně; řekněme, že z nějakého důvodu nabydete přesvědčení, že akcie Coca-Coly v brzké době porostou. Zároveň víte, že máte k dispozici našetřených $1,000, a dostanete nápad investovat je do akcií Coca-Coly.

Nejprve si najdete nějakého akciového makléře, který pracuje pro makléřskou firmu XYZ (taktéž se mu říká broker, v angličtině stock broker), založíte si u něj svůj vlastní obchodnický účet a řeknete mu, že si přejete za svých tisíc dolarů nakoupit akcie Coca-Coly. Odvětí vám: „Fajn, za $950 vám nakoupím akcie, a zbylých $50 bude má provize“ (neboli komise, anglicky commission).

To je v kostce všechno, co potřebujete udělat, abyste se stal malým akcionářem Coca-Coly.

Broker vezme vaše peníze, zadá ve svém počítači příkaz k nakoupení příslušného množství akcií Coca-Coly, a pošle jej na akciovou burzu NYSE na newyorkské Wall Street osobě, které se říká floor broker, neboli parketový makléř firmy XYZ (parket se v obchodnické hantýrce přezdívá prostorům, na kterých probíhá vlastní hektické burzovní obchodování). Tato osoba uvidí váš příkaz a poběží s ním do té specificky určené části burzy, kde se odehrává veškeré obchodování daného titulu, v našem případě Coca-Coly (takové části parketu se běžně říká pit). Zde mezi ostatními parketovými obchodníky nalezne některého, který má v ruce příkaz k prodeji akcií Coca-Coly, a nakoupí od něj akcie. Posléze běží k nejbližšímu burzovnímu computeru, kde uskutečněný obchod nahlásí, a oficiálně jej tím registruje. Vaše uskutečněná transakce se pak objeví na známém běžícím pásku vysílaném na mnoha TV stanicích, v sálech mnoha brokerských firem, nebo třeba na slavném newyorském Times Square náměstí.

Zároveň se toto potvrzení dostane počítačovým systémem k vašemu makléři, který vám promptně sdělí, že jste se stal spolumajitelem společnosti Coca-Cola.

Přejít nahoru