Bez nejmensich pochybnosti poptavka a nabidka tvori pater kazde fundamentalni analyzy. Ovsem, dokonce ani tak jednoduchy koncept, jakym se muze vztah poptavky a nabidky zdat, se neobejde bez svych komplikaci. V podstate, fundamentalni obchodnik predpoklada, ze jakakoli udalost, ktera nejakym zpusobem snizi nabidku na trhu, musi nutne zvednout cenu, a naopak – pokud se nabidka zvysi, cena bude mit tendenci k poklesu. Podobne, podle stejne logiky, zvysena poptavka zpusobuje rust cen a poptavka snizena zase jejich pokles. Velmi jednoduche a primocare az do tohoto okamziku.
Pro radoveho ekonoma, „poptavka“ po urcite polozce jednoduse znamena, kolik one polozky jsou konzumenti ochotni a schopni nakoupit za danou cenu, v danem case a v danem miste. Za „normalnich“ okolnosti, mezi cenou polozky a jeji spotrebou existuje tesna korelace. Pokud cena bude stoupat, spotreba bude mit tendenci klesat, a naopak.
Ovsem abychom nezili v prilis jednoduchem svete, merice poptavku, meli bychom posoudit jeste radu dalsich faktoru. Napriklad – v jakem vseobecnem stadiu se nyni ekonomika nachazi? Behem ekonomicke deprese se pravdepodobne bifteky budou prodavat hure, nez v prosperujicich casech, a to bez ohledu na snizene ceny. Anebo – pozor na menici se nakupni zvyky a trendy! Behem poslednich roku, cela zapadni spolecnost a (velmi) pomalu i v nasich koncinach (koncinach?!) si zaciname uvedomovat velmi negativni nasledky, ktere na nasem zdravi zanechava casta konzumace cerveneho masa. V zapadnich zemich tento trend priklonu masove populace (slovni hricka zamyslena) k bilym masum ci jeho substitucim napriklad neodvratne zpusobil trvaly a vyrazny pokles poptavky po hovezim masu, nezavisle na jeho nizke cene ci na mire silenosti ostrovniho skotu.
Dalsim nezanedbatelnym faktorem, ktery je treba vzit v uvahu pri mereni poptavky po urcite polozce, je mira dostupnosti ostatnich, alternativnich vyrobku (polozek). Mnoho lidi napriklad muze veceret denodenne bifteky, budou-li k mani za nizke ceny, ale pokud se tato cena zvysi, je velka sance, ze spousta techto lidi „prohledne“ a z duvodu zdravotni a nutricni odpovednosti (z jakych taky jinych duvodu…) vymeni drahe bifteky za dostupnejsi ryby a drubez. Ovsem napriklad v pripade takove psenice neni znama zadna (bezne rozsirena a dostupna) nahradni surovina pro vyrobu mouky na chleb a pecivo, takze jednoducha nahrada psenice za jinou komoditu je v pripade zvyseni cen mene pravdepodobna. Mezi ekonomy je rozsireny index, kterym meri tuto tendenci spotrebitelske vymeny puvodniho produktu za alternativni, rikaji mu Elasticita Poptavky. Tento index jednoduse posuzuje vyrobek podle (odhadovaneho) procenta spotrebitelu, kteri pri nepriznivem cenovem vyvoji vymeni produkt za jinou dostupnou alternativu.
Poptavku, jak vidite, opravdu neni az tak jednoduche presne odhadnout. A abychom vsem fundamentalnim analytikum jejich svet jeste vice zkomplikovali, prilis jednoduche to neni ani s „nabidkou“. Opet, zakladni pravidlo zni, ze soucasna nabidka zahrnuje veskere zbytky zasob polozky z minuleho roku (sezony), plus veskerou produkci v aktualnim roce (sezone), plus veskere importovane mnozstvi polozky. Opet zde existuje index Elasticity Nabidky v souvztaznosti s cenovym faktorem, podobne jako tomu bylo v predchozim odstavci v pripade poptavky. Postupne, jak cena polozky roste, vice a vice producentu (ci presneji receno „prodejcu“) je ochotno prodat polozku, a opacne. Pokud napriklad cena psenice zacne vyrazne rust, vice a vice farmaru bude mit zajem zacit tuto komoditu pestovat. Vysledkem tohoto fenomenu byva velmi casto stav nabidky produktu (komodity) totalne fixovan na jeji cenu.
Stav nabidky je take castecne determinovan moznostmi uskladnit onen produkt (komoditu). Cim vice rychleji se kazici komodita, tim mene pravdepodobnejsi je jeji „stazeni“ z trhu v kalkulaci a ocekavani vyssich cen. A dokonce i u dobre a dlouhodobe skladovatelnych komodit zase narazime na dulezite faktory dostupnosti adekvatnich skladovacich prostor a nakladu na toto skladovani, ktere se opet vyrazne promitnou do odhadu nabidky.
Jak muzete videt, i tak zdanlive jednoduche pravidlo, jakym se Poptavka vs Nabidka muze zdat, dokaze nejednomu fundamentalnimu analytikovi poradne poplest hlavu. Nastesti ale, v dnesni dobe existuji urcite uzitecne zdroje informaci, ktere spoustu analyticke mravenci prace dokazou udelat za nas. V pristim dile se jich dotkneme – rec bude o trznich a vladnich Reportech.