Druhy obchodních příkazů 1/3

Spravne nacasovani obchodu je v komoditnim svete jednim z nekolika kritickych faktoru, ktere rozhoduji o uspechu ci porazce na obchodnim poli. V naproste vetsine komoditnich trhu se den co den setkate s obrovskou porci volatility v cenove akci onoho dne. Tudiz, prejete-li si toho dne vstoupit do trhu otevrenim si futures pozice, budete tak chtit jiste ucinit za zcela konkretni, Vami predem urcenou cenu. A vedet, jakym zpusobem dosahnout exekuce sve futures pozice za (pro Vas) vyhodnou cenu, je prvnim krokem na Vasi ceste k te skupine spekulantu, ktera konzistentne vydelava $$$.

Je nezbytne, abyste se naucili bezchybne zadavat sve prikazy svemu brokerovi a vzdy si radeji dvakrat overili, ze si oba (obe) rozumite a minite provest tu samou vec, radeji nez stravit noc v nejistote a nasledujiciho dne zazit neprijemny sok pri zjisteni, ze Vas broker neni dobrym lustitelem Vasich myslenek.

Budte si vedomi, ze veskera Vase obchodni komunikace, kterou vedete s Vasim brokerem je brokerskym domem automaticky nahravana (a mozna i nevedomky z Vaseho konce Financnim Uradem, hehehe); v pripade Vami zjistene chyby ci exekuce za cenu, pri niz mate pochybnosti o jeji spravnosti, bude tato nahravka prehrana k dukaznimu zjisteni, co jste presne pri zadavani onoho prikazu rikali. Pokud bude zjisteno, ze chyba byla ve Vasi mylne interpretaci prikazu, jste odpovedni za nasledky tohoto Vaseho omylu, jakkoli nakladne se mohou v trhu (ve Vasi otevrene pozici) projevit. Pokud bude zjisteno, ze chyba vznikla na brokerove strane, situace bude okamzite napravena (do puvodniho, Vami zamysleneho stavu), obvykle kreditem Vaseho uctu. Prirozene, nikdo Vam nezaplati hypoteticke penize za (pripadnym neexekuovanim) uslou prilezitost v trhu. V kazdem jednotlivem pripade pri zadavani Vaseho prikazu pres telefon, vzdy trvejte na tom, aby osoba prijimajici Vas prikaz Vam jej cely zopakovala, pro VASI jistotu, ze na obou koncich myslite provest jednu a tu samou vec. Pokud zadavate prikaz faxem ci emailem, vzdy si vyzadejte zpetne pisemne potvrzeni Vaseho prikazu. Neexistuje zadny duvod, proc by broker, ktery si vazi Vaseho businessu, nemel zaslat ono potvrzeni pro Vasi jistotu promtne zpet. Pokud ma Vas stavajici broker problemy Vam takoveto potvrzeni pravidelne zasilat, pravdepodobne jste nesverili svuj novy business do tech nejlepsich rukou. Nezapomente, ze jste to Vy, kdo je casti brokerovy mesicni leasingove splatky auta, ktere by si jinak nemohl dovolit ridit, Vy jste casti jeho penez, kterymi (zoufale) potrebuje splacet svoji hypoteku.

Ok, v nasledujici serii si budeme postupne predstavovat jednotlive oficialni typy prikazu, ktere existuji a jsou burzami a brokerskymi domy akceptovany. Neni jich zrovna malo. Mejte vsak na pameti, ze ne kazdy broker prijima vsechny typy prikazu, o kterych zde budeme mluvit. Jeste nez vubec zacnete skrze sveho brokera obchodovat, musi Vam byt (z Vaseho rozhovoru s onim brokerem) 100% jasne, jake prikazy Vam dovoli zadavat a jake nikoli.

(1) Prikazem, ktery jste se jiz naucili v nasem kurzu a ktery pri svych metodach pouzivame nejcasteji, je STOP typ prikazu (STOP ORDER). Jde o typ prikazu k nakoupeni za specifickou cenu ktera je nad soucasnou trzni cenou, eventuelne k prodeji za specifickou cenu ktera je pod soucasnou cenou na trhu. Prakticky existuji dva duvody, proc chcete pouzit stop prikazu; (A) k limitovani vaseho rizika v otevrene pozici urcenim specificke ceny, pri jejiz protnuti chcete vystoupit z trhu se svou (limitovanou) ztratou anebo se svym (naakumulovanym) profitem – cili klasicky stop-loss tak, jak ho zname. Anebo (B) vstoupit do trhu az za urcenou cenovou uroven, ke ktere se trh jeste nedostal.

Nakupni stop prikaz je prikaz nakoupit pozici za urcitou cenu nad trhem, cili pokud chcete kupovat stoupajici, silny trh. Predpokladejme, ze v trhu MAR CANADIAN DOLLAR je soucasna cena 6902 a Vy vidite nad touto cenou silny pas resistance v rozpeti 6912 – 6920. Z toho duvodu nechcete nakupovat ihned, abyste v pripade, ze se cena odrazi od teto resistance zpet dolu, nedrzeli ztratovou pozici, ale mate zajem kupovat prave za touto resistanci, v pripade ze trh bude dostatecne silny a projde nezastaven touto barierou a bude pokracovat dal nahoru. Proto zadate svuj nakupni prikaz rekneme za 6923 stop. V okamziku, kdy trh protne tuto cenu, Vas prikaz bude exekuovan za cenu „pravena trhu“. Pokud by se tak stalo ve fazi, kdy se trh hybe velmi rychle, muzete byt exekuovani i za tesne jinou cenu, nez Vami urcena strike price, treba za 6924 anebo 6925. V tom pripade jste okusili „slippage“, neboli obchodni skluz. Prodejni stop prikaz je jen zrcadlove prevracenou verzi zde zmineneho nakupovani, pouzivate v pripade, ze chcete prodavat do slabeho, kolabujiciho trhu. Nezapomente, ze je nezbytne nutne, pri zadavani tohoto typu prikazu zduraznit, ze se jedna o stop. V nasem ilustrovanem nakupu CD by spravne formulovany prikaz znel „nakoupit za 6923 stop“. Priste se budeme venovat „Limit“ typu prikazu.

(2) LIMITNI prikaz (LIMIT ORDER, obcas se tez muzete setkat s mene frekventovanym vyrazem PRICE ORDER) pouzijete tehdy, chcete-li vstoupit do trhu za specifickou cenu, a neakceptujete zadnou horsi cenu nez onu Vami urcenou. Tento typ prikazu brokerovi uklada, exekuovat Vas za onu specifickou cenu anebo lepe. Pokud tento limitni prikaz zni koupit MAY SUGAR za 4.97, Vase exekucni cena musi byt budto 4.97 anebo jakakoli nizsi. Opacne, zni-li limitni prikaz prodat MAY SUGAR za 4.74, Vase exekuce muze byt pouze 4.74 anebo jakakoli vyssi. Na rozdil od „stop“ typu prikazu, limitni nakupni prikaz muzete zadat pouze POD soucasnym trhem a udana cena je nejvyssi, kterou akceptujete. A opacne, limitni prodejni prikaz zadavate vyhradne NAD stavajici trzni cenou a udana strike price cituje nejnizsi Vami akceptovanou exekucni cenu. Pamatujte si, ze pri zadavani limitniho prikazu brokerovi nemusite (na rozdil od „stop“ typu, kde je to nutne), specifikovat vyraz „limit“. Staci samotna cena, a standardne se samo sebou rozumi, ze se jedna o limitni prikaz. Samozrejmosti je kombinovat tento limitni vstupni prikaz s klasickym stop-lossem. Priklad: predpokladejme, ze soucasna cena komodity xyz na trhu je 5.22; limitni prikaz memu brokerovi bude znit: „chci koupit xyz za 5.17, SL 5.11“. Anebo: „chci prodat xyz za 5.29, SL 5.36“. Z tohoto zneni je kazdemu brokerovi patrne, ze chcete vstoupit do trhu pomoci limitniho prikazu. Nyni pozor: nastane-li oteviraci gap, ktery preskoci Vasi limitni strike price, pocitejte s tim, ze budete exekuovani za oteviraci cenu! Z naseho predchoziho prikladu – trh je na 5.22, chci prodavat za 5.29, trh otevre velkym gapem nahoru rekneme na 5.40 – toto bude moje prodejni cena (eventuelne +/- nejaky ten bodik slippage). Okay. Tento „limitni“ typ prikazu pouzivaji ne prilis casto dlouhodobejsi pozicni obchodnici, je vsak pomerne oblibeny u kratkodobych swing obchodniku a daytraderu. U tohoto typu zadavani prikazu, pokud se chcete jistit pevne zadanym stop-lossem (a ne treba opacnou opci), je kriticky dulezite citlive odhadnout prostor mezi Vami urcenou limitni vstupni strike price a Vasim SL. Protoze co v podstate delate je spekulace, ze se trh nejdrive obrati proti Vami zamyslenemu smeru ceny, exekuuje Vas za Vasi strike price, a posleze se obrati (jeste pred Vasim SL), a bude pokracovat ve Vami puvodne zamyslenem smeru. Je velmi prakticke u takovehoto „swingoveho“ uvazovani mit pokazde v trhu po exekuci zadany i PT prikaz, optimalne v rozumne, dosazitelne vzdalenosti; protoze musite pocitat s tim, ze tak, jak se cena obratila pred Vasim SL, tak se muze opet obratit ve Vas neprospech na druhe, v soucasnosti vydelecne strane Vasi trzni pozice. V dalsi casti serie budeme mluvit o „trznim“ typu prikazu.

(3) TRZNI prikaz (MARKET ORDER) je nejjednodussim a nejsnadneji proveditelnym typem prikazu, jaky v komoditnich trzich vubec existuje. Nejedna se o nic jineho, nez o strohou instrukci brokerovi koupit anebo prodat za jakoukoli cenu, za kterou se bude v arene prave obchodovat v okamziku, kdy do ni prikaz dorazi. Floor broker exekuuje takovy prikaz za nejlepsi moznou cenu okamzite, jak ji obdrzi. V dostatecne zivem, likvidnim trhu je market order (dale jen MO) relativne bezpecnym typem prikazu a po pravde receno, i relativne casto pouzivanym. Pokud se chcete za kazdou cenu dostat do trhu, neni asi lepsi (rozhodne rychlejsi) cesty. Jistota je jistota. Jste exekuovani okamzite, behem par minutek Vam broker zavola zpatky plneni Vasi vstupni ceny. Ovsem v linych trzich s nedostatkem aktivity byste meli MO pouzivat pouze v tech vyjimkach, kdy chcete z nejakeho duvodu neodkladne do trhu stuj co stuj, bez ohledu na slippage, ktera muze v techto pripadech byt znacna. V malo volatilnich trzich muzete byt prekvapeni o mnoho horsim plnenim (vstupni cenou), nez se Vam zdalo, kdyz jste videli zivou aktualni trzni cenu na monitoru. Pokud napriklad poslete na parket MO na nakup komodity a v arene nejsou zadne nabidky na koupi, a blizi se pomalu uzaviraci hodina, floor broker bude muset (jelikoz ma povinnost toho dne Vam exekuovat Vas prikaz) bude muset nabizet stale vyssi a vyssi cenu, az do te doby, nez ji nekdo prijme. V tom pripade pak exekucni cena Vaseho MO muze vypadat zcela jinak, nez jste predpokladali.

Nasledujici typy prikazu, ktere si nyni budeme postupne predstavovat, jiz nejsou tak frekventovane pouzivane, jako predesle tri typy. Bude dobre, kdyz je budete znat, nicmene u veskerych nasledujicich typu prikazu bude velmi prakticke ujistit se se svym brokerem, zda i on (ona) Vam je umozni vsechny pouzivat, eventuelne ktere pouze. Nezapomente, ze zdaleka ne vsichni brokeri akceptuji vsechny typy prikazu.
(4) TRZNI PRI DOTYKU (MARKET IF TOUCHED) – dale jen MIT prikaz. Jedna se instrukci exekuovat prikaz za cenu prave na trhu ihned pote, co se cena komodity dotkne zvolene strike price. V podstate se jedna o stejnou situaci jako u limitniho prikazu, pouze s tim rozdilem, ze se cena exekuuje za cenu prave na trhu, nezavisle na tom, na jakou stranu se po onom „dotyku“, ktery prikaz spusti, vyda. MIT prikaz se zasadne zadava (v pripade prodeje) nad trhem a (v pripade nakupu) pod trhem. Napriklad prikaz nakoupit sugar za 5.33 MIT znamena, ze prikaz bude aktivovan v okamziku, kdy se aktualni cena komodity skutecne bude obchodovat za urcenou 5.33 cenu. V tomto okamziku broker ucini pokus exekuovat prikaz za cenu prave na trhu, coz ve velmi rychlem, super-volatilnim trhu muze casto znamenat i o nekolik ticku odlisne fakticke plneni, nez znelo zadani MIT. Napada me jedna obecna vyhoda, kterou ma MIT prikaz ve srovnani s limitnim prikazem. Limitni prikaz mi nedokaze garantovat plneni v okamziku, kdy se cena pouze dotkne me strike price (ve skutecnosti ji musi projit a obchodovat se o dalsi tick dale, aby byl muj limit order aktivovan). Obcas se tak muze stat, ze se trh pouze dotkne me strike price, odrazi se od ni nazpet a zanecha muj limitni prikaz neexekuovany. Proto v pripadech, kdy chcete napriklad koupit intradenni pokles ceny ci prodat kratkodoby rust ceny, a zaroven nechcete riskovat, ze zustanete stranou neexekuovani pri pouhem dotyku Vasi strike price, MIT je tim typem prikazu, ktery Vam tuto situaci spolehlive resi.

(5) TRZNI PRI UZAVRENI, neboli MARKET ON CLOSE (MOC). Jde o instrukci brokerovi exekuovat prikaz behem posledni minuty v ramci obchodnich hodin na parketu burzy. V aktivnim, volatilnim trhu pravdepodobnete dosahnete uspokojiveho plneni, avsak neni neobvykle, kdyz se fakticke plneni MOC prikazu lisi o nekolik ticku od udane uzaviraci ceny – pokud se na konci obchodovani exekuuje vetsi mnozstvi prikazu, nastava pripad, ktery je zminen v nasem manualu – uzaviraci cena je jedna vec, a vyporadaci cena (settlement) je vec druha. Prakticke doporuceni: pro Vasi jistotu, ze se dostane Vas MOC na sve misto, je vhodne, abyste Vas prikaz zaslali brokerovi alespon 30 minut pred ukoncenim obchodovani. Ve vyhrocenych trznich podminkach si totiz nekteri floor makleri vyhrazuji pravo odmitnout MOC prikaz, pokud prijde doslova v poslednich okamzicich, a oni jiz nejsou schopni jej plnit.

Velmi podobnym typem prikazu jako byl predesly je (6) TRZNI PRI OTEVRENI (MARKET ON THE OPEN). Takovyto prikaz je exekuovan okamzite po oteviraci sirene. Je prirozene, ze takoveto typy prikazu prichazi do areny urcity cas pred sirenou a tudiz veskeri floor obchodnici tyto prikazy cekajici na exekuci vidi a jsou si jich vedomi. Sami si domyslete, jak je pro ne snadne umele kratkodobe vyhnat trh tak, aby mohli na par minut nastoupit opacne pozice a zkazit Vam den. A pokud jste se kdy divili, proc casto nektere trhy oteviraji velkou mezerou, jenom aby se zakratko v prubehu dne zase vratily a tuto mezeru narychlo vyplnily, existence tohoto typu prikazu je jednim z duvodu. Snazte se vyhnout pouziti takovehoto prikazu. Prakticky si nedokazu vybavit jediny duvod, proc byste meli chtit tento typ prikazu pouzivat. Ok, par morbidnich me ted napada, ale to sem nepatri, hehe.

Pokracovani priste.
Tom

Přejít nahoru