Další, kdoví už kolikátá sněhová sezóna na stejných tratích, poskytujících opakovaný typ zážitku, a čím dál míň vzruchu? Možná nadešel čas odhodlat se odbočit do hlubokého sněhu – a zkusit tam najít nový typ vášně.
Tolik běžkařů sjíždí tu samou oblast (nezřídka stejný okruh) víkend co víkend, sezónu za sezónou. Čím zkušenější lyžař, tím pravděpodobněji může pociťovat (jen neochotně přiznávanou) nudu rutiny, tlumící jeho entuziasmus. Když se z naší trasy stává povědomost taková, že už tam zvládáme lyžovat skoro poslepu, je načase posoudit alternativu. Třeba razit si své vlastní stopy.
Ambice je zjevná: oddělit se od davů značených lyžařských magistrál a ochutnat trochu přírodní divočiny. Sám to považuju za přirozený evoluční proces určitého lidského druhu lyžařů klasických i alpských: jakmile docílíme jistého stupně svých dovedností (obvykle v bodě dlouhodobé stagnace v úrovni rozumného maxima osobního potenciálu), zalačníme po lyžování na netknutém sněhu, pěkně nahrubo a nadivoko. Upravované běžecké tratě mají nepochybně své místo, důvod i půvab, chybí na nich ale autentický kontakt s ryzí přírodou, o samotě. Lyžování ve stopách nezasáhne duši silou, jako když žádné stopy nikde před sebou nevidíme.
Pokud jste to zrovna vy, kteří zvažujete věnovat tomuto typu aktivity bližší pozornost, před nakupováním výbavy byste měli svědomitě posoudit, jakou úroveň backcountry lyžování budete mít na srdci. Zda spíš klasickou turistiku na lyžích prováděnou mimo upravenou stopu, či více skialpinistický styl pohybu v těžším terénu s výšlapy do kopců a následnými sjezdy složenými z navazovaných oblouků. Pokud realisticky nevezmete v potaz typický terén, můžete utratit své peníze za výbavu, která vám doručí zbytečně málo příslovečné muziky.
Největším potenciálním problémem při pořizování backcountry výbavy je kompatibilita. Zásadní je nalézt odpovídající kombinaci bot a vázání pro zamýšlený typ lyžování a terénu. Je-li to možné, je dobré zůstat u stejné značky; i v rámci jediného brandu je však třeba mít se na pozoru a volit správně. Lyžař si zejména potřebuje pohlídat, aby vybrané boty fungovaly v systému vázání a aby celý set byl typově vhodný pro stupeň aktivity; to samé pak platí o přenesení systému obutí na model lyží. Nechcete nic příliš lehkého nebo naopak zbytečně těžkopádného pro svůj typický terén. Opět, vzájemná kompatibilita je zde klíčovým ohledem.
Je důležité mít korektní výbavu, abyste mohli lyžovat nejen dobře, ale taky bezpečně.
Backcountry lyže
Většina tradičních běžek je se svými šířkami pod 5 centimetrů navržena tak, aby se optimálně vešly do strojově frézované stopy. Backcountry lyžař chce většinou lyži robustnější, kratší a širší než klasickou běžku; jeho hmotnost je kvůli sbalenému batohu s výbavou vyšší, navíc se běžně pohybuje v měkčím, rolbou nestlačeném sněhovém povrchu. Úzké běžky jsou sice lehčí a rychlejší, ale i mnohem méně stabilní. Široká backcountry lyže vám poskytne oporu proti ustřelení do strany, stabilitu v hlubokém sněhu a významně lepší celkovou průjezdnost volným terénem.
Pro lyžování mimo upravené tratě posuďte možnost sáhnout po lyžích širších pod botou – klidně 7 nebo 8 cm, osobně doporučuju s hranami. Kovové hrany lyží poskytují jakýsi mentální komfort; nepomáhají příliš stabilitě lyže až do situace, kdy narazíte na led – na něm potom kralují. Také pro jakékoli sjezdy vyžadující si prosté plužení nebo napojované oblouky budou lyže s hranami fungovat významně líp.
← Jeden z autorem doporučených univerzálních BC modelů lyže, Fischer Excursion 88 s kombinovanou stoupací technologií prolisů Offtrack Crown pro běžný odraz a přídavných stoupacích pásů Easy Skin do náročnějších výstupů. Robustní lyže s vykrojením 88–68–78 mm se vyrábí v délkách 169, 179 a 189 cm, jsou opatřeny ocelovými hranami a v setu s vázáním Rottefella BCX Magnum váží 2,5 kg
BC obuv a vázání
Podobně jako u lyží, backcountry boty s vázáním by měly být stabilnější než lehká závodní a sportovní výbava do upravených stop. Pokud nenakupujete celý set (vždy doporučená varianta), pořiďte si nejdřív boty a až potom vhodné vázání na ně. Pravé backcountry lyžáky se v mnohém podobají dobré turistické obuvi s vysokým kotníkem. Aby statnou botu pojala, BC vázání bývají širší, poskytující stabilnější plochu v neupraveném sněhu. Pro nenáročné přejíždění od chaty k chatě neprošláplými pláněmi vám může stačit tradiční úzká norma (NNN, SNS, SNS Prolink) namontovaná na mírně širší lyže; do hrubšího terénu s vážnějším převýšením a sjezdy vyžadujícími snožné oblouky si vyberte speciální BC vázání a obuv (NNN-BC, SNS-XAD).
→ Nejvyšší úroveň backcountry obuvi slovinského brandu Alpina, model Alaska Heat vyrobený z přírodní kůže s Thinsulate, InTemp a Alpitex izolačními technologiemi je kompatibilní do systému vázání NNN BC III
Backcountry hole
Mezi vším specifickým BC náčiním zaujímají hole důležitou pozici. Lyžař je potřebuje pro udržení rovnováhy, pro započetí oblouků a k předcházení pádům; díky nim sjede svah, ukotví stan, prosonduje trhliny ve sněhu, překoná bezpečně potok nebo klády, změří sílu ledu před jeho přejezdem nebo kritických vrstev sněhu při lavinovém nebezpečí. Pro pohyb v seriózním horském terénu jsou jasnou volbou hole s nastavitelnou délkou, zejména kvůli srovnání opory při traverzování strmými svahy. Některé typy výsuvných holí jsou vyráběny jako provizorní lavinová sonda. Lyžaři s nízkým rozpočtem a možná sklepem plným staré výbavy mohou své starší běžecké hole osadit velkými košíčky a udělat z nich tak lehkou verzi terénních holí do hlubokého a těžkého sněhu. Podobně své potřeby řeší lyžařští orienťáci.
→ Plně karbonová nastavitelná hůl Swix Supersonic 2-piece Carbon má nové prodloužené korkové madlo pro dlouhé túry, při nichž stoupající lyžař může držet hůl odlišným úchopem než při sjezdu. Poutko madla má nastavitelnou pozici polstrování a nově patentované řešení rektifikace. Hůl lze vysunutím prodloužit o 25 cm; ve své nejdelší verzi (125 až 150 cm) váží pár 454 gramů
← Autorova (i Lindina) oblíbená ráže BC lyže, robustní Sporten Expedition 90mm se šupinovým středem
Hlavně bezpečně
Než se pustíte do těžšího terénu uprostřed vylidněné divočiny, najděte si někoho, kdo se přidá. Mělo by platit, že na backcountry túry se nevyráží sólo.
Nepodceňte ani vyčerpání z přehřátí či podchlazení – tématu se specificky věnuju v jiném článku tohoto čísla. Zredukujte své oblečení předtím, než se silně propotíte; hojně využívejte zipů a větracích otvorů, oblékejte se do technických vrstev. Ve vašem batohu se najde dost místa na sbalenou vrchní větrovku a kalhoty. Nezapomeňte na sluneční brýle, ve vysokých nadmořských výškách i tyčinku na rty a opalovací krém – takový, který vás nepálí v očích, i když se budete potit.
Na backcountry túře budete dlouze stoupat i sjíždět; používejte hlavu a zvolte si jízdní techniku, která odpovídá terénu a daným sněhovým podmínkám. Bývá běžné sundat si lyže tam, kde překonáváte skálu či jinou nelyžovatelnou oblast; buďte připraveni šplhat, traverzovat a občas pokračovat velmi pomalu – zvlášť ve vyšších nadmořských výškách nebo nepříznivém počasí. Ujistěte se, že váš parťák zvládne stejnou věc stejně intenzivně jako vy.
Postupujte rozumným tempem, zůstávejte mentálně v pozoru a užívejte si to. Volný terén přijme každého. Objevujte ho.