Vnucená disneyovská perspektiva

v

od

Vnímavému oku přijde kdeco v Disney parcích obrovské a současně tak nějak malé. Ne náhodou. Jde o promyšlenou optickou manipulaci machrů na filmové triky z Walt Disney Imagineering.

Prakticky všechny stavby jsou postaveny ve zmenšeném poměru 80/60/40; tzn. přízemí s interiéry obchodních provozoven je postaveno do 80 % běžné výšky, první patro (využívané pro kanceláře a privátní pokoje) do 60 %, vrchní patro (sklady) do 40 %. V adekvátně zmenšeném poměru jsou vyhotoveny i všechny stavební prvky, třeba oken či viditelných spárovaných cihel. Objekt se tak jeví mnohem vyšším, než ve skutečnosti je.

dis-forced-perspective

arch-forced-wdw

arch-roof

toontown-dis-ca

Stejný vizuální trik je použit i na replice Matterhornu (včetně například progresivně zmenšovaných umělých stromů) a samozřejmě na zámku Šípkové Růženky. Ten je vysoký těsně pod 60 metrů (hranice, kdy by musel být použit letecký maják, jenž by atrakci znehodnotil) – přičemž pohádková pevnost vytváří dojem stometrových věží.

dis-matt

dis-matth

dis-ca-castle

dis-ca-roundabout

Učebnicově nenápadné užití vnucené perspektivy lze vyslídit i na replice Eiffelovky v Epcot parku ve floridském Walt Disney World. Aby byl vyvolán dojem původní třistametrové výšky, maketa je postavena ve zmenšeném 1/10 poměru tak, že pohled na ni je umožněn jen z dálky. Jelikož v Disneylandu se nikdy nearanžuje nic, co není vidět, je postavena jen její viditelná vrchní část.

wdw-eiffel

Na stavbě jsou použity akustické i aromatické prostředky na plašení ptáků – pokud by si totiž na Eiffelovku nějaký pták sedl, pokazil by optický vjem tím, že by vypadal jako monstrum z hororu.

Specifickými zvuky z reproduktorů se ptáci ruší i u většiny venkovních restaurací všech Disney parků. Každý z parků vypustí ročně až půlmilion přirozených nepřátel hmyzu, například berušek, požírajících larvy komárů a další dotěrné havěti.

Záměrně jsou v parcích chovány stovky divokých koček, aby držely na uzdě populační křivku hlodavců. Mickey si musí dávat majzla.

dis-ca-partners-2