Moudrá paní Wikipedie přiřazuje přívlastek dřevěný k 5. výročí, křišťálový k patnáctému, zlatý k padesátému a nebeský k 75. Od osmdesátky výš jde – na rozdíl od tolik romantického nebeského – o multi-platinové výročí. No budiž. Devadesátku letos slaví v oblacích zašitý kanadský Norquay. Výročí – jakkoli na něj žádná malověrnými lidmi vymyšlená stupnice nedosáhne – dozajista požehnané.
Hora Norquay v divočině Skaliských hor Alberty, kus nad světově proflákým Banffem, je bez nadsázky průkopníkem vysokohorského lyžování na severoamerickém kontinentu.
V roce 1925 začal zakladatel Gus Johnson kácet parcelu pro budoucí lyžařskou chatu nějakých 350 výškových metrů nad městečkem Banff. Místní se sem naučili chodit s lyžemi, v roce 1928 společně dokončili chatu. V roce 1937 už v místě hostili národní závody ve sjezdu.
Ostatně, k ničemu jinému než divokému sjezdu se zdejší příkré svahy plné prašanu moc nehodí. Z mnoha místních odchovanců se v průběhu let a generací stávali zejména skvělí sjezdaři: Scott Henderson, Karen Percy, Thomas Grandi, Ken Read.
V roce 41 tu postavili jednoduchý vlek – první v Kanadě vůbec. I dnes kopec obsluhují jen 4 lana (se sedačkami) plus dva dětské koberce na úpatí kopce, stále v asi 1 700 m výšce.
Pro mě osobně, nic nereprezentuje obraz střediska líp, než podmanivě emotivní video The Wise Man domorodce Eddieho Huntera, stejně starého, jako devadesátileté středisko samo. V něm Ed celý svůj život odlyžoval a svou vášeň převedl na své děti i vnoučata. Na kopci má po sobě pojmenovanou sjezdovku.
Ve filmu je mu 88, stejně jako je klavírních kláves. Některé své roky považuje za tmavé, jiné světlé; dohromady však tvořící harmonický život. Jak hudba z dobře naladěného piana.
Šťastnej chlap.
V mých očích zaujatého horského marketéra jde o jeden z nejpovedenějších střediskových videoklipů v historii branže.
Tom Řepík
Expertní textař tuzemského horského byznysu.
Analyzuje PR trendy pro jednoho z globálních lídrů branže.
Marketingový mentoring | copywriting | krizová komunikace v oboru
[Kontakt]