Kolik peněz potřebuju?

Ačkoli by mě to dávno nemělo překvapovat, ani po letech jsem si nezvykl na bizarně vysoký poměr nových lidí, přicházejících do burzovního tradingu a hledajících v něm jistoty a garance.

„Mám jen prostředky na $3K, $5K nebo $10K účet. Dokážu s tím rozumně obchodovat? Je realistické, že mi to bude stačit? Že o ty peníze nepřijdu? Můžu se na to spolehnout? Na kolik % odhaduješ mé šance?“ Tyto a podobné, vpravdě nesmyslné otázky, na něž NELZE obecně férově odpovědět, mi nepřestávají chodit.

Z většiny dotazů lze snadno vytušit (nenapíše-li to tazatel doslovně) hlad po jistotě, záruce, jakési „hotové věci“. V horším případě po pojistce, v o trochu lepším po vysoké pravděpodobnosti.

Jenže ani já, ani žádný jiný autor, analytik, lektor, mentor – nezávisle co se od některých dočtete – nikomu NEMŮŽEME GARANTOVAT úspěch v jeho/jejím vlastním obchodování, ani nijak racionálně naznačovat vyšší pravděpodobnost dosažení úspěchu, rozhodne-li se daná osoba pro jeden konkrétní systém namísto nějakého jiného.

Jak vůbec může někdo zodpovědně ujišťovat někoho druhého, že její úspěch bude garantován, či vysoce pravděpodobný? A jak tomu může taková osoba, pokud jen trochu soudná, uvěřit?

Existuje TOLIK variabilních elementů, kriticky ovlivňujících obchodníkovu výkonnost, až jde hlava kolem.

Bez toho, abych vůbec zmiňoval obchodnický systém samotný a jeho aplikaci, uvažme jen ohledy typu plánování obchodů a organizaci jejich průběhu, kontrolu rizika, obchodníkovu individuální psychologickou konstituci (zahrnující mimo dalšího i nároky na disciplinovanost, trpělivost, konzistenci, schopnost nakládat se stresem, tlakem nahodilých nepříznivých okolností), dále míru dovednosti limitovat, filtrovat a/nebo integrovat nečekané množství emočních podnětů a vnějších informací (cenových dat, grafů, indikátorů, zpráv, neověřených drbů, názorů druhých, atakdál).

Všechny tyto faktory mají VÝZNAMNÝ vliv na traderovu výkonnost a schopnost držet se všech aspektů zvolené metodologie a vhodně je aplikovat. Úroveň jeho/její kapitalizace – tedy velikost obchodnického účtu – je jen jedním z dlouhé řady součinitelů a sám o sobě neindikuje zhola nic.

Přirozeně, že všechny tyto neuchopitelné finesy jsou už z definice vysoce subjektivní a je extrémně složité chtít je nějak smysluplně posuzovat a hodnotit.

Přesto ony otázky dál chodí.

Aby bylo jasno – nemám to lidem, co mi je píšou, nijak za zlé. U mnoha z nich tuším, odkud vítr vane. Řada tazatelů sama od sebe zmiňuje konkrétní weby a konkrétní jména firem a lidí – ostošest lákajících, slibujících a garantujících – jak kdyby neexistovalo žádné zítra.

Stačí však sebrat rozum do hrsti.

Každé nabídce čehokoli obchodnického, která jen láká na VÝHODY a vysoký POTENCIÁL bez férového a zodpovědného adresování SKUTEČNÝCH, reálných rizik a komplikací, jež v tradingu existují, byste se měli vyhnout obloukem. A nemám tím na mysli jen nějaké standardní „Prohlášení o riziku“, co si dnes každý přilípne na konec textu či do tiráže, protože se taková věc ze zákona dělat musí. Nic takového.

Mluvím tu o skutečných praktických rizicích a nebezpečích, neoddělitelně souvisejících s množstvím variabilních faktorů, z nichž nekompletní část jsem zmínil výše. Mluvím o SKUTEČNÉ REALITĚ burzovního tradingu, která nemálo lidí nepříjemně překvapí a nachytá nepřipravené v „ostré akci“ po otevírací siréně, až když ticky burzovních cen lítají sem a tam.

Navštivte libovolný web kteréhokoliv dodavatele tohoto odvětví a přesvědčte se sami. Z dobrých 90 % bude každý materiál, každý text vychvalovat výhody a silné stránky nabízených produktů či služeb, a jen z desetiny (pokud vůbec!) najdete zmínku o rizicích. Myslím to vážně – jen si zkuste najít nějaké druhé místo, popisující burzovní trading a všechny jeho aspekty z poloviny tak realisticky a s dávkou zdravé skepse, jako tady. Vím, že žádné takové nenajdete.

Napadá vás proč?

Odpověď je zřejmá jak nos mezi očima. Všichni dodavatelé jsou v tomto byznysu, aby vydělávali peníze – nikoliv však v trzích, nýbrž NA VÁS. Jejich příjmy, jejich živobytí závisí na tom, kolik vám toho dokážou vnutit. Sami na trzích obvykle neobchodují – anebo alespoň ne s uspokojivými výsledky, jakkoli o sobě typicky prohlašují opak.

Pokud by si dokázali v trzích vydělávat vlastním tradingem, proč by nadto kočovali se semináři, nonstop monitorovali a moderovali diskuze, vymýšleli stále nové formáty výukových programů a utráceli peníze za inzerci svých služeb? Nedává to smysl.

Nedělejte si iluze, že být dodavatelem této branže je snadnou, málo času, energie a peněz konzumující záležitostí, která se dělá jen tak z plezíru. Ani omylem. Naopak – jde o jeden velký, stresující bolehlav. Sám jsem kdysi do tohoto dodavatelského segmentu nakoukl – a velmi záhy a rád z něj vycouval a zavřel za sebou dveře. Nadobro.

Pointa, k níž mířím: používejte lidi zdravý rozum. Vždycky. Kdykoli narazíte na jakoukoliv nabídku v tomto odvětví, která bude znít až podezřele dobře, snadno a růžově na to, aby se vám to zdálo být pravda… nejspíš to přesně tak bude. Nikdy v burzovním tradingu nehledejte žádné jistoty a garance. Neexistují.

Tom

Přejít nahoru