Komoditní cykly

Ceny vsech komodit maji tendenci opakovat sve uptrendy a downtrendy behem urciteho casoveho useku, znovu a znovu, a to na relativne pravidelnem zaklade, a vytvaret takzvane komoditni cykly. Bohuzel, patricne aplikovat takoveto cykly do konkretnich trhu neni vubec tak jednoduche, jak by se mohlo zdat po pouhe demonstraci existence cyklu na zgeneralizovanem, hypotetickem grafu. Ja osobne jsem mel vzdycky velike problemy (ve vetsine pripadu) takoveto cykly v trzich vubec uspokojive identifikovat, natoz, abych jim uveril jako (pro me osobne) praktickemu obchodnimu nastroji. Nicmene probirame veskere fundamentalni aspekty, o kterych vim, ze v komoditnich trzich existuji, a proto budu sve vlazne sympatie k teto metode drzet na uzde.

Aplikovat cykly do sve analyzy trhu zjednodusene znamena prevzit historii stanovene konkretni cenove cykly v konkretnich komoditach, proverit si jejich pravdivost aplikaci do historickych grafu, a uverit jim. Ve futures trzich naleznete cykly ruznych delek, od ultrakratkych – napr (udajne) existuje 4-5 denni cyklus v cenach stribra. Odpustte mi vyraz „udajne“, ale ja skutecne mam ty nejvetsi problemy si uspokojive takove cykly do trhu promitnout, natoz abych na jejich zaklade chtel obchodovat… – az po ultradlouhe – obecne se (pry) vetsina komodit pohybuje v (priblizne, hehe) 54-letych cyklech. Prave citovane vsak byly co do delky extremy na obou svych koncich, daleko bezneji se setkate napriklad s teorii, ze nejcastejsimi cykly v corn trhu (udajne) jsou 5.7 lety cyklus a 30-34 mesicni cyklus. Oops. Prominte mi zase to „udajne“. Sakra. Ze mne asi zadny cyklycky (??) …anebo cyklicky?? …anebo ciklycky?? umm pouzijte jeden z tech vyrazu, ostatni skrtnete, hehe… chtel jsem rict, cyklicky obchodnik nikdy nebude.

Cykly mohou byt mereny od low k low, od high k high, anebo od low k high. Jiz vytvorene cykly se definitivne jeden od druheho budou (vice ci mene) lisit co do sve delky, tudiz muzete ocekavat velke potize pri identifikaci, zda novy cyklus uz zacal ci ne. Vyjimkou nejsou ani absurditou zavanejici pripady, kdy zazijete v trhu vrchol tam, kde by v te dobe melo byt podle cyklickeho „kalendare“ dno… Tato v mych ocich totalni casova nespolehlivost je duvodem, proc mi tento typ obchodni strategie nic nerika. Cyklicky obchodnik by mel jednoduse identifikovat v trhu cyklus, promitnout ho do stavajiciho grafu, a bez ohledu na vsechno ostatni pri prvnim vstupnim cyklickem signalu (reversal, nizsi ci vyssi close od predchozi, ci dvojite dno ci vrchol) vstoupit do trhu a verit ve svuj cyklus. K memu podivu existuje rada obchodniku, kteri uprimne povazuji cyklickou analyzu za fascinujici zalezitost, ja bohuzel nevim, o cem to mluvi. Sorry.

Priste na nas cekaji sekularni fundamentalni aspekty, prijde rec na pocasi, zpravy, na ekonomicke vlivy, menove fluktuace a podobne „nocni mury“ minimalne kazdeho druheho komoditniho obchodnika.

Přejít nahoru