Sezónní aspekty

Pokud byste si dali tu namahu a studovali denni grafy urcite komodity od jednoho mesice k dalsimu nepretrzite hluboko zpatky do historie, mnoho let v rade, zjistili byste, ze pravidelne behem urciteho mesice v danem roce ma cena tendenci utvorit svuj sezonni vrchol, a v jinem mesici zase sve sezonni dno. A treba take, ze behem urcite casti roku ma trh stoupavou, uptrendovou tendenci, zatimco v jine casti roku ma tendenci byt pravidelne pod vladou medvedich obchodniku. Nyni misto onoho vyrazu „pravidelne“ bych spise mel pouzit opatrnejsi formulace „ve vice pripadech, nez ne“… pamatujte si, ze v komoditach je vsechno o TENDENCI se casto, opakovane dit, nikoli o garanci, ze se tak „jiste“ stane. Vy ale nakonec sami vite, ze v komoditach neni nic „do kamene vytesano“ a jedine dve veci, ktere mame garantovany, jsou smrt a dane…

Prakticky kazdy komoditni trh ma sve vlastni sezonni periodicke tendence, a vice ci mene zretelne na grafu opisuje (vice ci mene) jasne definovatelny sezonni „obrazec“. Ma to svoji logiku. Protoze napriklad rychle se kazici komodity musi byt relativne rychle doruceny na trh ihned po sklizni, jejich ceny budou mit tendenci rust a klesat v zavislosti na tom, kdy bude komodity na trhu dostatek a kdy bude jeji nabidka omezena. Je to o tom samem, jako kdyz, dostanete-li lednu chut na cerstve jahody, zaplatite za ne o poznani vic nez na konci cervence (nebudete-li je ovsem kupovat v Australii)…

Komodity skladovatelne, mene nachylne na rychlou zkazu, jako napriklad zrniny vseobecne, budou mit tendenci byt nejlevnejsi v obdobi jejich sklizne, jelikoz jejich okamzita nabidka bude relativne velka a presahujici momentalni poptavku. Diky jejich nizsi zkazitelnosti bude take jejich sezonni cenova draha v dalsim poskliznovem obdobi az do okamziku dalsi sklizne mene volatilni, nez u rychle se kazicich komodit. Pri trose zjednoduseni se da rici, ze futures cena zrnin v jine casti roku nez v obdobi sklizne reflektuje vlastni cenu plodiny plus naklady na jeji skladovani.

Vyhrnete-li si rukavy a sami se pustite do (historicky retrospektivne dlouhodobeho) studia grafu, pravdepodobne mi date za pravdu, ze napr Wheat ma tendenci v ramci roku od ledna do cervna klesat, v cervnu-cervenci utvorit sezonni dno a obratit se v relativne ostry uptrend az do rijna, a od rijna dale stoupat, ne vsak jiz tak strmym stylem, az do prosince, kde casto byva cena psenice nejvyssi z celeho roku. Anebo Lean Hogs – v lednu jsou na „dne“, v unoru utvori maly vrchol, v dubnu se vrati znovu na dno, odtud vyrazi utvorit nejvyssi srpnovy vrchol, ze ktereho se vrati zpatky na uroven „dna“ v rijnu, a pozvolna stoupaji az do vanocnich svatku, kdy poptavka po veprovem kulminuje. Anebo treba Copper. Od ledna do unora stoupa, z unoroveho vrcholu pada hluboko az na cervnove dno, ze ktereho se zacne souvisle zvedat, v listopadu mine dosavadni nejvyssi unorovy vrchol a v prosinci skonci na nejvyssi cene v ramci roku… A tak bychom mohli pokracovat, trh za trhem. Nyni, nestaci vzit si jenom letosni-lonsky denni graf, podivat se do nej a mit spoustu namitek vuci prave napsanemu. Je nutno prostudovat spoustu a spoustu uplynulych roku, abyste dospeli k skutecne pravdivemu obrazu sezonniho obrazce, ktery ma kazda komodita v sobe ukryt.

Nyni se nam podbizi otazka – jelikoz tyto sezonni formace maji co do cineni s komoditnimi grafy, nejedna se spise o soucast technicke analyzy? Moje odpoved zni – co na tom zalezi… Sezonni formace odjakziva patri do zakladnich fundamentalnich nastroju, presto ze ja osobne k nim prichazim ciste technickou cestou. Tim myslim, studuji historicke grafy a nezajima me, co zpusobilo onen sezonni pohyb. Jsem si jednoduse vedom historickych sezonnich tendenci v kazde komodite, kterou sleduji a snazim se je vzit v uvahu pri predvidani formaci budoucich. Priste ztratime slovo o komoditnich cyklech.

Přejít nahoru