Komoditní trhy: Pomerančový džus (Orange Juice)

Výukový seriál Toma Řepíka do hloubky mapující všech 18 hlavních – tedy nejaktivnějších – komoditních trhů z obou fundamentálního i obecně technického hlediska.

Pomerance rostou v rade zemi po celem svete, nejvetsimi pestiteli jsou USA, Brazilie, Spanelsko, Japonsko a Italie. V soucasne dobe jsou stale Spojene staty vedoucim svetovym pestitelem, svadeji vsak o prvnestvi souboj s Brazilii, ktera v poslednich letech stale zvysuje svou produkci. V ramci USA je hlavnim pomerancovym statem jednoznacne Florida, ktera vyprodukuje pres 60% vsech americkych pomerancu. Na Floride ma pestovani pomerancu velmi hlubokou tradici, jiz od 16. stoleti. Druhym statem v poradi je Kalifornie, ktera se postara o zhruba 30% celkove US urody. Zbytek pomerancu pochazi z nekolika dalsich statu, zejmena Texasu a Arizony.

Svou popularitu ziskal pomerancovy dzus zejmena jako ranni napoj ke snidani v prubehu celeho roku, a dopomohlo mu k tomu vynalezeni procesu, pri kterem je mozne pomerancovou stavu skladovat libovolne dlouhou dobu zmrazenou bez toho, ze by ztratila ze sve typicke pomerancove chuti a nutricni hodnoty. Tento vynalez byl pripsan v roce 1947 Dr. L.G. MacDowellovi. Podstatou tohoto procesu je jakesi silne „prekoncentrovani“ pomerancove stavy do velmi husteho sirupu, pote pridani dalsi cerstve pomerancove stavy a dalsich ingredienci, zejmena cukru, pred konecnym zmrazenim. Tak dostavame zmrazeny pomerancovy koncentrat (Frozen Concentrated Orange Juice = FCOJ), ktery obchodujeme na Newyorkske burze.

Jak jiz bylo zmineno, hlavnim svetovym pestitelskym centrem je Florida; zde sklizeji cerstve pomerance ve dvou fazich v roce – casnou urodu sklizeji obvykle koncem ledna, a „pozdni“, druhou urodu sklidi mezi kvetnem a cervnem. Ona casna uroda byva nezridka vystavena nocnim floridskym mrazikum, ktere mohou doslova pres noc velmi zredukovat celou urodu. Tento fakt se pak umi postarat o poradne vzrusujici roller-coaster na cenovem grafu. Na mesicnich grafech si muzete vsimnout velmi vyraznych skoku ceny v letech 1981, 82, 84, 88, 89, 90, 91 – za vsemi temito skoky stoji zejmena poniceni floridske urody temito mraziky. Mraz muze poskodit nejen dozravajici pomerance, ale i strom pomerancovnik samotny, a znicit tak budouci vynosy na radu let dopredu. Pokud zasadite novy pomerancovnik, musite pockat zhruba pet let, nez zacne plodit prvni urodu.

Obecne lze rici, ze naprosta vetsina komodit je ovlivnena zhruba stejne jak poptavkou, tak i nabidkou na trhu. Tento pomer nutne neplati u OJ trhu – zde vyrazne dominuje nabidka na trhu. V historii, pred objevenim technologie zmrazovani koncentratu, byly pomerance narazovou, velmi rychle zkaze podlehajici polozkou; cerstve sklizene ovoce bylo ihned dopravovano ke konecnym spotrebitelum, a budto vyluhovano do cerstve pomerancove stavy, ci oloupano a cerstve ihned zkonzumovano. Pomerance byly typickou sezonni polozkou – pokud nebyly k mani, lide se bez nich obesli. Nyni, cerstvy pomerancovy dzus je v mrazicich skrinich neustale k mani. Pokud se vsak stane prilis drahym, vetsina spotrebitelu se bez nej radeji obejde, a podle potreby jej nahradi nejakym levnejsim ovocnym dzusem. Pokud je OJ k mani a za prijatelnou cenu, konzumujeme ho hojne. Pokud neni, tak ne. Je to do urcite miry podobne jako s cokoladou, i kdyz zcela jiste po svete existuje daleko vice cokoholiku, nez OJ „zavislaku“. Jinymi slovy, poptavka po OJ je velmi elasticka. Zcela jiste bude odrazet zmeny v cene na trhu. Pokud cena prudce vyleti nahoru, poptavka stejne vyrazne spadne. Na druhe strane, hojnost pomerancu a nizke ceny dokazi podstane zvednout poptavku po nich.

Krome pouziti pomerancove stavy coby napoje a cerstvych pomerancu k okamzite spotrebe, se bezne vyuzivaji i veskere ostatni zbytky pomerancove produkce. Pomerancova kura byva nalozena do cukru, ususena a pouzivana do marmelad. Stava z pomerancove kury, nazyvana pectin, byva pouzivana do potravinarskych prichuti a v kosmetologii do parfemu. Vyluhovane zbytky pomerancove duziny se pouzivaji jako krmivo v zemedelstvi.

Faktorem, ktery muze nejvice ovlivnit cenu FCOJ, je pocasi, ktere kazdorocne rozhoduje o velikosti urody. Zimni mrazy mezi listopadem a unorem mohou doslova spalit veskerou urodu vcetne stromku samych. Zrajici pomerance vyzaduji dostatek tepla a vlhkosti. Nedostatek vlahy behem okvetu miva pro budouci urodu devastujici nasledky, stejne tak jako prilis mnoho deste. Pokud je klima prihodne pro hojne premnozeni skodliveho hmyzu, tento opet zcela jiste zredukuje urodu. Nahle a vyrazne vlny tepleho pocasi mohou zpusobit, ze mlade nezrale ovoce zacne predcasne opadavat. Dokonce i kazdy silny vitr zpravidla poskodi do urcite miry urodu. Zkratka, pomerance nejsou zrovna jednoduchou plodinou k pestovani.

V OJ trhu lze vypozorovat urcity sezonni cyklus, po vetsinu roku ma trh tendenci tvorit sve vrcholy v listopadu a sva dna v cervnu, v dobe hlavni sklizne. Obchodovat FCOJ je dost podobne tomu obchodovat Pork Bellies. Mineno, je to trh pro ten typ obchodniku, kteri o vikendech radi provozuji bungee jumping, ci skacou s padakem. Jinymi slovy dobrodruhy kazdym coulem, jelikoz v trhu se casto deji neocekavane skoky na obe strany, a limitni dny nejsou nicim vyjimecnym. Vzdy, kdyz budete chtit tento trh obchodovat, budte si jisti, ze mate sve srdce v poradku a stejne tak i vysi vaseho obchodniho uctu.

Přejít nahoru