Komoditní trhy: Pšenice (Wheat)

Výukový seriál Toma Řepíka do hloubky mapující všech 18 hlavních – tedy nejaktivnějších – komoditních trhů z obou fundamentálního i obecně technického hlediska.

Psenice je jednou z plodin universalne pestovanych po celem svete a sklizenych v prubehu celeho roku. Jde o „klasickou“ komoditu, ktera tu byla „odjakziva“. Udajne byla psenice lidmi pestovana minimalne jiz 1000 let pred Kristem.

Pohlizeno na vypestovanou kvantitu, nejvetsimi svetovymi producenty jsou Rusko a Cina. Ovsem, tyto dva staty vetsinou zkonzumuji vsechno, co vypestuji a casto jeste musi mnoho psenice importovat.

Zhruba 60% v USA vypestovane psenice jde na export. Kanada je tez jednim z hlavnich svetovych exporteru. Cas od casu, v zavislosti na velikosti jejich aktualni urody, i nektere dalsi zeme (treba Francie) mohou mit vyrazny vliv na svetove ceny psenice. Jelikoz vsak podstatna vetsina zemi pravidelne konzumuje veskerou svou vypestovanou urodu, stav produkce u zminenych stabilnich exportujicich zemi byva pravidelne velmi ostre fundamentalnimi analytiky sledovan, stejne tak jako momentalni stav nabidky ve „zbytku sveta“. Jelikoz se psenice pouziva primarne v potravinarstvi, jeji cena byva velmi elasticka; velmi pruzne reaguje na jakekoli, byt i nepatrne zmeny v rovnovaze poptavky a nabidky.

Existuje rada druhu psenice, ktere se rozlisuji podle sve kvality. Spojene Staty, ktere jsou tradicne povazovany za nejvetsiho svetoveho exportera psenice, produkuji tzv. beznou („common“) a tvrdou („durum“) psenici. Pokud tomu dobre rozumim, tak beznou („common“) psenici zemedelci jeste rozlisuji podle sve barvy na bilou a cervenou, podle stupne tvrdosti na mekkou a tvrdou, a podle casu zaseti na jarni a zimni. V Americe existuje specialni regulacni system, ktery se stara o zhruba rovnomerne pestovani jarni i zimni urody.

Zimni psenice se zaseva na podzim, pres zimu v obdobi vegetacniho klidu zustava lezet v zemi ladem (optimalne prikryta vrstvou snehu, ktera zabrani nezadouci erozi pudy a poskozeni setby a zaroven poskytne vitalni vlahu pro spravne kliceni na jare), a je sklizena na prelomu kvetna a cervna. Jarni psenice se zaseva jakmile to ustoupivsi zima dovoli a sklizi se v pozdnim lete.

Jako nejkvalitnejsi a zaroven nejvyse cenena se celosvetove povazuje tvrda cervena psenice, ktera take tvori naprostou vetsinu americke produkce teto komodity. Tato odruda je cenena zejmena pro svuj vysoky proteinovy obsah a taktez pro vysoky obsah silneho elastickeho lepku, ktery je potreba k peceni chleba. Tento druh psenice se pestuje v suchych klimatickych oblastech v Kansasu, Nebrasce, Oklahome a Severnim Texasu.
Mekka cervena psenice se naproti tomu pestuje v oblastech s castym vyskytem deste – v severoamericke oblasti Velkych Jezer, na Atlantickem pobrezi a ve Vychodnim Texasu. Tato odruda obsahuje podstatne mene proteinu a pouziva se zejmena pro sladke pecivo, cukrarske vyrobky a podobne.
Poslednim hlavnim typem psenice je americka tvrda „durum“. Pestuje se hlavne v Severni a Jizni Dakote a Minnesote, a pouziva se zejmena pro vyrobu testovin.

Primarnim ukolem na strane poptavky je nakrmit miliardy lidi na cele planete, den co den. Jak jsem jiz zminil, vetsina statu zkonzumuje beze zbytku vsechno, co vypestuje, a casto musi svou vyssi spotrebu dohanet importem. Pro americky psenicny trh plati take poptavka ve forme exportu. Muze jit budto o bezny, komercni export, anebo vladni exportni programy, jejichz ulohu nelze v zadnem pripade podcenovat. Potraviny jsou totiz velmi sensitivni politickou zalezitosti, souhlasite? Zeme s obyvateli s plnym zaludkem je obvykle politicky stabilni zemi. A samozrejme, naopak. Americka vlada si je toho pravdepodobne velmi dobre vedoma a na vcelku pravidelne bazi exportuje obrovska mnozstvi psenice mnoha problemovym narodum, platba neplatba, ve snaze je politicky stabilizovat. Mam pritele, ktery zije na vychodoamerickem pobrezi na dohled od hlavniho nakladniho Bostonskeho pristavu a od nej pravidelne slysim o mnozstvi, zejmena ruskych nakladnich lodi, odvazejicich si psenici. Vypravel mi, ze v dobach skutecne krize, kdy Rusko zacinalo (asi uz i k okrajum Moskvy) hladovet, do Bostonskeho pristavu mirily zastupy ruskych nakladnich lodi vcetne prazdnych ropnych tankeru (!), ktere Rusove jen tak narychlo vyplachli a uz je plnili psenici… Nikdy proto nemejte tendenci podcenovat ulohu, kterou muze hrat v tomto trhu samotna politika.

Mluvime-li o poptavce, musime tez zminit moznost nahradniho pouziti psenice coby zemedelskeho krmiva jako alternativu za kukurici, jak jsem zminil v prvnim dile serialu. Nicmene celkova kvantita psenice pouzita na tyto ucely neni nikterak vyznamna a pokud snad miva nejaky vliv, tak spise na cenu kukurice a to pouze kratkodoby.

Dominantnim faktorem nejvice ovlivnujicim cenu psenice na trzich je, jak jinak, pocasi (a to na celem svete). Vsechno, co bylo napsano na tema pocasi v predchozim dile o kukurici, plati do puntiku i pro tento trh. Zvlastni pozornost musi fundamentalni analytik venovat zejmena cinskemu pocasi, jelikoz tento narod se stava rok od roku stale serioznejsim exporterem. Dale musi sledovat vladni politiku v teto oblasti, nesmi take zapomenout na aktualni stav svetovych men, protoze bude-li dolar silny, bude urcite srazet americky export do kolen.

Technicky nahlizeno, psenice je dalsim popularnim trhem hojne obchodovanym davy komoditnich spekulantu, vcetne tech zacinajicich. V tomto trhu najdete vzdy bez vyjimky spoustu potrebne likvidity a opet shledate, ze tento trh vyborne reaguje na S/R urovne, na kterych jsou postaveny nase kurzovni Metody. Pri zpetnem studiu dennich grafu mnoho let nazpet byste dokazali v trhu vypozorovat klasickou sezonni tendenci ceny pozvolna klesat az do obdobi letnich sklizni, kdy je nabidka komodity nejhojnejsi a cena nejnizsi, a pote opet pozvolna stoupat stale vzhuru az k zaveru roku, kdy vetsinou cena kulminuje.

Přejít nahoru