Panna nebo orel?

Písmo: A ++ A --

Čas od času snad každý obchodník čelí cynickým názorům (typicky od lidí s nulovou praktickou zkušeností s tradingem), že burzovní obchodování je nahodilou loterií, v níž stejně jako kterýkoli systém může o obchodech rozhodovat do vzduchu hozená mince.

Burzovní trhy ale za žádných okolností nejsou náhodné. Existence technických trendových linií, S/R úrovní, SBBA obrazců a spousty dalších formací teorii nahodilosti v trzích absolutně popírají.

(Pokud by snad existovala 50:50 šance na uhodnutí správného směru cenové křivky a obchodníkův RRR by zněl 1:1, potom by se skutečně dalo hovořit o tom, že trhy jsou nahodilé a že o obchodníkově výsledku rozhoduje čiré štěstí.)

Nic takového se ale v praktických trzích neděje. V tomto byznysu existuje spousta profesionálních traderů, kteří se obchodováním živí; obchodují každý den, po řadu let. Tvrdit, že jejich letitý uspěch je výsledkem Štěstěny, by bylo absurdní. A jakkoli představují pouze nízké procento celkové obchodující populace, v žádném případě není jejich výkonnost založena na náhodě a štěstí.

Při dávce shovívavosti lze připustit, že úspěšnost určité konkrétní metodologie může být rovných 50 procent.

Jenže pouhým zakomponováním jediného dalšího aspektu – například existujícího trendu – se misky vah nezadržitelně přechylují na obchodníkovu stranu. Prodá-li třeba na korekci kdykoli od února na jih trendující cukr, jeho šance, že cena dřív či později bude pokračovat ve směru medvědího trendu, bude větší, než poloviční.

Podobně tak soja;

Či dtto v opačném – býčím – směru, k mé velké nevíře, stále víc přefouknutější bublina DJIA indexu;

A v žádném případě by nebylo fér tvrdit, že o úspěchu/neúspěchu v takovéto pozici rozhoduje čirá náhoda typu do vzduchu vyhozené mince. V těchto konkrétních situacích bude momentum sezónně trendující komodity silnějším faktorem, než jakákoli nahodilost.

Nehledě na skutečnost, že každý soudný trader nestaví svůj poziční obchod na existenci JEDINÉHO souhlasného faktoru, nýbrž celé jejich série.

Tom