Je hypotetické obchodování na papíře pro začátečníka nutností? Zcela jistě je.
Tvrdím to přesto, že pro mě osobně (jak jsem si později ověřil) v zásadě papertrading nefungoval. Nicméně absolvoval jsem jej ve férové porci co do času i kvantity – nakonec, bez toho bych těžko dokázal soudit, měl-li pro mě nějakou hodnotu, a jakou.
Nezávisle na své zkušenosti věřím, že papírový obchodnický trénink je pro KAŽDÉHO nováčka, a nejen jeho, nezbytností.
Povinný mus každého začátečníka, který to v tradingu nechce brát na lehkou váhu. Povinný přinejmenším proto, aby si otestoval úroveň svých schopností předvídat budoucí pohyby cen sledovaných trhů.
Povinná záležitost i pro sebezkušenějšího tradera, který přichází do styku s pro něj novým, do té doby neznámým obchodním systémem či strategií. Vždyť nač zkoušet nevyzkoušené za riskování vlastních peněz, když lze tu samou věc plnohodnotně mechanicky – a zejména finančně bezbolestně – testovat neomezeně dlouho na papíře.
Tak jako snad každý nástroj, i papírové obchodování má svá důrazná ALE.
Masa nováčků, kteří se ve svých začátcích pustí do papírového tréninku a nějaký čas hypoteticky obchodují, začne být silně pozitivně rozrušena a vskutku PŘEMOTIVOVÁNA ze svých pozoruhodných výsledků, které jim papertrading může vyprodukovat.
V téhle fázi jich však jen málo tuší, že následující krok bude zatraceně náročnějším a komplexnějším úkolem, než jakému doposud na poli tradingu čelili.
Papírové obchodování bez vlastní praxe s opravdovými penězi vyloženými na hráčském stole je podobné tomu, chtít se učit hrát tenis z knížky. Chtít se stát slušným hráčem bez ochutnání toho pocitu míče na výpletu, bez provedení ziliónu všech možných úderů, jednoho za druhým.
Je to jako chtít se naučit pilotovat letadlo, jezdit na koni anebo balit ženský pouhým studiem nějaké příručky.
Přesto, řada elévů se ráda nechává omámit svým papírovým pseudoúspěchem a už nejednou jsem byl svědkem až takových absurdit, kdy tito lidé veřejně lákali cizí investorské peníze ostatních – aby byly posílány ke správě do rukou někoho, kdo inzeruje vysokou úspěšnost svých záhadně tajných metod, ačkoli taková osoba ještě nikdy sama neobchodovala naostro, ve skutečných trzích, se skutečným účtem.
Nedělám si legraci. Viděl jsem to na vlastní oči, nejednou. Jako byste měli (dobrovolně) vstoupit do letadla, jež se chystá pilotovat někdo, kdo letí prvně v životě.
Co se tu snažím vyjádřit; ten opojný pocit, jak to je a jistě i zůstane snadné a kolik peněz budeme v trzích vydělávat, zažila po úspěšném papírovém obchodování nejspíš většina z nás.
Ne však stejná většina v trzích i po letech obchoduje. Většina se vytratila někam pryč.
Osobně si troufám tvrdit, že dokázat předvídat směr pohybu trhů je poměrně snadná věc k brzkému osvojení si a z mého pohledu i věc skutečně snadno naučitelná ostatní.
Přesto však, jakmile přestoupíme ze světa hypotetického papíru do reálného prostředí, spousta z nás dospěje k poznání, že tenhle byznys je jednou z nejnáročnějších misí, do jakých jsme se kdy pustili.
Při burzovním tradingu se totiž střetávají dvě konfliktní strany: TRH a naše EGO.
A ono ego je tím, kdo může a často taky bude sabotovat a stavět na hlavu sebemazanější teoretický obchodní plán, s jakým kdy přijdeme.
Často studentům vzkazuju, že burzovní trading považuju za velmi jemné umění, spíš než nějaké rutinní řemeslo. Jemné natolik, že mnoho adeptů šarmu Gordona Gekka není a nikdy nebude schopno vidět, co a kde dělají špatně.
Jejich řešením potom bývá kupovat si jeden obchodnický systém za dalším, zahltit se cizími myšlenkami a názory – aniž by kdy cokoliv z tohoto znamenalo nalezení poptávaného úspěchu, jak jej sami vnímají.
Vyžaduje si to obří díl zkoumání a porozumění, aby jeden v sobě samém dokázal rozšifrovat své slabiny i silné zbraně.
Protože teprve až poznáte, kým doopravdy jste, můžete v tradingu udělat další krok: začít hledat specifický obchodní přístup/metodologii, která bude fungovat právě pro vás osobně. Co pracuje solidně pro mě, nemusí a zřejmě nebude srovnatelně pro vás a/nebo někoho třetího.
Všechny pro vás důležité odpovědi nejsou ukryty pod žádným obalem nějakých knih či softwarů, nýbrž ve vás samých.
Pravda tak primitivně jednoduchá a tolik provařená, až zavánějící klišovitostí.
Přesto po čertech nesnadná na provedení. 90 % všech, co si kdy otevřeli obchodnický účet, by vám přesně tohle potvrdilo, pokud byste je někde našli. A zbylá desetina ostatních, co v trzích zůstávají, bude souhlasit jakbysmet.
Tom