Jak si vybrat běžkařskou výbavu

Klasické lyžování, častěji označované jako běžecké nebo XC (crosscountry), je u nás stále populárnějším zimním sportem. Ambicí tohoto textu je, abyste se z něj dozvěděli to důležité, co potřebujete vědět, když si chcete s běžkami začít.

„Běžky jsou pro mě nový svět. Jaké si mám koupit?“ Nebo: „Protože jsem nikdy nelyžoval, neměl bych si radši pořídit nějakou starší výbavu?“ Takovéto a podobné otázky mi lidi v průběhu let kladli nesčetněkrát. Protože jsem na běžkách závodil, celý život lyžuju, testuju je, píšu o nich a miluju je, dalo by se předpokládat, že o běžeckých lyžích mám co říct. Ale přestože jde o vcelku banální otázky, tak jako v každém jiném sportu, i v tomto případě existuje přehršel možností, z nichž si začínající lyžař může vybrat.

V následujícím textu proto sice poskytnu obecný přehled o výbavě v rekreačním běžkování, současně však nabídnu účelově zjednodušený přístup k tomu, abyste se sami rozhodli, jaké vybavení by vám nejlépe posloužilo. Předem upozorňuju, že se vždy snažím nenabízet doporučení žádné konkrétní značky a všude, kde to jde, takříkajíc nejmenovat jména. Rekreační běžecké lyžování je tak osobní – a tak srdcová – záležitost! Je přímo závislé na vašich jedinečných fyzických vlastnostech, úrovni dovedností a míře zapálení do něj. Tudíž snažit se vás zaškatulkovat do jedné značky či stylu výbavy jenom proto, že mně se může líbit či vyhovovat, by vašemu lyžování prokázalo medvědí službu.

Tím netvrdím, že byste teď nemohli přestat číst, zajít do první provozovny a za pár stovek si půjčit nebo koupit ten nejlevnější běžkařský set, co tam mají – a na sněhu si to stále patřičně užít. Jen vězte, že výběr toho nejvhodnějšího běžkařského vybavení pro vás osobně bude nejspíš procesem postupného objevování. Může to být vzrušující cesta, kterou vám dočista i závidím.

Než se tedy vrhnete na pořizování výbavy, posuďte věnovat čas tomuto textu. Příštích 20 minut strávených čtením vám může ušetřit dost peněz a frustrace. Jak? Jednoduše tím, že vám pomůže ujasnit si vaše záměry týkající se vašeho běžeckého lyžování. Jakmile budete mít jasnější představu o tom, čeho chcete na běžkách dosáhnout, váš výběr vhodné výbavy začne být mnohem snazší, než se vám může jevit právě teď.

Co tedy v tomto začátečnickém průvodci najdete? Začneme tím, že si definujeme, co běžecké lyžování je a proč jej tolik lidí miluje. Pak se podíváme na různé lyžařské styly a na to, jak se můžete rozhodnout, který z nich vám bude vyhovovat nejlíp. Následně se zaměříme na nejdůležitější prvky vybavení, které potřebujete k tomu, abyste se mohli vydat vstříc vlastním běžkařským dobrodružstvím.

Co je to běžecké lyžování?
Předně skvělý způsob, jak se v zimních měsících udržovat v kondici a bavit se, a současně získat zcela jiný lyžařský zážitek než na přelidněných sjezdovkách a lanovkách. Namísto výjezdu lanovkou na kopec a rychlého sjetí dolů, jak je tomu u sjezdového – neboli alpského – lyžování, běžkovat budete nejraději v mírně zvlněném, spíš rovinatém terénu, bez potřeby lanovek.

Při běžeckém lyžování se používají lyže s vázáním s volnou patou. To znamená, že k vázání je připevněna pouze přední část boty, což umožňuje lyžaři zvednout patu z lyže, aby mohl efektivně klouzat směrem vpřed. Běžecké lyžování pro vás může mít řadu forem, od lehké rekreace, přes kondiční sport, či dokonce závodění, po dobrodružné toulky zasněženou divočinou.

Proč čím dál víc lidí tak rádo běžkuje?
Existuje plejáda dobrých důvodů, proč se nadchnout pro běžky. Zmíním tu ty nejčastější, které se nejspíš mohou týkat i vás.

Je to skvělý trénink. Běžecké lyžování je bezvadný nástroj na zlepšování vaší kondice. V závislosti na zvoleném stylu se může podobat spíš pěší turistice, běhu nebo bruslení, což už vám jistě zvedne tepovou frekvenci. A kéž i vykouzlí úsměv na tváři!

Jde o k tělu šetrnou aktivitu. Zatímco sjezdové lyžování mnohdy nezdravě přetěžuje kolena a další části těla, běžecké lyžování je prakticky beznárazové a způsobuje mnohem méně zranění. Jde o jeden z nejzdravějších sportů v přírodě.

Bezpečný pohyb. Mnoho lidí začínajících na lyžích má pochopitelný respekt k strmějším svahům a vysokým rychlostem, jimž čelí na sjezdovkách. Rekreační běh na lyžích je provozován v přívětivě mírných terénních profilech s adekvátně nízkou, pohodovou rychlostí jízdy.

Klid, ticho, čerstvý vzduch. Běžecké lyžování je chytrým způsobem, jak se vyhnout přelidněným sjezdovkám a dlouhým frontám na vleky, a stále si dosyta užít sněhu a pohybu na čistém vzduchu. Běžecké tratě obvykle vedou klidným přírodním prostředím a nebývají přeplněné lidmi jako sjezdařská střediska.

Cenová dostupnost. Pořízení potřebného vybavení je sice investicí se svou cenovkou, ve srovnání s cenami skipasů i sjezdařské výstroje a výzbroje je nicméně rekreační běžkaření příjemně dostupnou aktivitou.

Všestrannost. Běžecké lyžování lze provozovat řadou různých způsobů. Začátečníci i pokročilí lyžaři si v jeho rámci najdou aktivitu, která jim bude vyhovovat. Můžete se ležérně projíždět po upravených tratích a vychutnávat si výhledy a krásné počasí, můžete kondičně sportovat, trénovat či závodit, anebo se můžete vydat mimo vyšlapané stopy a objevovat nová místa ve volném terénu. Na své si přijde zcela každý a každá.

Jaké jsou různé styly běžeckého lyžování?
Existují dva hlavní styly běžeckého lyžování, klasický a skate (jemuž se česky říká bruslení), a prakticky každou další podskupinu lze stále zařadit do těchto dvou základních kategorií.

Běh na lyžích klasickou technikou
Klasiku lze provozovat na upravovaných tratích, kde se lyžař pohybuje ve vyjeté stopě. Tímto stylem lze též vyjet do volného terénu mimo stopu a svobodně si razit svou vlastní po okolí. Takovému pohybu obor říká backcountry a stal se relativně novou, značně populární disciplínou rekreačního běžeckého lyžování.

Běh na lyžích technikou skate – bruslení
Tento styl podobný tradičnímu bruslení je výhodnější pro ty, kteří chtějí jezdit trochu rychleji a více si dát do těla. Provozuje se na tvrdém povrchu široce urolbovaných tratí.

Který styl je pro vás nejvhodnější?
Klasika v upravených stopách: pokud teprve začínáte, můžete pravděpodobně chtít své běžky nechat klouzat ve vodivých, upravených stopách. Jde o nejjednodušší způsob, jak se naučit základům běhu na lyžích a zažít si pohyb na lyži s volnou patou. Pokud hledáte jednoduchou cestu, jak se dostat na čerstvý vzduch a trochu se protáhnout, tento styl se vám pravděpodobně bude zamlouvat. Vydáte se do míst, kde protahují stopy, a ty vás povedou krajinou, přičemž vy si budete zvykat na sjíždění i vyjíždění mírných svahů, rovin i zatáček a v každé situaci si cvičit techniku a rovnováhu.

Klasická turistika: zkušenější lyžaři, kteří mají rádi klasický styl a nebaví je pořád kroužit po mnohdy omezené síti upravovaných stop, si možná oblíbí pravověrné crosscountry. Pokud se rozhodnete, můžete jezdit jak v upravovaných tratích, tak z nich kdykoli vyjet a razit si své vlastní stopy a prozkoumávat nové terény.

Backcountry: je podobné klasické turistice, jen je provozované na širších lyžích, v robustnějších botách a vázání, aby takové vybavení lépe zvládalo drsnější volný terén, prudší převýšení a dobrodružnější výlety. Pokud máte dobré zkušenosti s běžeckým lyžováním, možnost vyjet si na lyžích do zasněžené divočiny (například, když napadne dost prašanu anebo zatímco právě padá) bezpochyby oceníte coby cenné zpestření svého lyžařského režimu a vždy originální přírodní zážitek.

Skate: bruslení na běžkách je jedním z nejlepších lyžařských způsobů, jak si udržet dobrou sportovní kondici po celou zimu; je rychlé a zábavné, a bezpochyby vám rozbuší srdce. Abyste mohli opravdu plnohodnotně bruslit, potřebujete si najít rolbou upravované tratě (jakkoli lze bruslit i na jiných tvrdých sněhových površích). Měli byste mít alespoň trochu slušnou fyzickou kondici a rovněž vládnout solidní rovnováhou.

Jak si vybrat běžecké lyže
Chcete-li si vybrat správné běžecké lyže, nejdřív se zamyslete nad tím, kam chcete jezdit a jaký styl lyžování míníte provozovat, abyste si mohli vybrat odpovídající typ lyží.

Běžky na klasiku
Turistické běžky: jsou určeny pro jízdu v upravených či prošlapaných stopách klasickým stylem, tedy kročným pohybem vpřed podobným kluzné chůzi. Lyže jsou delší než lyžařova postava, asi 5 cm úzké a lehké, uzpůsobené pro rychlou a efektivní jízdu v upravené stopě. Některé turistické lyže mohou být kratší (mírně pod výšku postavy), díky čemuž o trochu lépe zatáčí a ovládají se, což z nich činí oblíbenou volbu mezi začátečníky.

Sportovní a závodní běžky: konstrukcí jsou podobné turistickým v tom, že jsou určeny výhradně do upravené stopy, ale jsou postaveny pro rychlejší a agresivnější lyžování – budou tedy mít tužší flexi než turistické modely, budou odpouštět méně chyb a vyžadovat dobrou lyžařskou techniku. Jsou delší, nad výšku lyžařovy postavy, a mírně užší než turistické. I pokud nezávodíte, ale máte sportovního, ambiciózního ducha, může toto být vaše správná kategorie.

Turistické běžky s kovovou hranou: tyto lyže, oborově zvané backcountry (BC), patří do volného terénu mimo upravené stopy. Mimo ně proto, že svou šířkou (od 6 až přes 10 cm) by se do strojově upravované stopy nevešly a ničily ji. Oproti turistickým modelům mohou být mírně kratší (ne však nezbytně) pro lepší manévrovatelnost; určující je však jejich výrazně větší šíře zajišťující dobrou stabilitu a nadnášení v hlubším a měkkém sněhu a osazení kovovými hranami pro lepší ovladatelnost v ledových podmínkách a jistější sjíždění svahů. Kvůli své robustnější konstrukci bývají z definice těžší než turistické běžky, jsou však vhodnější do terénu všude tam, kde není vyšlapaná nebo vyfrézovaná stopa.

Bruslicí běžky
Běžky na skate neboli bruslení se používají na k tomu upravených tratích. Jsou to lyže lehké, úzké a tuhé, zpravidla o 10 až 20 cm kratší, než bývají lyže na klasiku. Dlužno zdůraznit, že běžky na bruslení nejsou určeny pro jízdu klasickým stylem, takzvaným stříďákem.

Jak si vybrat správnou velikost běžek
Pokud je vaše tělesná hmotnost vhodně přizpůsobena délce lyže, ta vaše tělo udrží na sněhu a zajistí optimální kombinaci přilnavosti a skluzu. Pokud si pořídíte příliš krátké lyže, nebudou vám dobře klouzat tak, jak by měly; pokud naopak příliš dlouhé, můžete mít potíže s dobrým odrazem, mimo jiné.

Protože se flexe, materiály a další konstrukční vlastnosti liší model od modelu, má každý pár rekreačních běžek pro každou dostupnou délku lyže určité doporučené rozmezí hmotnosti. Tyto informace naleznete obvykle na štítku lyže. Buďte obezřetní při používání jakýchkoli obecných tabulek velikostí, jelikož tyto parametry nebývají mezi výrobci standardizovány a nezřídka se liší i u různých modelů stejné značky.

Vyberte si délku lyže podle úrovně svých dovedností. Dlouhé lyže bývají obecně rychlejší než kratší. Pokud se tedy vaše tělesná hmotnost nachází mezi dvěma tabulkově doporučenými délkami, vezměte v potaz své lyžařské schopnosti. Jestli jste nikdy předtím na běžkách nestáli, zvolte si kratší délku, abyste je lépe ovládali a lyže vám nadbytečně rychle nejela. Zkušenější lyžaři nejspíš vědomě sáhnou po delší, rychlejší velikostní verzi modelu.

Šířka běžecké lyže se obvykle měří na třech jejích místech – na špičce (nejširší místo blízko přední části lyže), ve středu (nejužší místo kolem těžiště lyže v zóně pod botou) a na patce (blízko zadní části lyže).

Běžky na klasiku turistické a sportovní: pokud plánujete lyžovat v oblastech s pravidelně udržovanými stopami, měli byste mít lyže široké 5 cm či méně. Boční vykrojení těchto typů lyží bývá minimální nebo žádné, aby lyže dobře klouzaly efektivně vpřed. Prozkoumáte-li jakýkoli sportovní nebo závodní model libovolné značky, zjistíte, že jde o velmi štíhlé a lehké lyže pro co nejsnazší rovnou jízdu.

Backcountry běžky s kovovými hranami: do volného terénu na neupravený sníh budete chtít lyže s větší šířkou a mírným stranovým vykrojením, které vás lépe ponesou na různých typech sněhů, budete se na nich cítit stabilně ve sjezdech i při chůzi krokem. Výrobci nabízejí přehršel šířek, zhruba od 6 cm po 10 i víc cm. Obecně platí, že čím divočejší terén, tím širší lyže a nižší rychlost prostupu krajinou.

Někteří lyžaři mohou hledat hybridní model s kovovými hranami do volného terénu, s nímž by mohli jezdit i v upravené stopě. V takových případech volte BC model se šíří do 6 cm (měřeno v nejširším bodě lyže), abyste se s lyží do vyfrézované stopy vešli.

Bruslicí běžky: čím užší bruslicí model, tím rychleji se bude pohybovat. Lyže na bruslení jsou tedy všechny poměrně úzké, zejména sportovní a závodní modely. Jejich šíře se pohybuje kolem 4,5 cm a bývají všechny poměrně tuhé, takže velmi rychle pojedou na jakémkoliv povrchu. Bruslicí modely se snadno vejdou do upravených stop pro klasické lyže, což bruslařům umožňuje naskočit si do nich a zejména ve sjezdech si odpočinout a zároveň neztrácet ze své rychlosti.

Mazat lyže, či jezdit na bezvoskových?
Určitě mazat! Ale popořadě – vaše běžky musí vhodně držet na sněhu, abyste na nich mohli stoupat do kopců bez zoufalého podklouzávání i si udržet plynulý pohyb vpřed v rovinatém terénu, bez nadměrného zadrhávání. Klasická běžka dosahuje kýžené optimální přilnavosti, což vůbec není samozřejmý stav, jedním ze dvou způsobů: buď ji správně namažete a o vše se stará vhodně zvolený vosk, anebo máte pod botou vylisovanou strukturu (nejčastěji přezdívanou šupiny) nebo aktuálně populární nalepovací pásek mohéru (tzv. skinu), případně máte skluznici vyvedenou v nanotechnologii – ve všech těchto případech jde o skluznice takzvaně nemazací (oborově nowax, waxless). Bruslicí běžky se pro odraz vpřed spoléhají na své ostré a tuhé hrany a mažou se jen skluznými parafíny pro co největší rychlost.

V následujícím textu kapitoly se budeme věnovat výhradně běžkám na klasický styl a zaměříme se na rozdíly mezi voskovatelnými a nemazacími skluznicemi, jelikož v této oblasti nemálo laických uživatelů tápe.

Klasické běžky bez potřeby mazání jsou čím dál populárnější volbou všech lyžařů – a zejména začínajících a rekreačních, protože vlastnit takové je pohodlné a bezstarostné. Takové běžky jsou nenáročné na údržbu a poskytují spolehlivou přilnavost v různých sněhových podmínkách. Ať už zvolíte šupinové nebo s mohérovým skinem, naučte se následující zlaté pravidlo: stoupací komoru lyže pod botou (klenbu lyže, kde je vylisovaná šupina nebo vlepený skin) čas od času ošetřujte protimrznoucím sprejem a zbytek lyže – její špičku a patku – pravidelně mažte skluzným parafínem tak, jako se pro co nejlepší skluznost mažou bruslicí běžky (ale i veškeré sjezdové lyže). Nemazacími lyžemi se tyto běžky nazývají proto, že na šupinový ani skinový střed nesmí přijít žádný stoupací vosk, který se aplikuje do středu mazacích klasických běžek. Samostatnou kategorií jsou nanotechnologické nemazací běžky, které se nesmí mazat po celé své délce vůbec, s výjimkou protimrznoucích ochranných sprejů.

Mazací klasické běžky vyžadují významně víc péče, pak však svým výkonem mohou (ale nemusí!) předčit lyže nemazací – vždy záleží na tom, jak úspěšně „trefíte mázu“ na daný typ sněhových podmínek a jak ty zůstanou po dobu jízdy konstantní. Voskovatelné lyže získávají potřebnou přilnavost díky roztíratelnému stoupacímu vosku, jenž se nanáší do stoupací komory (pod botu) lyže. Při stálé teplotě anebo v hlubokém mrazu budou správně navoskované lyže klouzat pravděpodobně lépe než bezvoskové modely, přičemž současně budou dobře stoupat. V kolísavých teplotách, případně v podmínkách kolem nulových teplot se stává správné navoskování obtížnou výzvou a bezvoskové lyže bývají v těchto případech lepší volbou.

Pokud jste začínající běžkař s rekreačními ambicemi a žádnými či minimálními předchozími zkušenostmi, nejspíš nebudete litovat, začnete-li svou novou lyžařskou zkušenost na bezvoskových klasických běžkách.

Klenba běžecké lyže
Klenbou – či stoupací komorou – se označuje vrchní prohnutí lyže; snadno jej rozeznáte, když lyži položíte na rovný povrch a podíváte se na ni z boku. Běžky na bruslení mají jednoduché prohnutí, zatímco většina klasických běžek má výraznější dvojité prohnutí – vpředu i vzadu.

Lyže s jednoduchým prohnutím mají jemný, pozvolný oblouk uprostřed. Toto jednoduché prohnutí rovnoměrněji rozkládá hmotnost lyžaře na celou skluznici, což usnadňuje ovládání lyže zejména ve vyšších rychlostech ve sjezdech. U bruslicích běžek umožňuje jednoduché prohnutí efektivní odraz bruslícího kroku z hrany lyže. Kromě bruslicích běžek se jednoduché prohnutí nachází i na některých turistických běžkách a backcoutry (BC) modelech, díky němuž se s nimi snáz zatáčí ve sjezdech a lyže jsou celkově lépe ovladatelné v různých terénních situacích; stejně tak na sjezdových a skialpinistických lyžích, ze stejného důvodu.

Klasické běžky s dvojitým prohnutím obsahují druhý průhyb z důvodu dosažení co nejlepšího skluzu při pohybu vpřed po odrazu. Když běžku s dvojitým prohnutím správně zatížíte, zůstane stoupací komora obloukovitě nepřilnuta ke sněhu, což zajistí snadný skluz. Když přenesete celou váhu na jednu lyži (situace ve fázi odrazu), lyže se zcela srovná se sněhem, tudíž její odrazová zóna ve středové stoupací klenbě bude v kontaktu se sněhem a zajistí vlastní trakci.

Ohebnost běžeckých lyží
Ohebnost neboli flex běžecké lyže znázorňuje tuhost prohnutí lyže a může ovlivnit její rychlost a zatáčení. Obecně platí, že lyže s měkkou flexí lépe drží a snáz zatáčí na měkkém sněhu a při nižších rychlostech. Tvrdá lyže je nejlepší na pevné, vymrzlé sněhové povrchy a vysoké rychlosti. Pokud nemáte závodní ambice, flexí se nepotřebujete příliš zabývat – většina lidí si kupuje lyže vhodné pro typ lyžování, jemuž se chtějí věnovat, čímž si automaticky zajistí i korektní flexi lyže. Čím užší a specifičtější jsou vaše nároky a výběr, tím více vzrůstá potřeba zohledňovat i flexi (jde o téma relevantní pro sportovní a závodní lyžaře).

Jak si vybrat správné běžkařské boty
Pro rekreačního běžkaře jsou pohodlné boty klíčem k tomu, abyste si čas na sněhu užili. Puchýře na patách nebo odřené prsty mohou rychle ukončit jinak skvělý den. Dobře padnoucí boty by měly být už při zkoušení relativně pohodlné a současně pevně držet nohu. V botě byste měli mít prostor pro kroucení prsty, abyste si je udrželi v teple.

Při nákupu běžkařských bot je důležité vybrat si typ odpovídající stylu lyžování, kterému se chcete věnovat.

Turistické boty na klasiku: při nákupu turistických bot hledejte kombinaci dobré ohebnosti podešve pro jízdu klasickým stylem a současně torzní tuhosti pro stabilitu ve sjezdech, zatáčkách a při plužení. Další funkce bot jako šněrovací systémy nebo klipy pro uchycení návleků proti sněhu jsou podružné. Tento typ bot by měl být pohodlný a poměrně dobře zateplený.

Sportovní a závodní boty na klasiku: tato obuv je lehčí a méně zateplená než turistické modely, nejspíš i s nižší manžetou pro co nejlepší hybnost, celkové množství použitého materiálu bývá miniaturní. Po upnutí musí noha v botě pevně sedět; tyto modely jsou vyrobeny pro co nejlepší výkon boty, nikoliv pohodlí; rozhodně nejsou určeny pro celodenní nošení.

Backcountry obuv: jde o poměrně tuhé a robustní boty s vysokým střihem nad kotník, dobrým zateplením a typicky i nepromokavým systémem. Některé mají i plastovou kotníkovou manžetu pro větší tuhost a lepší ovládání širokých BC lyží s ocelovými hranami. Pohodlně v nich vydržíte obuti klidně celý lyžařský den.

Běžkařské boty pro bruslení: tento typ obuvi poskytuje větší oporu kotníku než boty na klasiku, aby chránila před otáčivými silami při bruslařské technice. Mají hlezenní manžetu a velmi tuhé podrážky pomáhající minimalizovat torzní a dopředné pohyby, jež jsou při bruslení nežádoucí.

Kombi boty: vyrábí se i jakási kompromisní verze obuvi pro oba styly, klasiku i bruslení – od nižších turistických modelů po závodní, používaných sportovci pro disciplínu zvanou skiatlon, při níž se uprostřed závodu přezouvají lyže z klasických na bruslicí. Pokud coby nenáročný rekreant plánujete lyžovat oběma styly, pořízení kombi bot může být rozumným krokem.

Jakmile naleznete své správné boty, můžete přejít k hledání kompatibilního vázání. Vzhledem k tomu, že řada modelů lyží na soudobém trhu bývá dodávána už s vázáním, je třeba se ujistit, že při nákupu bot vybíráte takové, jež jsou kompatibilní s vázáním, které již na lyžích máte. Zejména dříve často praktikovaným postupem proto bylo začínat s výběrem bot a teprve následně hledat k pořízeným botám odpovídající vázání nebo set lyže s vázáním.

Jak si vybrat běžkařské vázání
Rozdíly ve výkonu mezi jednotlivými typy vázání jsou nepatrné, proto při pořizování vybavení upřednostněte výběr optimálně padnoucí boty, která vám určí adekvátní typ vázání. Dnes již většina značek obuvi disponuje odpovídajícími vázáními v rámci stejné značky.

Ještě v poměrně nedávné minulosti byly po mnoho let k dispozici dva základní systémy vázání a bot; systém NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System), které nebyly vzájemně kompatibilní. Což znamenalo, že pokud jste měli boty s podrážkou NNN, museli jste si pořídit i NNN vázání, a to samé si pohlídat u systému SNS. Tyto poměry, byť stále v platnosti, se v posledních letech rozšířily o uživatelsky vstřícné vzájemně kompatibilní variace. V současnosti je na trhu 5 typů vázání použitelných pro klasický a bruslící styl.

NNN (New Nordic Norm) a NIS (Nordic Integrated System): vázání NNN mají po celé délce dva hřebeny, které zapadají do odpovídajících drážek v podrážce kompatibilních bot. Kovová příčka ve špičce boty NNN se upíná do vázání a funguje jako kloub. Vázání NIS je inovované vázání NNN, které lze bez šroubů upevnit k desce NIS vsazené do některých lyží. Pokud máte více lyží s deskami NIS, koupě jediného vázání NIS vám umožní je snadno osazovat a přesouvat těžiště do správné polohy. Boty NNN nejsou kompatibilní s žádným vázáním konkurenčního systému SNS.

SNS (Salomon Nordic System) Pilot: vázání SNS Pilot má po celé délce jeden široký hřeben, který odpovídá jediné drážce boty kompatibilní s SNS Pilot. Místo jediné kovové příčky ve špičce má systém příčky dvě, které se připínají na dvě různá místa vázání, ve špičce a pod nártem. Výsledkem je silnější přichycení k botě, jistější odraz a vyšší stabilita v různých terénních situacích. Boty SNS Pilot nejsou kompatibilní s žádným vázáním NNN.

SNS (Salomon Nordic System) Profil: vázání SNS Profil sdílí jeden široký hřeben s vázáním SNS Pilot namísto dvou tenčích hřebenů u NNN, ale má jednu kovovou příčku ve špičce na rozdíl od dvou u SNS Pilot. Boty SNS Profil nelze použít s žádným vázáním NNN ani s vázáním SNS Pilot, avšak boty SNS Pilot lze použít do vázání SNS Profil. (Zdá se vám to matoucí? Ano, je.)

Prolink: vázání Prolink je kompatibilní s širokou škálou bot, protože se hodí nejen ke všem botám NNN, ale rovněž k botám Prolink. Vázání má dva tenké hřebeny po celé délce jako vázání NNN, ale liší se tím, že se namísto do desky připevňují přímo k lyži. Tento přímý kontakt má zvyšovat citlivost pro terén pod lyžemi a přenos energie.

Turnamic: vázání Turnamic, vyvinutá značkami Rossignol a Fischer, vyžadují stejně jako vázání NIS k montáži na lyže specializovanou desku (v tomto případě IFP – Integrated Fixation Plate). Jsou také kompatibilní s širokou škálou bot, protože je lze nasadit na jakoukoli botu systémů NNN, Turnamic nebo Prolink. Hlavní devízou Turnamicu je snadná montáž a nastavení, protože obojí lze provést bez použití nářadí v terénu. Turnamic nelze namontovat na lyže s deskami NIS a vázání NIS nelze namontovat na lyže s deskami IFP.

Některá běžkařská vázání jsou manuální, což znamená, že se musíte ohnout, abyste si boty do vázání zapli a poté opět abyste botu uvolnili ven. Jiná vázání jsou automatická, kdy do něj botou našlápnete a uvolníte botu zapíchnutím bodce lyžařské hole do vázání. Pohodlí automatického vázání je příjemné a využívá jej mnoho rekreačních lyžařů. Manuální vázání obvykle vytváří pevnější spojení s botami a všichni sportovněji ladění běžkaři jim dávají přednost.

Stále více běžeckých lyží na soudobém trhu je dodáváno s naistalovanými deskami pro vázání. Ty nabízejí několik výhod, včetně rychlé a snadné instalace vázání bez vrtání a možnosti měnit polohu vázání dopředu a dozadu podle sněhových podmínek a lyžařských schopností. Pokud jsou vaše běžecké lyže vybaveny deskou, musíte si pořídit k ní kompatibilní normu vázání. V některých případech už existují adaptéry pro montáž nekompatibilních norem do cizích desek (například Salomon IFP Adapter Plates pro nasazení vázání Prolink do IFP desky určené pro Turnamic), takovými kombinacemi si však nekomplikujme srozumitelnost tohoto začátečnického přehledu. Je doslova odpovědností každého legálního obchodníka, aby vám nedovolil pořídit si vzájemně nekompatibilní systém.

Backcountry vázání jsou zcela separátní kategorií běžkařských vázání se svou vlastní šířkou a jsou striktně vzájemně kompatibilní pouze s odpovídajícím označeným systémem obuvi. Zatímco na trhu stále zůstává starší verze kdysi populárního systému SNS X-adv, v současnosti oboru dominuje systém NNN BC; jde v podstatě o zesílenou verzi vázání NNN se širší platformou a rozšířenou špičkou pro lepší ovládání v náročnějších terénních a sněhových podmínkách. Vázání lze pořídit v manuální nebo automatické konfiguraci; mé doporučení má manuální verze, jelikož automatický nášlap umí být v hlubokém sněhu či při jiných povětrnostních komplikacích obtížně ovladatelný.

Jak si vybrat běžkařské hole
K dokompletování své běžkařské výstroje potřebujete kvalitní hole. Při jejich pořizování mějte opět na zřeteli typ lyžování, kterému se hodláte věnovat, a zvažte aspekty jako materiály holí, košíčky, poutka a korektní délka holí odpovídající vaší postavě.

Materiály lyžařských holí
Hole na běžecké lyžování se vyrábí buď z hliníku, nebo kompozitu. Hliníkové hole jsou odolnější a ekonomičtější volbou, jsou nicméně o něco těžší. Obvykle jsou určeny pro turistiku na běžkách nebo backcountry lyžování. Kompozitové hole mají tubusy vyrobené buď zcela, nebo částečně z karbonu. Jsou lehčí a dražší než hliníkové a často jim dávají přednost zanícenější běžkaři se sportovními ambicemi.

Košíčky běžkařských holí
Hole, které se používají k bruslicím lyžím a sportovním a závodním klasickým lyžím, bývají osazeny miniaturními košíčky, dobře fungujícími na tvrdě urolbovaném povrchu tratí, na nichž se tyto typy lyžování odehrávají. Pokud panují měkké sněhové podmínky, mnoho lyžařů si košíčky mění za větší, poskytující potřebný odraz z hole bez nežádoucího boření do hlubokého sněhu. Pro lyžařskou turistiku a backcountry lyžování se hodí hole osazené většími košíčky, klidně až do průměru 10 cm.

Poutka běžkařských holí
Spektrum poutek se pohybuje od základního popruhu po propracované systémy s háčky a smyčkami a rychloupínacími mechanismy. Jednoduchá poutka jsou vhodná pro lyžařskou turistiku a všechny BC hole. Díky těmto jednoduchým poutkům máte hole stále v pozici přichystané k dobrému odrazu z nich, současně se z poutek v případě potřeby rychle dostanete a uvolníte si ruce. Hole se sofistikovanými upínacími systémy patří na ruce sportovních a závodních lyžařů – poutka pevně objímají ruku a udržují hole v dokonalé poloze pro efektivní odraz v kteroukoli chvíli.

Délka běžkařských holí
Pro lyžařskou turistiku by vám správné hole měly sahat zhruba do podpaždí, pro sportovnější klasický styl ještě o několik centimetrů výš. Hole pro bruslení bývají ještě delší – měly by sahat zhruba k ústům lyžaře. Speciální BC hole bývají délkově rektifikovatelné, což umožňuje přizpůsobit si jejich délku podle terénu či jiných okolností přímo v průběhu lyžování jednoduchým manévrem.

Přejít nahoru