Pozoruhodné osudy: Hansi Hinterseer

Svérázné slalomové eso Světových pohárů sedmdesátých let z rakouského Kitzbühelu je dnes adorovanou popovou hvězdou v německy mluvících oblastech Evropy.

Šlo by sestavit poměrně dlouhý výčet lyžařských šampionů, kteří dokázali během svých hvězdných kariér či záhy po nich vydělat slušné peníze, někteří i jmění. Většinou kývli na nějaké lukrativní pozice v marketingových a PR oborech, dost se jich uchytilo ve sportovní oblasti, jiní v korporátních byznysech. Nemnoho jich prorazilo v šoubyznysu; jedním z takových byl kitzbühelský idol lyžařských padesátých let a trojnásobný olympijský vítěz Toni Sailer – který si příliš rakouských šilinků během svého závodění nevydělal, zato následně coby filmová a divadelní herecká hvězda zbohatl.

Jiný jeho krajan, o něco mladší slalomář Hansi Hinterseer (65) exceluje v nablýskaném prostředí šoubyznysu do dnešních dní – stal se populárním písničkářem v německy hovořících zemích Evropy, kde svými jednoduchými šlágry obšťastňuje statisíce svých fanoušků, zejména postarších a zejména venkovských. Pro ctižádostivého Honzu z místního ski klubu, který to dotáhl na mnohá medailová pódia Světového poháru a americké Pro tour, jde o poměrně nečekanou, netuctovou a taky po čertech úspěšnou kariérní výhybku.

Z rozpadlé rodiny
Johann Ernst „Hansi“ Hinterseer se narodil v únoru 1954 v Kitzbühelu. Jeho otcem je slavný lyžař Ernst Hinterseer, kterému bylo v době Hansiho narození 22 let a byl na prozatím netušené cestě ke svému největšímu úspěchu, zlaté olympijské ze slalomu 1960 ve Squaw Valley. Jeho matka Josefína se po pár letech odstěhovala od rodiny do Vídně. Po svém překvapivém olympijském triumfu se otec Ernst znovu oženil a Hansimu přibyli dva nevlastní bratři. Rakouská média uvádí, že Hansi do dnešních dnů neudržuje žádné vztahy ani s otcem a svými nevlastními bratry, ani s matkou.

Jelikož otec Ernst, plně soustředěný na svou závodní kariéru, byl stále mimo domov, Hansiho vychovali prarodiče a zejména teta – a adoptivní matka Moidi. Hinterseerovic klan provozoval v místě populární restauraci Seidlalm vedle legendární sjezdovky Streif. Hansi s Moidi bydleli ve staré dřevěné chatě bez elektřiny a tekoucí vody, přistavěné za restaurací. V zimě Hansi – šťastné a bezstarostné dítě – odtamtud sjížděl na lyžích do školy v Kitzbühelu a brzy se projevil jeho sportovní talent v lokálních a záhy i národních lyžařských soutěžích. V roce 1968 vyhrál tituly akademického mistra Rakouska ve slalomu, obřáku i kombinaci a vyjel si místo v silně obsazeném juniorském národním družstvu.

Plodná krátká kariéra
V sezóně 1971–72 pak startoval – stále ještě jako junior – ve svých prvních závodech Světového poháru. Coby sedmnáctiletý si v něm vyjel své první body, když skončil devátý ve slalomu v Berchtesgadenu. Aby se rok nato, v únoru 1973, stal jedním z nejmladších vítězů SP v historii, když ovládl slalom v Anchorage na Aljašce. Ve stejné sezóně se ještě několikrát umístil na medailovém pódiu a na jaře dostal slalomový křišťálový globus za celkové vítězství v disciplíně. V únoru 1974 pak získal senzační stříbro z obřího slalomu na MS ve Svatém Mořici, hned za legendou Gustavo Thoenim.

Celkově Hansi Hinterseer dosáhl na šest vítězství a dalších 15 medailových umístění během své nijak dlouhé, šestileté štace ve Světovém poháru. Pak po dvou nepovedených sezónách ve svých 24 letech ve SP skončil; v roce 1976 se mu zcela nepovedla domovská olympiáda v Innsbrucku (dojel 14. v GS a vypadl v prvním kole slalomu). Dva roky nato se nenominoval na následující světové mistrovství v německém Garmischi.

Protože byl příliš mlád na to, aby končil sportovní kariéru, a současně se nebál výzev, odjel do Ameriky závodit v nově založené Pro tour promotéra a lyžařského matadora Boba Beattieho. Hansi si tam vedl znamenitě: v jeho úvodních dvou ročnících skončil celkově druhý (1980 a 1981), v následujících dvou letech vyhrál sjezdařskou část soutěže. V roce 1984 zanechal vrcholového závodění.

Borgem lyžování
Tehdejší ředitel World Pro tour Mike Hundert vzpomínal pro magazín Ski Racing na Hansiho příjezd do Ameriky a na jeho vliv na prestiž tamní profesionální série: „Hansi přijel v prosinci 1978, když se nedostal do rakouského výběru pro mistrovství světa. Měl ale stříbro z předchozího MS a s takovou vizitkou jsme se nemohli dočkat, až se ukáže a stane se součástí našeho cestovního cirkusu. Záhy jsem pochopil, že jeho dosah překoná všechna očekávání.“

„Prvně se objevil v Aspenu na začátku sezóny 1978/79. Nakráčel se registrovat do lobby hotelu Jerome s plnohodnotnou vizáží celebrity, vlající blonďatou hřívou, kožichem až na zem a vlastní masérkou. Jako PR manažer naší World Pro tour jsem si tehdy říkal, Panebože, toto nemůže být pravda – on je lyžařským Björnem Borgem! Tomu příměru dostál.“

„Pamatuju si, jak jsem s Hansim jel v lanovce ve Snowbirdu před tréninkem sjezdu na Volvo Cup. Neznal jsem ho, a tak jsem se ho zeptal, jak mu vůbec jdou sjezdy. Rychle mi odpověděl, že vůbec, že při nich bývá podělaný strachem. Jenže pak se postavil do startovní brány, našel si mě pohledem, s mazaným úsměvem zavolal bye-bye na rozloučenou a skočil střemhlav do trati. Tréninkovou jízdu vyhrál a druhý den vyhrál i ostrý závod. Když o něm zpětně přemýšlím, šlo o jednoho z nejpřirozenějších talentů a nejelegantnějších lyžařů, o kterých vím. Měl svůj vlastní styl stejně jako třeba Stein Eriksen a bylo to perfektní.“

Naše World Pro série byla celá o osobnostech. Měli jsme rádi, když závodníci byli po všech stránkách výrazní a pracovali na zvuku vlastního příběhu. Hansi byl v tomto ohledu učebnicovým příkladem. Byl barevnější než duha, jak na svahu, tak mimo; vždy byl v centru pozornosti. Byl rozený bavič, výborný vypravěč, vzpomínám na jeho jódlování, zpěv, sám se doprovázel na akordeon. Skvěle nám pomohl vytvořit legendu série vším tím, čím byl.

Zpěvák venkovského lidu
Po skončení profesionální kariéry v Americe se vrátil domů a nepovolil v aktivitách. V roce 1986 se oženil s přítelkyní Romanou a nastoupil do rakouské státní televize ORF jako komentátor točivých disciplín lyžařských přenosů. Pak v roce 1993 nabral jeho život nový směr, a to nevídanou silou: jeden z jeho přátel, hudební producent Jack White Hansiho, ho slyšel zpívat na vlastních narozeninách a přesvědčil ho, ať zkusí kariéru v pop-music. Po pár úspěšných testech jej přijali do svého vydavatelství v Bertelsmann Music Group (dnes Sony BMG) a okamžitě s ním natočili sérii populárně vlasteneckých písní místního žánru Heimatlied, který má širokou obec posluchačů v Německu, Rakousku, Švýcarsku a v Tyrolsku.

Během několika málo let se z Hansiho stala nefalšovaná popová hvězda. Rád vystupoval na horských lukách nad Kitzbühelem, kam se na jeho koncerty nechává hahnenkammskou lanovkou vyvézt kolem deseti tisíc fanoušků. Od roku 1994 dodnes Hansi natočil několik desítek hitů z německo-rakouské Lieder hitparády; na zdi mu visí řada zlatých a platinových alb z dob ještě vysokých „předinternetových“ prodejů. Za svou uměleckou dráhu dokonce obdržel rakouské státní vyznamenání, Zlatou stuhu cti.

Na YouTube koluje řada Hansiho videoklipů plných líbezné tyrolské krajiny, levandulí (a často i Hansiho psa). Nepřekvapivě nejpopulárnější je jeho jódlovaný klip Ski-Twist; o něm sám protagonista říká: „Jsem vážně překvapený, jak velkou sledovanost díky internetu video nabralo. Přitom jsem klip nahrál jen pro svou radost; chtěl jsem propojit dvě věci, které mám nejradši – lyžování a zpěv. Ve skutečnosti si často zpívám, když lyžuju – protože se cítím šťastný.“

Ničeho nelituju
Ve svých 65 se fešák Hansi zdá být dál plný energie a udržuje se v očividně skvělé kondici – v zimě lyžováním, v létě golfem a horskou turistikou. „Přijde mi neuvěřitelné, že v tomhle pokračuju už čtvrt století,“ řekl nedávno domácím médiím. „Miluju zpívat a dělat tím lidem radost. Hodně jsem se pro svou současnou kariéru naučil v mém vlastním sportování. Mnohá z pravidel, co jsem potřeboval dodržovat pro vyhrávání závodů, jsou stejně platná v šoubyznysu. Koncentrace, kondice, disciplína a současně uvolněnost jsou nezbytnými základy v obou světech. I teď musím na kariéře těžce pracovat – je to tvrdý byznys. Zaměstnávám 45 lidí na plný úvazek, kteří pro mě každoročně chystají víc než 30 koncertů v šesti zemích. Mám štěstí na podporu rodiny, zejména manželky Romany. Taky jsem hrdý na své dvě dcery Jessicu (33) a Lauru (31), které si vedou dobře ve svých životech a kariérách.“

„Pořád mě ale láká vracet se zpátky a každou zimu odjet pár závodů. Potkávám na nich spoustu přátel i dřívější soupeře, a baví mě s nimi vzpomínat na skvělé momenty našich starých časů. Prožili jsme spolu nádherná léta v éře, kdy ještě šlo závodit hlavně pro zábavu. Dnes je to jiné – výkonnost vylétla neuvěřitelně nahoru, ale za cenu enormního tlaku na všechno.“

Vždy ho měli rádi a dál mají pro jeho bezstarostný temperament, dlouhé blond vlasy a permanentní úsměv. Hansi Hinterseer je respektován tehdejšími i současnými závodníky, kteří vědí, jak tvrdě musel zapracovat, aby prorazil i v druhé kariéře umělce. „Žiju si skvělý život,“ vyznává se. „Moje cesta nebyla vždycky snadná, ale ničeho nelituju.“

U zrodu SP
Když bylo Hansimu necelých dvanáct, běžně po škole vypomáhal v rodinném penzionu Seidlalm na kraji proslulé sjezdovky Streif nad Kitzbühelem. Tam jednou rozeznal jistého slavného hosta sedícího se skupinou dalších lyžařů na venkovní terase jejich restaurace, v živelné diskuzi o čemsi v cizím jazyce, jemuž Hansi nerozuměl. Byl leden 1966 během hahnenkammského týdne. Oním slavným mužem byl místní hrdina Toni Sailer, vedoucí člen kitzbühelského lyžařského klubu.

„V té době mě ani nenapadlo, že jsem byl svědky přelomové chvíle v lyžařské historii,“ popisuje v novinové reportáži Hinterseer. „Později jsem poznal, co to bylo za lidi a jaký byl účel jejich schůzky a vášnivé diskuze. Bylo to mezi tréninkovými jízdami sjezdu a oni zvažovali nový nápad: založit lyžařský Světový pohár. Dodnes si perfektně vybavím snad každý detail té scény.“

Nemnoho let nato se už se všemi tehdy diskutujícími osobně znal poté, co se stal slavným závodníkem SP. Se Sailerem u jejich stolu tehdy seděli americký šéftrenér Bob Beattie, francouzský svazový šéf Honoré Bonnet a francouzský sportovní novinář Serge Lang. Osm měsíců po kitzbühelské schůzce (a jistě řadě dalších jednání) byl návrh nového projektu přednesen tehdejším prezidentem FIS Marcem Hodlerem v srpnu 1966 na MS v chilském Portillu. Schválen byl projekt v létě dalšího roku na kongresu FIS v Bejrútu.

Za dalších osm let, v lednu 1974, už elegantní Hansi slavil vítězství ve slalomu SP – stylově před domácím kitzbühelským publikem.

MTS vzpomíná
S Hansim jsem se poprvé osobně potkal v Americe v roce 1984 na závodech Peugeot cup, což byla součást profesionální série World Pro Tour. Bylo to v době, kdy už Hansi končil se závoděním – lyžování se už očividně nevěnoval naplno, nicméně tu a tam přijímal pozvání od pořadatelů WPT a coby bývalá hvězda túry čerstvě na odpočinku se přijel ukázat a zazávodit si. Já si ale Hansiho nejlíp vybavuju z Japonska.

Hansi byl i v dalekém Japonsku velká celebrita, působil přesně, jak popisuješ ve článku – grandiózní na lyžích i mimo ně, dlouhá blond hříva a široký úsměv, vždy chodil krásně až okázale oblečený, tehdy sponzorovaný japonským brandem Goldwin a italskou sportovní značkou Ellesse (kterou tehdy v závodním lyžování propagoval Marc Girardelli). Právě díky mému japonském focení pro značku Goldwin, kam si nás čtyři blonďaté profíky z americké Pro Tour Japonci pozvali, jsem se s Hansim nepřímo potkával i na stránkách tehdy výhradně papírových katalogů; on v nich pochopitelně zaujímal čelní místa přes celou stránku, takový typický cover-model.

Dobře si vybavuju rok 1985, kdy jsem měl s Hansim blízký zážitek – právě v Japonsku – na jednom z tamních závodů série WPT. Tehdy tam za mnou z Austrálie přiletěla má tehdejší přítelkyně Amanda, krásná snědá míšenka s perleťovým úsměvem. Vzpomínám na předzávodní párty, kde jsme seděli spolu s Amandou; a protože tehdejší nijak početná závodnická enkláva držela přátelsky při sobě, Hansi se znenadání objevil u nás a dal se s námi oběma do hovoru. Abych záhy pochopil, že hlavním terčem jeho zájmu byla Amanda, atraktivní mladá letuška Qantas Airways a aspirující modelka. Shodou okolností nazítří v paralelních závodech nás po rozjížďkách díky dosaženým časům zařadili do společné vyřazovací jízdy, což dalo předešlému společnému večeru vtipně peprnou symboliku…
Milan Trnka Stevens


↑ Tři elitní světoví slalomáři počátku sedmdesátých let: zleva zkušení Stenmark, Thoeni a mladík Hinterseer // FIS


↑ Hansi v roce 1974 v Kitzbühelu, nedlouho po zisku slalomářské stříbrné medaile z MS v St. Moritz // ORF


↑ Svůj nejpopulárnější videoklip Ski Twist natočil patriot Hansi pochopitelně na domovských svazích


↑ Legendární kitzbühelská sjezdovka Streif s restaurací Seidlalm (vpravo), již provozuje Hintersteerovic klan


↑ Od roku 1994 Hansi natočil několik desítek hitů z německo-rakouské Lieder hitparády; na zdi mu visí řada zlatých a platinových alb


↑ Při každoročním letním koncertování nad Kitzbühelem // Facebook


↑ Za svou uměleckou dráhu Hansi obdržel rakouské státní vyznamenání


↑ Hansi Hintersteer se svou manželkou Romanou

Přejít nahoru