Politické vlivy

Americky vladni urad pro zemedelstvi USDA (U.S. Department of Agriculture) vydava na vice ci mene pravidelne bazi radu velmi obsahlych a vseobecne presnych reportu reagujicich na denni, tydenni i mesicni cenove pohyby a na stavy strategickych skladovych zasob dane komodity. Vedle techto vladnich dokumentu existuje tez rada privatnich zpravodajskych sluzeb zamerenych na jednotlive komoditni trhy a v neposledni rade tez samy burzovni domy vydavaji pravidelne velmi presne statistiky tykajici se cash trhu vsech komodit, ktere se v ramci one Burzy obchoduji.

Krome techto strikne na komoditu zamerenych reportu zverejnuje americka vlada opet vicemene pravidelne vseobecna ekonomicka data, ktera vsak mohou mit velmi silny efekt na komoditni ceny. Napriklad se vseobecne veri, ze vladni report o obchodni bilanci cteny v rijnu 1987 ostartoval tamni povestny akciovy krach, ktery ma svet jeste v zive pameti. Ve dnech, kdy ma napriklad pronest svou rec Allan Greenspan, vsichni obchodnici i zbytek sveta netrpelive a pozorne sleduji kazde jeho slovo a dedukuji i to, co Greenspan nerekne. Ruzne zpravy a statistiky tykajici se velkoobchodnich a spotrebitelskych cen, obchodniho deficitu, nezamestnanosti, toku hotovosti, skladovych zasob atd., vsechny maji vicemene primy a relativne vyrazny dopad na komoditni ceny.

Mnozi fundamentalni analytici, kteri pouzivaji veskere tyto informace do svych predpovedi pro velke komoditni producenty a velke brokerske domy, maji jakesi sve ekonomicke, computerizovane „modely“, do kterych pote snadno a rychle implementuji nejruznejsi statistiky, jakmile se objevi k mani. Rychlost je totiz v tomto businessu alfou a omegou, a neplati to pouze v obchodni arene, ale i u analytickeho stolu/monitoru.

Co dale muze ovlivnit komoditni ceny kdekoliv ve svete jako snad nic jineho, jsou dulezite politicke udalosti (politicka rozhodnuti). V mnoha rozvojovych zemich muze tamni vlada dobrovolne a vedome cinit takove kroky, ktere podpori cenu jimi produkovane komodity na svetovych trzich, bez ohledu na ostatni mozne nasledky takovych kroku.

Neni to tak davno (unor 2000), co jsme cetli o tom, jak mistni kakaovi pestitele v africkem Ivory Coast vedome zalozili velke pozary svych kakaovych zasob v reakci na mnohalete nove lows, v kterych se prave v te dobe kakao nalezalo. Anebo jine zeme mohou zavest striktni ochranarskou politiku, ktera chrani lokalni producenty pred vnejsi konkurenci anebo je vysledkem ruznych politickych odvet, ktere mohou casto mit sekundarni bumerangovy impakt. Napriklad americky president Carter v roce 1979 rozhodl o celoplosnem embargu (do te doby pravidelneho) vyvozu americkeho obili do tehdejsiho SSSR, coby reakci na sovetskou invazi do Afganistanu. V Moskve si potom nejaky cas delnicka trida mazala kaviar na chleb z ceskoslovenske a kubanske psenice, zatimco spousta drobnych americkych farmaru toho roku skoncila se stodolami plnymi obili, ktere nemeli komu prodat.

Přejít nahoru