Papírový vs. reálný obchodníkův svět

(Q)
Tome, končím svůj šestý týden „papírového tréninku“ a mé výsledky mne popravdě řečeno v pozitivním smyslu šokují. Otevřel jsem si demo účet s $3K (s tou částkou plánuji začít i naostro) a dnes po měsíci a půl mám na kontě $13K! Vím, že často varuješ před přílišným optimismem při vstupu do opravdových trhů, přesto se však nemohu ubránit jistému optimismu a upřímně – příjemnému očekávání mé traderské budoucnosti. Jsou mé pocity na místě?

(A)
Nic konkrétního o tvých očekáváních, než že jsou „příjemná“, netuším. Pokud „očekáváš“, že tě tvůj první obchodnický pokus s 3K účtem okamžitě katapultuje do situace, kdy si lajzneš opustit své dosavadní zdroje příjmů, radši zůstaň v lepším kontaktu se zemí.

Následující mi kdysi vyprávěl jeden můj známý komoditní broker, který svého času rád prováděl experimenty se studujícími obchodníky a jejich výkonností. Pro jeden takový experiment si vybral 30 demo zájemců, převážně složených z „papírových“ obchodníků bez jakýchkoli předchozích praktických zkušeností (ačkoli ne všichni). Každému z nich byl otevřen $10K demo účet, na němž po dobu jednoho měsíce libovolně obchodovali na základě reálných podmínek.

Ačkoli broker očekával ve výkonnosti testovaných jedinců 90% míru neúspěchu (tj. jakéhokoli ztrácení peněz) – tak nakonec mluví typická statistická čísla odvětví – jaké bylo jeho překvapení, když 29 duší ze třiceti vykázalo na konci testu profit! Nejlepšího výsledku dosáhl student s víc než čtyřnásobným zhodnocením účtu, tedy s papírovým výsledkem podobným tebou udávanému.

Teoreticky se mohlo jednat o náhodné setkání 29 géniů, kdyby například onen 400%+ vítěz testu nebyl již existujícím klientem onoho brokera, vykazujícím ve svých reálných obchodech poměrně dlouhodobou ztrátu, kterou dokonce – což je velmi poučné – prohloubil i v průběhu onoho testovacího měsíce, během kterého na svém papírovém účtu exceloval…

Nevím jak ty, ale já osobně z takové epizody vyvozuju minimálně dvě následující skutečnosti: (1) naučit se analyzovat trhy a předpovídat jejich směr není těžké, a (2) jakmile jsou ve hře skutečné peníze, věci začnou být jinak.

Jak jsem tu už xkrát napsal, třebaže pro mě osobně papírové obchodování nikdy příliš nefungovalo, považuju jej pro každého začátečníka za nezbytnost. Jde o první logický krok každého učícího se nováčka, kterak poznat, zažít a naučit se správně provádět mechanické aspekty obchodování a rutinu všech běžných úkonů.

A pokud snad během této papírové fáze nedokáže obchodník vykázat profit, nemá význam, aby kdy vstupoval do opravdových trhů – v tom případě mu papertrading efektivně ušetřil jinak jistě ztracené peníze. Avšak na druhé straně – sebelepší papírové výsledky ti negarantují ziskové obchodování ve světě reálných peněz.

Osoba, která nikdy na vlastní kůži neobchodovala, těžko tento fenomén plnohodnotně pochopí. Většina z těch, co reálný trading zkusili, by mi pravděpodobně dala zapravdu, že onen paradox byl (či je) hlavním zdrojem jejich počátečních (či trvajících) obchodnických nesnází. Někde jsem slyšel po mém soudu příhodnou analogii k rozdílu mezi demo- a opravdovým obchodováním: zkus kráčet po dlouhém úzkém prkně položeném na chodníku – a pak po tom samém, tentokrát vedoucím ve vzduchu ze střechy jednoho domu na sousední.

Papírové obchodování nikdy nedokáže plnohodnotně nasimulovat jeden z hlavních aspektů opravdového obchodování – stres. Stres plynoucí z neustálého riskování VLASTNÍCH peněz. Mnoho obchodníků by ti potvrdilo má slova – hned jak bude tvá první opravdová pozice otevřena, okamžitě ti tento stres dá o sobě vědět, a jakoby uvnitř v tvé mysli začne fungovat ještě jedna další nová bytost, se svou vlastní (odlišnou) personalitou a jednáním – a máme tu hnedle pověstnou Jekyll & Hyde situaci.

Demo obchodník ještě před takovouto zkušenost nebyl postaven, a mnoho z nich se domnívá, že analýza trhů a předpovězení směru ceny je jedinou věcí, kterou je třeba k vydělávání peněz obchodováním ovládat. Vážně ne.

Grafy, indikátory a obchodní metody jsou pouhými nástroji. Důležitými nástroji, nepochop mě špatně. Nástroji, jež musíme umět bravurně ovládat a na které se potřebujeme spolehnout, věřit jim. Nástroje nám pomohou najít dobré tržní příležitosti, a vstoupit do nich. Tím však pro nás nic nekončí, naopak – teprve nyní máme nově otevřenou pozici a jako bychom vstoupili do jiného, cizího světa. Či na jakési bitevní pole, kde – paradoxně – jsme sami sobě největším nepřítelem. A toto bitevní pole je přeplněno lidmi, kde každý bojuje sám se sebou.

Měl-li bych tu možnost vyzpovídat všechny ty, co v obchodování ztrácejí peníze, jsem přesvědčen, že v 95+ procentech případů by mi potvrdili, že se dopustili něčeho, čeho si byli (přitom nebo potom) vědomi, že nemají dělat. Něčeho, čeho se dokázali nedopustit během svého demotradingu…

Pro většinu nových obchodníků to prakticky znamená, že je čeká více či méně dlouhá a nesnadná cesta učení se.

Nyní – výrazem UČENÍ SE nemíním to, jak jej chápe kdekdo – tj. příjem nějaké informace, eventuelně namemorování se jí. Toto v mém chápání NEZNAMENÁ „učit se“.

Dokonale a plnohodnotně se naučit lze pouze praxí, pouze tím, že na sebe vezmeme risk (risk porážky, posměchu okolo stojících idiotů, risk deziluzí, risk domnělé ztráty času, úsilí a prostředků v případě neúspěchu a naopak závisti a nepřátelství okolí v případě úspěchu, a nevím ještě jaký risk další) a vstoupíme do situace NAŽIVO a SAMI, a necháme svou vlastní zkušenost, aby nám ukázala, co je skutečně správné a prospěšné.

Uspějeme hned napoprvé, či nás situace bude muset naučit dobré tím zlým? Na tom příliš nezáleží! Podstatné je, že jsme se odhodlali vzít svůj díl risku, vstoupit do situace a NECHAT SE UČIT.

„Informace“ totiž jsou snadno k nalezení i ke vstřebání prakticky všude, kam se podíváš. University, knihovny, internet, všude je přecpáno samými lacinými informacemi. „POROZUMĚNÍ“ je však to, co činí rozdíl, a co přichází tak nesnadno.

Denně potkávám lidi, co mají načteno tuny informací, nechávají se oslovovat tituly a nerozumí ničemu. Můžeš přečíst každou knihu o obchodování, pokud si však nevyhrneš rukávy a nepustíš se do SKUTEČNÉHO UČENÍ se, těžko kdy porozumíš. Nehledě na to, že brzy dospěješ do fáze, kdy pochopíš, že žádné další přečtení nové knihy, objevení nějakého dalšího nového indikátoru atd. tvůj problém neřeší.

V ten okamžik snad začneš obracet svou pozornost od okolního světa sám k sobě (lépe řečeno do sebe), a velmi se tak přiblížíš stavu „učení se“ a „chápání“.

Garantuju ti, že KAŽDÝ skutečně a dlouhodobě (tj. nikoliv náhodně) úspěšný trader zvládl nejen všechny své používané technické či fundamentální nástroje, ale taky a zejména emocionální stránku obchodování – tedy sebe sama. Naučil se, jak kontrolovat a ovládat své emoce.

Pro každou individualitu je takovýto úkol různě obtížný. Někdo jakoby měl nervy ze železa, jiný bude muset obětovat roky času a kopce úsilí, a ještě někdo jiný nedokáže své emoce do rozumné, praktické míry eliminovat nikdy.

Jedna věc je jistá – POROZUMĚT těmto esoterickým jevům a NAUČIT SE je zvládat je nepoměrně těžší, než zvládnout celou technickou či fundamentální analýzu dohromady.

Tom

Přejít nahoru