Walt Disney a olympijské hry

v

,

od

Sdílet


zoh-1960-squaw-valley
Pro rok 1960 byla přidělena zimní olympiáda kalifornskému Squaw Valley.

Squaw Valley bylo do té doby o přežití zápasícím zimním střediskem s jednou lanovkou, dvěma vleky, jednou chatou a jediným stálým obyvatelem – majitelem areálu Alexandrem Cushingem.

Walt Disney byl požádán, aby vymyslel choreografii slavnostního zahájení a ukončení her i medailových ceremoniálů.

Disney nabídku přijal a současně shledal, že nikdo z pořadatelského výboru organizačním procesům nerozumí. Po dobu olympiády tedy do místa převelel štáby svých zaměstnanců z Disneylandu, kteří kulturní stránku her de facto zachránili před světovou ostudou.

zoh-1960-squaw-valley-b

↑ Walt Disney s tehdejším šéfem Walt Disney Imagineering, Johnem Henchem, nad plány olympijské vesnice

Walt Disney byl odpovědný i za organizaci veškeré nesportovní zábavy v olympijské vesnici.

zoh-1960-squaw-valley-a

zoh-1960-squaw-valley-c

↑ Otevírací, závěrečný i medailové ceremoniály byly plně v režii Walta Disneyho a jeho personálu z Disneylandu

Šlo o první ZOH, z nichž byly vysílány přímé televizní přenosy. Původně měla získat vysílací práva silná americká televize ABC, jež Waltovi finančně asistovala s výstavbou Disneylandu. Před neznámým projektem zimní olympiády však couvla. Walt zavolal svému známému Billu Paleymu, majiteli konkurenční televize „s okem“ CBS – a ZOH měly zajištěny televizní přenosy. (Disneyho impérium je s oběma televizními společnostmi blízce provázané – v 90. letech televizi ABC koupilo a na CBS vysílalo řadu svých pořadů. Jedna z nejpopulárnějších novodobých atrakcí v Disney parcích, The Twilight Zone Tower of Terror, je provozována pod licencí CBS.)

Zimní olympiáda 1960 byla po skončení prohlášena za nejlepší v dosavadní historii, lví měrou zásluhou obětavosti a předvídavosti Walta Disneyho. Řada vzácných olympijských artefaktů, například olympijská pochodeň vyrobená v Disneyho dílnách, je vystavena v rodinném muzeu Disneyových v San Francisku.

 


Sdílet