YC: Exklusivní lyžování pro vyvolené

Dlouhá léta platily za nejluxusnější světové lyžařské resorty Aspen, Vail, anebo švýcarský Svatý Moříc. Až do roku 2001. Tedy ne, že by ve zmíněných destinacích od té doby nějak zlevnilo, nic takového. To se jen ve Skalistých horách státu Montana, přes hřeben od známého resortu Big Sky, narodil Yellowstone Club – areál, který jinde na světě nemá obdoby.

Zdaleka nejen proto, že v něm neexistují žádné skipasy, žádné turnikety ani kontroloři. Anebo proto, že každá ze zdejších 4 lanovek, obsluhujících přes 800 hektarů terénu, jezdí klidně jen pro jednoho jediného lyžaře za celý den… Ještě předtím, než zatoužíte dát výpověď v práci, opustit své blízké a okamžitě se do takového místa odstěhovat, měli bychom možná zmínit klubové členské příspěvky: úvodní zápisné $250,000 (tedy téměř 7 milionů českých korun), plus každoroční „členská známka“ za $16,000.

Ani to však není vše – od každého nově přijatého člena klubu je očekáváno, že si v resortu koupí pozemek a nechá si postavit dům, obojí v ceně řádově několika milionů dolarů. Čímž prakticky začne klub spoluvlastnit a stane se sousedem například filmového lyžařského guru Warrena Millera.

Odměnou za tuto cenu je zde řadu dní trvající neporušený prašan stejně jako hektary manšestrového koberce; jeden z klubových sloganů ostatně zní „Private Powder“.

Pro ty, kterým by se snad místní království brzo olyžovalo, staví klub soukromou propojovací lanovku do sousedního areálu Big Sky s dalšími 150 sjezdovkami. V létě se samozřejmě, jak zde bývá běžné, promění lyžařské středisko v soukromý golfový klub s exkluzivním rybařením a jízdou na koních a neporušenou fascinující přírodou všude kolem.

(EDIT 2010: v roce 2008 YC zbankrotoval za ne právě nezajímavých zákulisních okolností. Materiál si chystám pro publikaci v printovém magazínu.)

Lyžující Američané

Billy Kidd (*1943) – historicky první Američan, který se prosadil na světové scéně; ve své době tradiční rival legendárního Jean-Claude Killyho. Získal dvě olympijské medaile v Innsbrucku 1964 a následně se stal mistrem světa v kombinaci v italské Val Gardeně (1970). Dnes vlastní lyžařskou školu na svazích svého domovského Steamboatu – na lyžích je prý často k vidění s širokým kovbojským stetsonem na hlavě.

Phil & Steve Mahre (*1957) – legendární dvojčata dominující na počátku 80.let světovému lyžařskému cirkusu, pro veřejnost nerozlučně spjatá se značkou lyží K2. Jejich kariéra vyvrcholila v Sarajevu 1984, kdy v olympijském slalomu Phil vyhrál zlato, a o 5 minut mladší Steve stříbro. Phil též zůstává se svými 27 vítězstvími SP nejúspěšnějším americkým lyžařem historie.

Tamara McKinney (*1962) – první a prozatím jediná Američanka, která vyhrála velký křišťálový globus SP (1983).

Picabo Street (*1971) – talentovaná Američanka s okouzlujícím úsměvem a nevázaným přístupem k lyžování i životu, jejíž kariéru provázelo nejedno devastující zranění, dokázala vybojovat medaile na dvou olympiádách: stříbro ve sjezdu v Lillehammeru 1994, a zlato v super G v Naganu 1998.

Jonny Moseley (*1975) – tento mladý kalifornský zástupce „nové školy“ posbíral tři tituly mistra světa v jízdě v boulích a ve stejné disciplíně vyhrál v roce 1998 v Naganu olympijské zlato.

Eric Bergoust (*1969) – je považován za nejlepšího lyžařského akrobata všech dob. Ve své sbírce má olympijský titul z Nagana, titul mistra světa i dvojnásobného vítěze SP. Pravidelně se objevuje na televizních obrazovkách řady kanálů od MTV až po třeba NBC, v lyžařských filmech Warrena Millera, či v regálech supermarketů na krabicích od cereálií.

Bode Miller (*1977) – nová vycházející mega-hvězda mužského lyžování, do loňska dvorní tvář Rossignolu, letos nově ve službách firmy Atomic. Byl vychován a základní školní vzdělání absolvoval v jednoduché chatce svých hippie rodičů bez elektřiny a tekoucí vody v lesích u Eastonu, New Hampshire. Má stříbro z olympiády v SLC, dva tituly mistra světa ze Svatého Mořice 2003 a bezpochyby další úctyhodnou škálu budoucích úspěchů před sebou.

Jean Chretien (1934) – expremiér kanadské vlády, vášnivý vyznavač dvou úzkých prkýnek, často k vidění v doprovodu lyžující ochranky ve Whistleru, dějišti přespříštích Olympijských her. V roce 1999 se nezúčastnil coby vrcholný kanadský představitel pohřbu jordánského krále Husseina; novináři posléze zjistili, že byl namísto toho lyžovat.

Robert Redford (*1937) – že je této hollywoodské ikoně lyžování srdeční záležitostí ukázal nejen film „Downhill Racer“ (1969), kde RR exceloval v hlavní roli mladého talentovaného sjezdaře. Ve stejném roce Redford koupil 6000 akrů divoké horské přírody v Utahu, 30 km jižně od Park City, a založil zde lyžařský resort Sundance s 41 sjezdovkami a 30 km běžkařských tratí. Svůj resort Redford pojmenoval po své zřejmě nejslavnější filmové roli z kultovní westernové klasiky „Butch Cassidy and the Sundance Kid“. O Robertu Redfordovi ještě bude v našem seriálu řeč.

Text: Tom Řepík
Vyšlo v největším českém zimním magazínu SNOW, 2004

Přejít nahoru