Zemi kaňonů atakují olejáři

v

od

Sdílet

Pochopím, když někdo řekne, že zkazky o New Yorku, Los Angeles anebo Vegas jsou do velké míry „hype“, přeháněný humbuk. Víceméně s ním budu souhlasit. Nedokážu si ale představit nikoho, kdo na vlastní oči viděl a to samé by řekl o Canyonlands, rozlehlém (cca 1500 km2) národním parku v JV rohu Utahu.

BigFlatMoabUnikátní oblast oranžovo-růžových pískovcových útvarů vyhloubených divokou řekou Colorado prohlásil US Senát národním parkem právě před 50 lety, jenže jeho hranice velmi okrájel od původního návrhu ochranářů. K nim se nyní stahují těžaři ropy a hyzdí obřími zvedáky vrtů a dalším zařízením jedinečné výhledy. A taky oblast znečišťují – těží se tu živičná ropa z dehtových písků, nejšpinavější známý typ paliva.

Viz tento snímek od Big Flat u hornického městečka Moab, jedné z bran do Canyonlands parku. Jako kdyby si pan Pitr přestěhoval Setuzu k Turistické chatě v Prachovských skalách.

MoabTownMoab je malé 5tisícové westernové město ležící uprostřed oranžové pustiny ničeho na 191. silnici nedaleko přemostění řeky Colorado. Jde o jedinou dostupnou základnu turistů u vstupních bran do parků Arches na severu a Canyonlands na jihu, taky útočiště (cyklo)bikerů nebo offroaďáků. Něco jako obec Prachov v našich podmínkách, kdyby ležela uprostřed pouště, bez jakýchkoli Jičínů a Sobotek v okolí.

Do boje za rozšíření hranic a konzervaci celé oblasti se pustil i slavný utažský rezident, legendární Sundance Kid Robert Redford. V prohlášení pro aktuální Outside magazín mj. napsal: „Dva roky po založení tohoto národního parku jsem v něm strávil měsíce při natáčení kultovní kovbojky Butch Cassidy and the Sundance Kid. Film získal 4 Oskary, mimo jiné za nejlepší kameru. Z velké části díky spektakulárním načervenalým pískovcům jižního Utahu, kulisám filmu.

Mluvíme o jednom z nejrozlehlejších opuštěných území v kontinentální Americe – můžete se tu toulat celé dny, aniž byste narazili na zpevněnou cestu nebo telefonní sloupy; je to kraj utečenců a snílků. Sám Cassidy se ve zdejších bludištích schovával a Edward Abbey (známý americký spisovatel a environmentalista) tuto oblast prohlásil za nejzáhadnější, nejúžasnější a nejmagičtější místo na Zemi, jakému se nic nevyrovná.“

Tématu se obšírněji věnuje Salt Lake City Weekly. O přírodomilství Roberta Redforda a jeho utažském rezortu Sundance jsem psal v roce 2005 pro Snow: Místo na Zemi, kde dělají věci jinak.

Tom
Photo Credits: Salt Lake City Weekly

Butch Cassidy a Sundance Kid v utažských kaňonech

Národní park Canyonlands, Utah, USA

https://www.youtube.com/watch?v=V5dLOHPDHjs


Sdílet