Jezdec z neznáma / Sbohem Jiří Stránský

Písmo: A ++ A --

Pětapadesát let bude letos prvnímu opravdovému knižnímu westernu vydanému v češtině, kultovní kovbojce Jezdec z neznáma od Jacka Schaefera (v originálu Shane, 1949). Jejímu prvnímu českému překladu předcházely ne nezajímavé okolnosti.

Shane 1966Všechno začalo na hodně nepravděpodobném, vpravdě obskurním místě: v podzemí uranového dolu jednoho komunistického koncentráku.

Tam v roce 1955 jeden civilní havíř propašoval politickému vězni Jiřímu Stránskému Schaeferův originál románu Shane.

Mukl pan Stránský (pozdější autor románu i scénáře TV seriálu Zdivočelá země) se vykašlal na rubání rudy (nejspíš neunikl trestu v korekci), knížku v šachtě přečetl na jeden zátah a tak jej ohromila, že si slíbil, že pokud lágr přežije (což vůbec nebývalo samozřejmé), na svobodě román přeloží.

Což za deset let uskutečnil a s pomocí Miloše Formana a Josefa Škvoreckého překlad v tehdejší ČSSR mohl oficiálně vyjít. Hned se po něm slehla zem jako po něčem do té doby nevídaném – šlo o první opravdový western v naší zemi, jak ostatně píše sám Stránský ve svých vzpomínkách.

Jiri Stransky

Původní Stránského překlad románu z roku 65 (tiskem vydáno 1966) se stal žhavým titulem a chloubou každé „správně rebelsky laděné“ knihovny, vedle například originálních foglarovek, Hrabala a spousty dalších v normalizaci nesamozřejmých autorů.

Nedlouho před revolucí pak román v jakési regulérní socialistické edici znovu přeložil Michael Žantovský (1988), s efektem slabého odvaru poplatným každé dvojce v čemkoli. Odér svěžích šedesátých let a onoho westernového pionýrství už této pozdní verzi chyběl.

Netvrdím, že Jezdec z neznáma je největším westernovým dílem, co jsem kdy četl anebo viděl zfilmováno. Patří však k tvrdému jádru té nejkvalitnější klasiky žánru; u nás šlo nadto o první pořádnou kovbojku, před níž tu obíhaly jen víc či míň brakoidní rodokapsy.

Shane / Jezdec z neznáma má v mém vnímání podobný status průkopnické ikony, jako filmový western High Noon / V pravé poledne s Gary Cooperem – nezávisle, co bylo napsáno a zfilmováno kdykoli potom.

.

___________________________________________________

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2828495-denik-n-zemrel-spisovatel-jiri-stransky-tvurce-zdivocele-zeme