Rytmus máš jak polda!

Písmo: A ++ A --

Ze svých heyday amerických časů jsem ve svých krámech narazil na jeden doslova bizarní kousek. DVD z unikátního benefičního koncertu ze St. Louis ’65, jediné existující filmové stopy po slavné The Rat Pack partě. Ta stála zejména na šoumenství svých tří pilířů – Franka Sinatry, Deana Martina a Sammy Davise Jr.

Ačkoli Rat Pack v 60. letech frekventovaně vystupovali, nejčastěji ve svém domovském Sands na Stripu Las Vegas (na jehož místě dnes stojí rozhlehlá kýčovitá replika Benátek), jejich koncert v St.Louis 20.června 1965 (na Den otců, jehož výtěžek věnovali charitě pomáhající věžnům vracejícím se na svobodu) je jediným, o němž existuje filmový záznam.

ratpack_dvdProtože v St. Louis beznadějně vyprodali místní Kiel Opera House, prodávali lístky i do tuctu dalších sálů v jiných městech, v nichž lidi sledovali živý televizní přenos soukromé stanice CBS. Celý záznam se pak ztratil, po třiceti letech se záhadně objevil a v roce 1997 pak “televize s okem” CBS vylisovala limitovanou sérii disků, na níž jsem měl to štěstí tehdy narazit.

DVD má americké Region 1 kódování, v Evropě nepoužitelné. Založil jsem ho tehdy někam s tím, že už tuhle show těžko kdy uvidím, jako tolik ostatních klipů.

To jsem netušil, že se narodí vynález jménem YouTube (2005), který inspiruje lidi na celém světě vysmýčit své unikátní video archívy a podělit se s ostatními. Upřímně, právě díky téhle celosvětové spontánní vlně sdílení všeho dostupného považuju YT za nástroj srovnatelného významu, jako internet samotný či vynález knihtisku v 15. století. Bez nadsázky.

Jak jsem na DVD narazil, vrátil se mi nostalgický hlad tuto parádu plnou pohotově vtipných gagů si připomenout a tušil jsem, že YT nezklame. Pro tohle promíjím vlastnickému Googlu všechny ty vlezlé reklamy, které do videí tak necitlivě futruje (vzpomínám, jak nádherným nástrojem byl YT zkraje své éry 2005-2007).

Našel jsem víc, než jsem čekal; po skoro dvaceti letech znovu uvidět tenhle už mnou odepsaný drahokam, znamená nefalšované druhé Vánoce. Či první?

Typický moment celého koncertu: do Frankova hitu Please Be Kind se ze zákulísí na mikrofon naváží Dean Martin, snaží se ho v živém přenosu vyhodit z rytmu a rozesmát. Frank se nenechá: „You’ve got a beat like a cop!“

Vzájemně si dělají legraci ze svého pijáctví;

Tohle jsem netušil, že na YT najdu. Vidět opět po skoro dvaceti letech něco, co jsem už zapomněl, že jsem někdy viděl, mi přijde fascinující: kompletní záznam jedinečného koncertu 1965 The Rat Pack v St. Louis, jeden drahokam za druhým. Wow.