Horské kempování: Strohá romantika

Kempování ve vysokohorském prostředí setrvale nabírá na popularitě a lyžařská střediska pro něj umí nabídnout perfektní podmínky.

S obvyklou hojností přírodních krás, dostatkem volného místa a běžně taky svázána stavebními omezeními, čím dál víc horských středisek rozšiřuje své ubytovací a zážitkové kapacity o zásobovanou verzi vrcholového kempování – při níž umožní svým hostům strávit noc v divoké přírodě a jen je nechají relaxovat a spočinout s tamní krajinou.

Obor si pro tento nový druh aktivity našel v angličtině vlastní název „glamping“ – složeninu z „glamorous camping“, okouzlujícího kempování. Skiareály jej poskytují v řadě různých podob, od prostého přenocování ve vlastních stanech na udržovaných parcelách po zvláštní chaty s vybavením v ničem si nezadajícím s tím v luxusních hotelech.

Lokalita nade všecko
Můj bývalý sportovní kolega, nyní žijící v Kalifornii, jezdí se svou rodinou už roky tímto způsobem kempovat do katastru lyžařského střediska Bear Valley, na svůj oblíbený plácek s unikátními výhledy na tamní Mokelumneskou pahorkatinu. Horský resort každoročně od 1. července umožňuje dobrodruhům nocovat v asi 3 x 4 metry velkých stanech postavených na předem připravených platformách. Příprava každé platformy vyšla podle střediskové manažerky Rosie Sundell na 6 tisíc dolarů. „Náš nový šéf Blake Lyon uviděl tenhle plac a povzdechl si, že by šlo o perfektní místo pro vyhlídkový hotel,“ vzpomíná manažerka. „Jeho myšlenka nás pak po diskuzích ve firmě dovedla k rozhodnutí postavit tu 15 bungalovů – mnohem snazšímu projektu k prosazení v chráněné oblasti Stanislauského národního parku.“

Za taxu $129 za noc ($159 o víkendech) dostanou hosté k dispozici širokou postel s matrací z paměťové pěny ve stanu vytápěném kamny na dřevo. Elektřinu pro osvětlení dodávají solární panely, WiFi signálem je pokryt celý kemp. Hosté obdrží uvítací koš s vínem a občerstvením a večeři mají připravenu v nedaleké střediskové restauraci, v níž o víkendech hraje živá muzika. V objektu restaurace upravili a kapacitně navýšili toalety se sprchami tak, aby je mohli využívat i obyvatelé kempu.

„Chceme, aby hosté přijeli, zaparkovali auto a od nás dostali všechno ostatní,“ napsala mi manažerka. „A až se dostanou do postele, měli by se obléct do pyžama, když budou chtít, a nemuset spát v džínách.“ Popisuje, že víkendy bývají obvykle plné už několik týdnů předem, rychle se prý zaplňují i rezervace uprostřed běžného týdne. Na to, že doposud striktně lyžařské středisko Bear Valley se touto aktivitou začalo prvně ve své padesátileté historii marketingově propagovat jako letní destinace, jde o pozoruhodný start.


↑ Scénický výhled z glampingového stanu v kalifornském Bear Valley // Bear Valley Mountain Resort

Trochu skromnější zážitek s podobně skvostnými výhledy nabízí kanadský Fernie Alpine Resort v Britské Kolumbii. Hosté vyjedou páteřní lanovkou Timber Chairlift na vrchol hory, kde mohou kempovat na připravených platformách ve střediskových stanech či vlastních. Celkovou hodnotu zážitku zvedá lahev šampaňského, večeře a snídaně v nedaleké restauraci Lost Boys Café nebo připravené ohniště.

„Většina lidí nebude stoupat s batohem na zádech tisíc výškových metrů, aby tam kempovali na horské louce. Chceme, aby náš host měl možnost zažít večer a ráno na vrcholku našich kopců, kde bývají západy a východy slunce něčím neskutečným,“ píše tamní marketingový manažer Matt Mosteller. Tvrdí, že představit hostům krásy tamní krajiny formou kempování se vyplatí i pro ostatní provozy střediska, včetně lyžování nebo letních bikových tratí: „Když jim umožníme dostat se do lůna naší přírody a rozjasníme jim obličeje, máme šanci, že se k nám vrátí zkusit si i ostatní aktivity.“

Začali malí
Horská střediska mohou začít s nabídkou kempování v libovolně malém měřítku, aniž by to jejich novému produktu ubíralo na působivosti. Třeba skiareál Plattekill Mountain ve státě New York začal před pár roky s jediným stanem, avšak bez kompromisu co do úchvatnosti výhledu na tamní sjezdovkami pokrájený hřeben pohoří Adirondack, jejž si z robustních křesel může vychutnat šest osob po $120 za noc. Stan je k dispozici po celý rok; letní táborníci mají resort do velké míry pro sebe, přičemž ti zimní mají lanovky vzdáleny jen pár minut chůze.

Plattekillský resort využívá stan a další vybavení od poskytovatele Tentrr, společnosti zaměřené na sdílenou ekonomiku v oblasti outdooru, ne nepodobnou schématu Airbnb. Poskytovatel je středisku zodpovědný za každé postavení, demontáž i údržbu plochy kempu. Ve své první sezóně v roce 2016 zrealizovalo středisko jen tři pobyty, už sezónu následující jich mělo přes dvacet a poptávka trvale roste.


↑ Pohled na hřeben pokrájený sjezdovkami newyorského střediska Plattekill // Plattekill Mountain Resort

I další východoamerické středisko Black Mountain v New Hampshire je příhodnou ukázkou toho, jak poskytovat glampingovou zkušenost při střídmém rozpočtu maximálním využitím stávajících zařízení a zaběhlých aktivit v areálu. Každoročně od května do října mají v nabídce kempování napojené na jezdecký provoz: nocležníci si v sedlech koní vyjedou za necelou hodinku po stezce do střední části hory, kde je bývalá chata horské patroly, nyní využívaná pro dobrodružné nocování. „Začali jsme nabízet letní večerní vyjížďky před asi patnácti lety a napadlo nás přidat k tomu možnost noclehu na chatě. Letos je to už naše devátá sezóna, kdy lze takto na kopci přespat. Prostá, ale útulná chata pojme šest lidí, má zaveden vodovod a elektřinu, hosté v postelích musí mít vlastní spacáky,“ popisuje mi Liz York, marketingová ředitelka střediska.

Cena $179 za noc obsahuje výjezd koňmo na kopec i dolů (koně zůstávají přes noc v ustájení poblíž chaty), nocleh, večeři a teplou snídani. Výjezd začíná ve čtyři odpoledne, což nahoře dovoluje čas dopřát si nedlouhou procházku k několika stěžejním výhledům v místě. Po večeři se u přírodního ohně čepuje pivo z lokálních produkcí.

Zkušené provozy
Spojení zavedeného provozu skiareálu a kempování se zdá být organicky přirozeným procesem – horská střediska hledají každý způsob, jak rozšířit své letní aktivity, přičemž po lehce dobrodružných zážitcích setrvale roste spontánní poptávka. Krom toho, vedlejším benefitem technického zasněžování středisek je existence rozvodů elektřiny a vody v relativně odlehlých oblastech, jichž může glampingový provoz přinejmenším v mimosezóně hojně využívat. Stany lze na zimu poměrně snadno demontovat, aby nepřekážely lyžařským aktivitám.

Jistý typ dobře situovaných městských rezidentů, kteří rádi jezdí do hor na lyžařské víkendy, se ukazuje být ideální cílovou skupinou pro adekvátně drahé, luxusní kempingové zážitky. Obvykle jde o lidi, kteří si nechtějí dovézt a rozbalit vlastní stan, otevřít pivo a vařit si vlastní jídlo. Tato vybraná demografická cílovka 28- až 55letých si přeje dosáhnout na všechny výhody hotelu, stále však chce zůstat venku v přírodě.

Glampingové trendy intenzivně zapouští kořeny i v evropských Alpách. Jedním z nejagilnějších glampingových poskytovatelů je francouzská Huttopia nabízející kolem 40 kempingových lokalit ve francouzských horách, v každé s mnoha desítkami stanů vybavených elektřinou, koupelnou s ručníky, velkou postelí a kuchyňkou s ledničkou. Ve většině lokalit mohou hosté snídat croissanty či palačinky a večeřet domácí pizzu, francouzská vína a sýry, vše servírované z pojízdných přívěsů místních dodavatelů. Pro dospělé střediska pořádají kurzy vaření či různých řemesel, pro děti letní kino nebo řadu aktivit ve volné přírodě.

Marketingový manažer Huttopie Claude Beaudoin mi prozradil, že typickou demografickou cílovkou pro jejich stanové objekty v průběhu letní sezóny a hlavních svátků je čtyřčlenná rodina s dětmi pod 15 let věku. Uprostřed všedního týdne a v době před prázdninami a po nich pak nejčastěji přijíždí kempovat aktivní páry nejširšího věkového spektra, party přátel a dobrodružně ladění důchodci.

Pravděpodobným průkopníkem glampingu se zdá být švýcarské středisko Valais, které už v roce 2004 otevřelo ekologicky přívětivý komplex Whitepod – 18 luxusně vybavených, celoročně provozovaných sférických stanů na bytelných dřevěných podestách sloužících současně jako terasy. Součástí pobytu je možnost lyžovat na přilehlých asi sedmi kilometrech svahů obsluhovaných dvěma vleky. Marketingová manažerka střediska Laura De Kock k tomu dodává: „Zákazníci Whitepodu neplatí žádné další peníze za využití vleků anebo vypůjčení lyží či snowboardů – vše je v naší režii. Snažíme se tak hostům dopřát extra zábavu v rámci unikátní zkušenosti z našeho komplexu. Jsme prvním střediskem na světě, které začalo nabízet tento typ celoročního stanování; nikdo jiný nebyl takový blázen jako my. Klíčové bylo bezesporu naše místo: měli jsme k dispozici kus kopce výhradně pro stanový provoz – žádné hlučné bary v doslechu, žádná auta. A je vskutku unikátní kochat se výhledem na okolní hřebeny v horách, když máte pod sebou přes metr sněhu, přičemž vy jste v příjemně vytopeném stanu s ohněm. Nově jsme do komplexu přidali i saunu nebo elektrokola.“


↑ Jeden z 18 komfortně vybavených sférických stanů komplexu Whitepod ve švýcarském Valais // Valais Resort


↑ Švýcarský resort Valais provozuje nejstarší glampingový provoz světa Whitepod // Valais Resort

Horských středisek zavádějících glampingové stanování každým rokem nepřekvapivě přibývá; těžko lze totiž pro něj najít vhodnější provoz než dobře vybavený skiareál.

Přejít nahoru