Hřebík co kouká, dostane kladivem

Písmo: A ++ A --

V roce 1964 hostil světovou výstavu EXPO New York s ikonickým 12patrovým globem Unisphere, u nějž se – což málokdo ví – i lyžovalo.

unisphere ny

Vermontský skiresort Okemo tehdy instaloval na dohled od obří ocelové zeměkoule mobilní lyžařskou chatu se sedlovou střechou prodlouženou až k zemi, pokrytou skluzným plastovým povrchem. Na střeše mladá lyžařská instruktorka na superkrátkých lyžích udělala tři krátké skákané obloučky, vylezla zpátky nahoru a demonstraci opakovala.

unisphere ny 1964

Chata stála při cestě do pavilónu UNICEF, v němž Walt Disney světu premiérově představil svou atrakci It’s a Small World, jež se ve všech Fantasylandech Disney parků drží dodnes (a její melodie v hlavách návštěvníků ještě dlouhé hodiny po odchodu).

Tehdejší 4denní lyžařská demonstrace byla součástí osvětové kampaně Natur Teknik instruktorského rebela Waltera Foegera, který oponoval tradičnímu dogmatu zdlouhavé výuky v pluhu a oblouku z přívratu.

Rakušan Foeger věřil, že začátečníci mohou dosahovat rychlejších pokroků na paralelně postavených krátkých lyžích, s nimiž do oblouku snadno přeskočí. Jeho inovativní program sliboval naučit smrtelníka lyžovat do týdne.

Parallel ski 1964

Jak už to tak mezi lidmi s protichůdnými zájmy bývá, novou kacířskou metodologii záhy napadla oficiální asociace PSIA (Professional Ski Instructors of America) a prohlásila Foegera za podvodníka. Vyčníval holt z řady.

Tisícům návštěvníků výstavy byly ale nějaké zákulisní potyčky fuk. Chvíli postáli u mladé uličnice poskakující po střeše a pak pokračovali vstříc té podmanivé melodii Disneyho nové atrakce.

O půlstoletí později je zjevné, že nepřežila ani Natur Teknik, ani tehdejší superkrátké lyže. Zato fotogenický nerezový globus zdobí areál ve Flushing Meadows dodnes.

Tom Řepík
Expertní textař tuzemského horského byznysu.
Analyzuje PR trendy pro jednoho z globálních lídrů branže.
Marketingový mentoring | copywriting | krizová komunikace v oboru
[Kontakt]