Dlouhodobě držené futures pozice

Písmo: A ++ A --
Sdílet

(Q)
Se svým novým účtem (6000 USD) plánuji i úplnou změnu mého přístupu – chci začít dělat dlouholeté sezónní obchody, s velmi dalekým SL tak, aby mi ho nestrefovala běžná cenová aktivita, protože to se mi doteď stávalo až nepříjemně moc často a to mě vždycky strašně sráželo dolů – finančně i motivačně. Vpodstatě mě inspiruje kolik komoditních trhů se dostává do historických extrémů, loni v létě jsem takhle na papíře zobchodoval Soybean meal z 246 až ke 352 a potom zpátky dolů v krátkých pozicích až na 155 a nemělo to Tome chybu… jediné co to chtělo mít hodně vzdálený SL. Protože ale začínám s asi o polovinu menší částkou než jsem původně plánoval, chci začít v minikontraktech Soybean meal (anebo kterýkoliv jiný CBT mini trh který bude vypadat nejlíp). Hlavní je abych si mohl dovolit mít hodně vzdálený SL, klidně až na samotné hranici historické low když bude potřeba. Trpělivosti jsem se myslím naučil, peníze na účtu nechám klidně ležet roky. Je mi jasné že tohle není běžný přístup v komoditách, máš na to nějaký názor, myslíš si že je to možná cesta k úspěchu?

(A)
První, co mi okamžitě přichází na mysl, je otázka, kterou se tě nemůžu nezeptat: s tak velkorysým časovým výhledem, a ochotou riskovat v pozici tak vysokou částku – nepřemýšlels o investicích do US akcií? Ty jsou o mnoho méně rizikovější a daleko vhodnější pro dlouhodobé investování, než JAKÝKOLI futures trh. Přirozeně, vlastní risk v bean meal minikontraktu je relativně zanedbatelný… avšak stejné se dá říct i o typickém výnosu z jediného SM mini lotu. Z dlouhodobé perspektivy opravdu NIC nepřekoná akciový trh.

Dlouhodobé investice (tj. takové v řádu 1 roku a delší) ve futures trhu s žádným SL si vyžaduje hodně hluboké kapsy a spousty trpělivosti. Přesně takhle obchodují pracháči, kterým na pár milionech dolarů ležících jim v trzích o pár let navíc nesejde. Mluvme však o tvém účtu. Vzhledem k jeho velmi limitované velikosti sáhnout po minikontraktech určitě pomůže – a zřejmě ti dovolí zobchodovat jeden samotný lot stylem, který sis naplánoval. Bude to však stát za všechen ten čas, co budeš muset nečinně čekat, sedíc na svém jediném mini-singlíku?

Aby se ti tvá strategie skutečně vyplatila (bez ohledu na čas), budeš potřebovat skutečně fantastický býčí trh, a ten nepřichází každým rokem (nezávisle, žes takový řízením náhody vloni na papíře absolvoval právě v SM). Rozhodně si upřímně odpověz, nakolik je tvůj nový plán ovlivněn účastí na loňském výjimečném pohybu a nakolik jde o racionální rozvahu, ve které akceptuješ riskovat prakticky plnou částku na svém účtu, jsi připraven čekat vleklé roky… a stále být spokojen s výnosem, jakého se můžeš realisticky dočkat… Bude ti to stát za to? Jenom ty sám si můžeš odpovědět – a já doufám, pokud se do svého plánu skutečně pustíš, že bude. Ale jak říkám – téměř s jistotou buď připraven trpělivě čekat – nejenom za expiraci tvého aktuálního SM minikontraktu, ale mnohem, mnohem delší čas.

Podívej se do denních grafů grain trhů. Co vidíš? V podstatě trhy, jež roky a roky necestují nikam (míněno v perspektivě dlouhodobého investora). Pokud si v nich něčeho všimneš, jsou to sezónní cykly, v jejichž rámci alespoň 7 nebo 8 roků za dekádu oscilují nahoru-dolů. Utrhnout si svůj kus žvance z dobře předvídatelného sezónního cyklického pohybu je fajn a člověk má přitom navíc sexy pocit, že si na ty peníze počkal jak na tramvaj. Ovšem dovol mi zdůraznit, že toto není pohyb kalibru, který se svým minikontraktem potřebuješ, aby tě smysluplně odměnil za neomezenou čekací dobu a obrovskou riskovanou částku, kterou máš v plánu trhu poskytnout. A už vůbec nesnese srovnání s nepochybuji že divokou papírovou jízdou, kterous zažil v soymeal trhu roku 2004.

Jistě, je tu i plno jiných futures trhů, které též trhají cenové rekordy a jsou imunní vůči sezónním cyklům – kovy či energie například – avšak na ty můžeš se svým miniúčtem zapomenout. Dokážu si představit, že když se se zpětným pohledem svezeš po současných letitých býčích trendech třeba právě v ropě či zlatě zpátky dolů proti toku času, a představíš si sám sebe na jejich počátku… dokážu si představit, co se ti asi honí hlavou. Zvláště potom, cos na papíře sledoval býčí „pohyb století“ v soymeal trhu…

Ale věř mi – dobře si pamatuju situaci zpět v roce 1998, kdy se ropa obchodovala za $10, a i zlato stálo nějakou polovinu toho, co stojí dnes. A pamatuju si, kolik frustrovaných rádoby dlouhodobých obchodníků si lízalo rány všude kolem, když jim trh pálil jednu slabou dlouhou pozici za druhou, jimiž se roky a roky pokoušeli vystihnout absolutní dno předtím, než se letitý trend opravdu definitivně otočil. Neměli dostatečně hluboké kapsy, a se svou strategií tak neměli v komoditách co pohledávat. Za ty peníze, které tehdy v komoditách spálili, by jejich dlouholetá akciová portfolia dnes jen kvetla.

Určitě dokážu pochopit tvou frustraci z frekventovaného vystopování z futures pozic, které jsi zažíval. Nicméně jakou strategii jsi používal? Byla adekvátní k trhům, z nichž jsi byl vyhazován Respektoval jsi trend, anebo se snažil vybírat dna a vršky?

A odtestoval sis všechny své strategie dostatečně dlouhou historii zpět v celém sortimentu trhů, kterés později obchodoval? A obchodovals poté všechny své strategie na papíře, opět v plném sortimentu trhů a dostatečně dlouhou dobu?

Skutečně jsi i tehdy aplikoval trpělivost, o které tvrdíš, že ji nyní máš?

Toto jsou otázky, které si každý obchodník musí klást zas a znovu, a nikdy s nimi nepřestat. Z obchodování nicméně není vhodné dělat vědu. Jde o to mít svůj pevný plán postavený na SEBOU SAMÝM poctivě odtestovaných metodách, a tento plán pak dodržet. Tudíž – pokud jsi přesvědčený, že más pevný plán – pust se do něj. Já ti budu upřímně přát hodně štěstí a rád od tebe po (letech?) uslyším, jak si se svou strategií vedeš. A upřímně se s tebou budu radovat a klidně i slavit, pokud ti přinese úspěch a spokojenost. Žádný problém.

Tom


Sdílet