Přeskočení stop příkazu otevírací mezerou

(Q)
Co se stane, přeskočí-li cena při otevření anebo při gapu můj vstupní příkaz anebo můj SL příkaz? Je můj příkaz exekuován anebo ne?

(A)
Tvůj příkaz bude plněn za první možnou, tj. otevírací cenu.

Například, současná cena červencového cukru je řekněme 611 a tvůj příkaz zní nakoupit July Sugar za 618 stop. Trh však otevře mezerou třeba za 621, tudíž tvá dlouhá pozice bude plněna za 621 (pokud neschytá extra skluz směrem nahoru). V rychlém trhu, v němž soft komodity nezřídka bývají (jakkoli se týká zjm. kávy a kakaa, ale může jakéhokoli trhu), přinejmenším několik jednotlivých bodů skluzu nachytáš, tzn. cokoli nakoupeného za 622 až 625 považuju za stále regulérní plnění.

Já osobně se chci jakémukoli potenciálnímu špatnému plnění vyhnout (po letech nákladného učení se na všech možných typech chyb a pastí, do nichž přede mnou nikdo, kdo by mi je mohl či chtěl ukázat, nespadl). A tak čekám přes časový stín parketového OR.

Otevře-li trh gapem či noční aktivitou pod mou zamýšlenou vstupní cenou (v případě long pozice) a udrží-li se pod ní i během OR (prvních cca 15-30 minut), zadám poté do trhu příkaz. Otevře-li ale cena mezerou přes můj zamýšlený vstup, anebo uteče-li skz něj v průběhu OR čekání a obchoduje se už za mým plánovaným vstupem (nad ním v případě long pozice), příkaz nezadávám. Deklaruju si, že mi pro dnes trh utekl, basta.

Mimochodem – notoricky to tu opakuju – své tradiční OR čekání plnohodnotně aplikuju i u novodobě masově rozšířených elektronických trhů. Jak už zmíněno, za tzv. „otevření“ považuju otevírací čas parketové seance, a od něj čekám svým obligátních 15-30 minut, než své příkazy do trhu položím anebo ne. Jakkoli vliv parketu na stále likvidnější elektroniku v čase velmi mírně oslabuje, dodnes jsou v trzích natolik patrné parketové otevírací skoky, že neexistuje, abych pro svůj vlastní trading fenomén OR kdy ignoroval.

Zpátky k tvé otázce a našemu příkladu; stejné to bude i se zadaným SL v něm. Uvažujme, že jsi v dlouhé pozici a tvůj SL sedí na 604. Otevře-li však dalšího dne trh mezerou dolů třeba za 598, tak budeš venku za tuto otevírací cenu, avšak nejspíš pár bodů negativního skluzu k tomu, což na softových výstupech bývá normou, než výjimkou. Opět cokoli v rozmezí 2-5 bodíků považuju za rutinní skluz, o němž se nevyplatí psát mámě domů. (Ale jak naznačeno, v rychle letících kávových a kakaových trzích nebývá neobvyklé schytat skluz v řádu stovek dolarů na lot. C’est la vie, nic pro malé ufňukánky.)

Tom

Přejít nahoru