Druhy obchodních příkazů 2/3

Pokracujeme v nasi serii;

(7) MARKET NOT HELD, anebo take DRT (= „disregard tape“) je jakasi forma ne prilis znameho prikazu, davajiciho brokerovi do jeho rukou volnost jeho dovednostem, jeho umu, plnit tento prikaz za nejlepsi moznou cenu. Obecne se zadava, kdyz potrebujete zajistit dobre plneni napriklad velkeho mnozstvi prikazu v nelikvidnim trhu. V tom pripade date radeji brokerovi volnost pouzit jeho cit a sikovnost k „vypracovanemu“ plneni nez jen tezkopadnemu vhozeni teto hromady prikazu do pitu, coz by nezpusobilo nic jineho nez nejdrive okamzity velky cenovy skok a nasledne nepriznive plneni. Typ prikazu, se kterym se broker nesetkava kazdy den.

Dalsim typem prikazu, ktery doufam, ze Vas prilis nepomate, je (8) STOP-LIMIT ORDER. Jak uz podle nazvu sami hadate, jde o kombinaci dvou jiz drive Vam predstavenych – „stop“ a „limitniho“ prikazu, pricemz kazdy z nich si zachovava sve vlastni atributy. Tam, kde se klasicky „stop“ prikaz promeni na zadane vstupni cene na „trzni“ – market prikaz, u STOP-LIMIT prikazu se nepromeni na „trzni“, ale na „limit“ prikaz. Zni Vam to slozite a zmatene? Ve skutecnosti je to docela jednoduche. Musite si jenom zapamatovat, ze u „stop-limitniho“ prikazu musite zadat obe ceny – „stop“ cenu i „limitni“ cenu. „Stop“ cena aktivuje prikaz, ktery se zmeni na „limitni“, za kterouzto cenu je plnen. Ok, ok, nazorny priklad: Chcete koupit „May Sugar za 5.33 stop, 531 limit“. Jakmile se cukr bude obchodovat na 5.33, Vas prikaz bude aktivovany, ovsem jelikoz chcete koupit co nejvyhodneji svou limitni urcenou cenou, Vase exekuovana vstupni cena bude znit 5.31 anebo nizsi. Tento typ prikazu kombinuje to nejlepsi z obou („stop“ i „limit“) svetu, prakticky ho chcete pouzit tam, kde chcete vstoupit do trhu az po prolomeni urcite signifikantni hranice, ale zaroven chcete mit plne pod kontrolou Vasi vstupni cenu, jednoduse chcete vyhodneji koupit co nejnize a prodavat co nejvyse. Pokud chcete tento typ prikazu pouzivat, vyuzivejte jej VYHRADNE pro vstup do trhu, nikdy nepodlehnete pokuseni pouzivat ho jako stop-lossu, pro jakysi „chytry“ unik z trhu za vychytracelou, lepsi cenu. Duvodem je to, ze i presto, ze je dotcenim „stop“ ceny prikaz aktivovan, druha, ona „limitni“ cast teoreticky nemusi byt vubec trhem dotcena a v tom pripade zustane takovyto prikaz neexekuovan, trh pokracuje oproti Vasi (stale otevrene) pozici, Vase ztrata se zvetsuje a Vy v onom okamziku nemate (v tomto nepriznivem smeru) zadnou dalsi zadanou ochranu Vasich penez.

(9) OB prikaz (OR-BETTER ORDER): Obcas muze nastat situace, kdy jako obchodnici budete chtit z nejakeho duvodu vstoupit do trhu formou nakupniho limit prikazu s exekuci nad trhem, a opacne prodejniho limit prikazu s exekuci pod trhem. Ano, i takovato verze je mozna, prave pouzitim OB typu prikazu. Tento prikaz budete vyuzivat vyhradne pro vstup do pozice, nikoli pro vystup ven. Obvykle se OB prikaz zadava pouze nekolik malo ticku od aktualni trzni ceny a pouziva se v pripadech, kdy chcete zachytit nejaky vyrazny prulom ceny a naskocit na palubu za ponekud vyhodnejsi cenu, nez by pro Vas znamenala exekuce „stop“ typem prikazu. Pokud napriklad, soucasna cena May Sugar je 5.28 a Vy chcete vstoupit do dlouhe pozice po prolomeni urovne rekneme 5.33, ale zaroven nechcete riskovat plneni za „prilis“ vysokou cenu po prolomeni teto 5.33 urovne (kterou by Vam zajistil „stop“ anebo „market“ prikaz), pouzijete OB order. Rekneme, ze 5.33 je maximum, za kolik jste ochotni do sve dlouhe pozice vstoupit, a zadani Vaseho OB prikazu potom bude znit: „koupit May Sugar za 5.33 or better (OB)“. Bez teto specifikace „OB“ by Vam broker automaticky tento prikaz vratil jako spatne zadany (jelikoz nakupni-limit prikazy se vzdy zadavaji pod trh a o „stop“ prikaz se podle formulace nejedna, protoze jak vite, u nej musite zduraznit onu povinnou specifikaci „stop“). Ovsem s onim dovetkem „OB“, broker bude presne vedet, co jeho klient zamysli udelat. Casto se naopak stava, ze obchodnik nespravne zada dovetek „OB“ ke klasickemu limitnimu prikazu, coz indikuje brokerovi, ze dostal prikaz od zbrkleho novacka, ktery se jeste nestacil naucit spravne prikazy zadavat, a zaroven to muze podrazdit floor brokera v hektickem prostredi areny, ktery je presvedceny, ze se snazi vzdycky dosahnout nejlepsiho mozneho plneni pro sveho klienta i bez toho, aby mu klient zduraznoval „or better“. Budte si jisti, ze zcela a bez vyjimky rozumite, kdy a za jakych okolnosti ktery prikaz pouzit, nez s nim vyrukujete na brokeruv stul.

Posledni cast serie priste.

Budte zdravi,
Tom

Přejít nahoru