Dalsim podle me zkusenosti velmi praktickym prikazem, ktery vsak ne kazdy broker akceptuje, je (10) STOP-CLOSE-ONLY ORDER (SCO). Jde o prikaz, ktery se v drtive vetsine pouziva jako vystupni prikaz z existujici pozice, ktery je exekuovan behem zaverecne minuty (anebo zaverecnych minut) na konci obchodni seance. Prodejni SCO prikaz bude exekuovan na anebo pod stanovenou urovni, nakupni SCO zase na anebo nad zadanou cenou. Pouziva se tam, kde drzite napr. otevrenou dlouhou pozici, ve ktere chcete zustat pres noc pouze tehdy, bude-li v cernych cislech ci zustane-li cena nad nejakou signifikantni support urovni; rekneme nad support urovni 236. Pokud tudiz zadate vystupni prikaz znejici „prodat 236 SCO“, bude prikaz exekuovan pouze tehdy, bude-li trh v posledni minute (minutach) obchodovani NA anebo POD 236 cenou, a to nezavisle, jak hluboko se pod touto cenou bude fakticky obchodovat. Vase exekucni cena (pokud dojde k plneni) bude svym zpusobem MOC, a tudiz se vlastni vystupni vysledek muze lisit i o nekolik ticku od uzaviraci ceny – viz nase zminka o „settlement“ vyporadani u jiz drive zmineneho MOC typu. Priklad: mate-li v trhu zadan prikaz „prodat 236 SCO“, bude-li posledni cena tesne pred uzavrenim 239, prikaz zustane neexekuovan, bude-li tato cena 236, budete exekuovani za tuto sumu, a bude-li napriklad posledni quote 231, budete exekuovani za 231. SCO order pouzivaji zkusenejsi obchodnici casto v divokych trzich, kde se neco deje a cena v prubehu seance divoce leta i pres jejich stanovenou uroven, kterou chteji riskovat. Oni vsak odstrani (anebo nezadaji) svuj pevny SL, zustanou v pozici v prubehu seance bez SL, coz jim dovoli „prezit“ v otevrene pozici i jakkoli divoky prubeh seance a diky zadanemu SCO prikazu vedi, ze bude-li cena pred uzavrenim za jejich stanovenym limitem, budou exekuovani z pozice ven. Jde o pro novacky s malymi ucty taktiku ne prilis bezpecnou, jelikoz v pripade neprizniveho vyvoje trhu vam sice SCO garantuje vystup na close, ale zaroven s jakoukoli neomezene velikou potencialni ztratou. Tudiz, bude-li i Vas broker tento typ prikazu schopen akceptovat, budte si vedomi vsech rizik, ktere Vam pouziti SCO muze prinest.
(11) OCO ORDER (one-cancels-the-other), neboli „jedna strana zrusi druhou“ budete chtit pouzit v pripadech, kdy se trh bude nachazet v nejake neutralni formaci, ze ktere nebude jasne, na ktere strane cena prolomi hranice teto formace. Jelikoz Vy budete chtit zachytit trh pri prulomu z obou stran teto formace, jednoduse zadate brokerovi dva vstupni prikazy najednou. Jeden nakupni nad trhem (na anebo nad horni hranici formace), a druhy prodejni pod trhem (na anebo pod spodni hranici formace), a nezapomene zminit „OCO“. Pokud trh prolomi Vasi formaci na kterekoli strane, exekuci do jedne pozice se ona druha automaticky zrusi a jiz neplati. Jelikoz pravdepodobne budete chtit byt take od uplneho zacatku otevreni Vasi pozice chraneni stop-lossem, je velmi prakticke brokerovi zadat svuj SL soucasne se zadanim vaseho vstupniho prikazu, v nasem OCO pripade vlastne pujde o soucasne zadani dvou vstupnich prikazu a dvou SL. Chapejte, ze broker vsechny tyto 4 prikazy nezadava na parket najednou; nejprve do areny zadava vase dva vstupni prikazy, vase dva SL si posadi na alarm a v okamziku, kdy je jeden z vasich prikazu exekuovan, broker ihned proti nemu zada i prislusny SL a onen druhy, nepouzity, „zahodi“. Toto je jedna z ne zcela standardnich veci, ktere pro vas muze broker delat – a pritom nemusi. Z vlastni zkusenosti Vam vsak rikam, ze kazdy broker, ktery si vazi Vaseho businessu, vam vase SL prijme soucasne se vstupnimi prikazy a nebude vas nutit zadavat sve SL az po jeho oznameni exekuce vstupni pozice, a tudiz vas nechavat trnout v nejistote, zda vam zavola vcas a zda zrovna budete na prijmu, a zda mezitim uz trh necestuje nekam daleko i spolu s Vasi nechranenou pozici… Pokud nahodou tento „problem“ mate u sveho soucasneho brokera, definitivne byste meli zacit patrat dal. Jakkoli strastiplne a dlouhe hledani se nevyrovna tomu, mit kazdodenni jistotu ze vas SL bude na miste vzdy a vcas, jakkoli blizko vasemu vstupu muze byt. Pokud je ona technicka formace na grafu ve forme velmi uzke, podlouhle drahy (tak, jak znate z manualu) – „channelu“, kde jeji horni a spodni okraj predstavuje $$$ sumu, kterou unesete a jste ji ochotni riskovat v onom obchode, je velmi prakticke opet zadat OCO dva vstupni prikazy, pricemz ktery zbyde neexekuovany, ten vam bude automaticky fungovat jako vas SL. Takto zadany obchod bude pravdepodobne i technicky velmi spravne provedeny, jelikoz vas SL bude zadan tam, kde ma byt – pod vyraznym supportem / nad vyraznou resistanci. Priklad zadani: uvazujme, ze soucasna cena komodity XYZ je 224, horni okraj formace je 227, spodni okraj formace 223; muj prikaz brokerovi bude znit „chci koupit XYZ za 229 stop, SL 221 stop, a prodat XYZ 221 stop, SL 229 stop, OCO“. Nyni, OCO typ prikazu neni akceptovan beze zbytku vsemi Burzami. Vas broker bude mit presne a aktualni instrukce, ve kterych trzich smite a ve kterych ne tento prikaz pouzit.
(12) FILL OR KILL ORDER (FOK). Tento, ne prilis casto pouzivany typ prikazu, zadava obchodnik, ktery si preje vstoupit do pozice anebo vystoupit z pozice okamzite, ale zaroven za jim urcenou cenu, to jest bez onoho typickeho rizika skluzu, kteremu by celil pri pouziti „market“ – trzniho prikazu. Jde o instrukci brokerovi k okamzite exekuci za obchodnikem striktne urcenou cenu. Obvykle floor broker v arene nabidne trikrat kratce za sebou prikaz za onu urcenou cenu, a kdyz ani potreti neuspeje, okamzite vraci prikaz zpatky jako neuskutecnitelny („unable“), a prikaz je tim zrusen – cili „killed“. Tento prikaz ma smysl zadat treba ve velmi tenkem trhu s nizkou likviditou, kde hrozi velke a nahle cenove skoky, a zadat „market“ order by mohlo znamenat zakusit zbytecne velkou slippage, ktera by pokazila cely vysledek obchodu.
Nasi serii uzavreme typem prikazu, ktery dobre zname z naseho manualu – (13) GOOD-TILL-CANCELED (GTC), neboli take OPEN ORDER. Tento druh prikazu, ktery lze kombinovat s vetsinou zde zminenych typu, zustava v burzovnim pitu tak dlouho, dokud neni budto exekuovan anebo obchodnikem zrusen. Na konci kazdeho dne brokeri „cisti“ neexekuovane prikazy, a vsechny prikazy, ktere nemaji dovetek „GTC“, automaticky zrusi a pro dalsi den jiz s nimi nepocitaji. Nezapomente proto na toto dulezite pravidlo; u jakehokoli prikazu, u ktereho nespecifikujete dovetek „GTC“ bude brokerem automaticky predpokladano, ze plati pouze jako denni, a pokud nebude toho dne exekuovan, automaticky na konci dne zanikne. Vubec neni neobvykle, ze GTC prikazy „sedi“ na brokerove desce nekolik dni, i tydnu. Pro vas je vsak kriticky dulezite vest si peclive zaznamy, ktere GTC prikazy jste kdy zadali do trhu a nikdy neztratit prehled, aby vam nahodou nejaky GTC prikaz „nezmizel“ z oci a vy na nej zapomneli, zatimco on sedel nadale pripraven v trhu. V takovem pripade muzete zazit velmi neprijemne prekvapeni v podobe nechtene exekuce klidne o mesic pozdeji, kdy se trh treba bude pohybovat uplne opacnym smerem, nez jste pred mesicem zamysleli. Touto horrorovou myslenkou koncime nasi serii, neprestante byt prosim opatrni, a za vsech okolnosti si budte jisti, ze vite, co delate.
Tom