Komoditní trhy: Kukuřice (Corn)

Výukový seriál Toma Řepíka do hloubky mapující všech 18 hlavních – tedy nejaktivnějších – komoditních trhů z obou fundamentálního i obecně technického hlediska.

Kukurice patri do skupiny krmnych obilnin – picnin, kam krome kukurice patri jeste oves, jecmen a cukerny cirok. Z teto skupiny predstavuje kukurice absolutne dominantni plodinu s vice nez 80% zastoupenim v kompletni americke produkci krmnych obilovin. Kukuricna „sezona“ se pocita od 1.rijna do 30.zari nasledujiciho roku. Jelikoz je kukurice komoditou, kterou lze skladovat relativne (rozumne) dlouhou dobu a zaroven ji lze bez komplikaci transportovat do libovolne vzdalenych destinaci, je pro fundamentalniho analytika dulezite neztratit ze zretele aktualni mnozstvi urody vsude ve svete. Take z tohoto duvodu vydava Americky Zemedelsky Urad (USDA) na pravidelne bazi predpovedi celkove globalni produkce i konzumace teto komodity.

Vychozim fundamentalnim hlediskem vzdycky zustane stav nabidky. Kolik kukurice zbylo na farmach a v silech z predchoziho roku (ci predchozich let), kolik kukurice se predpoklada sklidit v tomto aktualnim roce (v kterem je nova kukurice jeste v zemi). Tyto cisla je pak nutno porovnat s mnozstvim, ktere se predpoklada pouzit (zkonzumovat). Pokud bych mel toto zakladni fundamentalni uvazovani vyjadrit jakousi rovnici, znela by nejak takto:

Vsechny stare zasoby + aktualni uroda + veskery aktualni import = celkova aktualni nabidka;
Krmeni + sazeni + znicena uroda + potravinarstvi + veskery aktualni export = celkova konzumace, neboli poptavka;
Celkova nabidka – celkova poptavka = konecne zasoby (prebytek do budouci sezony).

Jelikoz USA produkuji velmi vyrazne mnozstvi kukurice, da se rici, ze import az na vyjimky je zanedbatelny. Ovsem, kazdorocni exportni odhady dokazi velmi vyrazne hybat trzni cenou. Pokud sklady pretekaji zasobami a v dohledu je dalsi vyborna (anebo dokonce rekordni) uroda, cena je tlacena nekompromisne dolu. Pokud vsak stare zasoby nejsou nikterak velike, pocasi zacne komplikovat stav stavajici jeste nesklizene plodiny anebo se narodi nejaky vyznamny mezinarodni nakup, cena dokaze okamzite vyletet.

Dostatek vlahy je u tohoto typu plodiny klicovym predpokladem pro dobrou urodu. Idealne je zapotrebi 20,000 litru vody na kazdy sklizeny busl kukurice, coz reprezentuje 60 cm deste behem celeho pestitelskeho obdobi. Normalni, prumerny dest v prubehu sezony obstara zhruba polovinu potrebne vlahy, proto je velmi dulezity dostatecny stav podzemni vlhkosti. Specificky muze byt voda problemem v obdobi seti a v obdobi sklizne. Casto se stava, ze v Iowe (hlavni pestitelsky stat), stejne jako i v ostatnich statech pestitelskeho pasu Stredozapadu, nadmerne mokra jarni pole zpozduji a prodluzuji prubeh seti. Pokud je pocasi v tomto ohledu zvlast nepriznive a hrozila by vyrazna prodleva v zaseti, mnoho farmaru ma ve zvyku v one sezone zapomenout na kukurici a zasit soju. Tezke deste v obdobi sklizne zase mohou porazit a polamat velke mnozstvi klasu, vyrazne zpomalit proces sklizne a zredukovat mnozstvi sklizene urody. Obecne receno, pravdepodobne se nikdy nesetkate s necim, co by se dalo nazvat „normalnim“ rokem. Bud bude deste pro kukurici prilis mnoho, anebo zase prilis malo od optimalniho stavu.

Jednou z nejkritictejsich period v obdobi pestitelske sezony kukurice je doba, behem ktere probiha opylovani rostlin. To obvykle nastava v kukuricnem pasu behem zhruba 10 dni od poloviny do konce cervna. Behem teto doby potrebuje rodici se uroda dostatek vlahy – budto destove ci podzemni. A navic, teploty v tomto obdobi nesmi byt vyrazne vysoke. Pokud v opylovacim tydnu nastanou teploty pres 100°F, konecna sklizen bude vyrazne nizsi, nez mohlo byt planovano podle zaseti. Nyni jiz budete vedet, proc se daji v tomto letnim obdobi kazdeho roku v kukuricnych grafech ocekavat nenadale cenove skoky, a proc casto take nastavaji.

Zhruba 70% v USA vypestovane kukurice se zkonzumuje ci zpracuje v ramci Spojenych Statu. Prakticky se pouziva jako krmivo v zemedelstvi, jako plnohodnotna cerealie v potravinarstvi, v alkoholovem prumyslu, a tez jako osivo. Kukurice jako zemedelske krmivo je vsak zdaleka nejrozsirenejsim vyuzitim. Poptavka po kukurici coby krmivu je do znacne miry determinovana chovnymi cykly skotu a vepru a tez samozrejme aktualni financni situaci chovatelu, ktera tez uzce souvisi s celkovymi cisly objemu (mnozstvi) chovaneho skotu a vepru. Pri urcovani poptavky po kukurici je nutno krome prave receneho vzit tez v uvahu aktualni cenu psenice. Spousty farmaru totiz nebudou vahat pouzit psenici jako nahradni krmivo, bude-li to pro ne ekonomictejsi.

Velmi vyznamnym faktorem urcujicim miru poptavky jsou momentalni exportni vyhlidky, eventuelne jiz nasmlouvane budouci exportni obchody. Ackoli Americane exportuji „pouze“ 30% sve domaci produkce, techto 30% reprezentuje zhruba 75 az 80% celkoveho objemu svetoveho imp-ex obchodu s kukurici. Naprosta vetsina zemi totiz pestuje kukurici vyhradne pro sve vlastni pouziti do silazi; pouze nekolik malo zemi je schopno nabidnout prebytky sve kukurice na export. Navic nikdo z techto ostatnich zemi neni povazovan za stabilniho a spolehliveho exportniho dodavatele; exportuji pouze tehdy, pokud zaznamenaji skutecne nadmiru hojnou urodu. Ve svetle prave receneho tak dostava onech 30% americkeho exportniho objemu kukurice zcela jiny vyznam, nez by se mohlo nezasvecenemu zdat.

Snazit se fundamentalne analyzovat trh s kukurici a na tomto zaklade pomerne presne predpovedet cenovy vyvoj je takrka nemozne. Dokazat si udrzet pravdivy prehled o vsech svetovych kukuricnych trzich a stavu pocasi a nastavajici urody v nich je ukol bez nadsazky nadlidsky. K tomu je nutno navic presne predpovedet chovna cisla skotu a vepru, stejne tak jako poptavku po alkoholu, po osevne kukurici a po nejkvalitnejsi kukurici pro potravinarstvi. Existuje cela rada pokusu o vytvoreni jakehosi ekonometrickeho modelu, ktery by dokazal pojmout a vyhodnotit veskere vyse zminene konstanty, absolutne zadny z nich se vsak neukazal byt dostatecne presnym.

Technicka analyza naproti tomu v kukurici funguje velmi dobre. Dokonce i sezonni cykly, kterych osobne nejsem velkym (jestli vubec nejakym) obdivovatelem, lze pri trose dobre vule v trzich vysledovat a ridit se jimi. Sezonni cenove highs se maji tendenci kazdorocne tvorit na konci cervence ci zacatku srpna, nejnizsi ceny byvaji naopak budto v listopadu a/nebo v dubnu. Support a resistance, na kterych je zalozena vetsina nasich Metod, funguji v Corn trhu spolehlive, stejne jako nase strategie obchodu s trendem ci proti trendu. Corn je velmi popularni trh mezi obchodniky vcetne totalnich novicu, a temer v kterenkoli okamziku ma dostatek potrebne likvidity pro to, abychom dosahli pozadovane exekuce nasich prikazu bez zbytecne slippage.

Přejít nahoru