Výukový seriál Toma Řepíka do hloubky mapující všech 18 hlavních – tedy nejaktivnějších – komoditních trhů z obou fundamentálního i obecně technického hlediska.
Oves je obilninou, ktere se dari dobre v chladnejsim a tzv. „mirnem“ podnebi. Diky sve odolnosti jsou velike lany ovsa k nalezeni vsude po svete; farmari totiz zjistili, ze ovsu se paradoxne nejlepe dari v ne prilis kvalitni, chudsi pude. Dokonce i v oblastech s velmi kvalitni pudou naleznete oves zasety zamerne na tech nejmene kvalitnich polich.
Nejvetsim svetovym ovesnym producentem je Spolecenstvi Nezavislych Statu, nasledovane USA, Nemeckem, Kanadou a Polskem. Zajimavym fenomenem je, ze uz od 70.let celosvetova produkce ovsa kazdym rokem klesa. V pripade Spojenych Statu klesa dokonce uz od neuveritelneho roku 1880. Zcela jiste to ma co do cineni s vymenou koni a mezku coby kdysi nejrozsirenejsiho dopravniho prostredku za automobily, a coby pracovnich sil v zemedelstvi vymenou za motorovou techniku… Navic v dnesnim svete, kde business ma hlavni slovo, existuje tendence pestovat namisto „levnejsiho“ ovsa urodu „vyssich hodnot“, a tudiz tak na jeji produkci vice vydelat.
Oves je na tom velmi podobne jako psenice – v drtive vetsine pripadu zkonsumuji zeme veskerou svou vyprodukovanou urodu. Jenom mene nez 5% celkove svetove produkce si nalezne svou cestu na export.
V ramci USA, „jejichz“ hlavni svetovy trh na CBOT obchodujeme, jsou nejvetsimi ovesnymi producentskymi staty Jizni a Severni Dakota, a Minnesota. Nejrozsirenejsim druhem ovsa je bily, nasledovany cervenou a sedou odrudou. Oves se zaseva do zeme na prelomu dubna a kvetna, a sklizi se v prubehu poloviny cervence az konce srpna.
Absolutni vetsina, okolo 95% veskere produkce ovsa, se vyuzije jako krmivo v zemedelstvi. Svet nezna lepsi krmivo pro kone, ale i pro mlady skot a drubez, protoze oves je znam svym totalne nejvyssim obsahem proteinu ze vsech existujicich obilovin. Navic obsahuje tez vysoke hodnoty uhlohydratu, ktere poskytuji ve strave dulezitou energii. Zbytek ovesne produkce se pouziva v potravinarstvi do vysoce hotnotnych nutricnich cerealii, a tento trend zdrave vyzivy v poslednich letech zaziva opravdovy boom. Coz by samo o sobe mohlo zvysit poptavku po teto plodine, ovsem z hlediska celosvetoveho celkoveho mnozstvi produkce se pravdepodobne nikdy nebude jednat o nejakou vyznamnou kvantitu. Zaroven se nepatrne procento z celkovych vynosu kazdym rokem vraci zpatky do zeme ve forme osiva.
Jako vetsine zemedelskych komodit, ani ovsu se nevyhne urcity sezonni obrazec, ktery lze v grafech vypozorovat. Cena ma kazdorocne tendenci klesat az do obdobi sklizne, kdy je nejvetsi nabidka ovsa na trhu, tudiz kontraktni lows lze ocekavat v obdobi cervence az srpna, odkud by cena mela zacit postupne rust a utvorit sezonni vrchol nejcasteji v obdobi ledna.
Jelikoz tato plodina nachazi absolutne dominantni vyuziti jako krmivo v chovnem zemedelstvi, jeho poptavku do velke miry urcuje aktualni mnozstvi chovaneho skotu, konu a drubeze. Cenovi analytici musi pozorne sledovat cely USDA report hospodarskeho zvirectva i sklizne ostatnich plodin pokazde, kdyz vyjde, protoze z hlediska krmneho vyuziti oves soutezi i s ostatnimi komoditami – kukurici, cirokem i psenici. Existuje cela rada reportu, na ktere se musi kazdy fundametalni analityk sledujici ovesny trh soustredit. Nejdulezitejsimi z nich jsou Planting Intentions, Prospective Planting Report, Monthly Crop Production Report, Monthly Eggs, Chickens & Turkey Report, Quarterly Hog & Pigs Report, Livestock and Meat situation, Cattle on Feed, US Export Sales, a existuje jich cela rada dalsich, doplnujicich. Navic je prakticke sledovat i hlavni lokalni zemedelske reporty, zejmena ty z Jizni a Severni Dakoty.
Pri porovnavani ovsa s ostatnimi, „konkurencnimi“ typy krmiva je nutno vzit v potaz, ze oves je lehci nez ostani krmiva. Busl ovsa napriklad vazi pouze neco lehce pres polovinu toho, kolik vazi busl kukurice. Coz se mimochodem rovna take pomeru vyzivne hodnoty, ktera je zhruba polovicni, nez u stejneho mnozstvi kukurice. Z cehoz vyplyva, ze farmar musi nakoupit takrka dvojnasobek ovsa oproti kukurici, pro nakrmeni stejneho poctu dobytka nebo drubeze. Nejedna se zkratka o porovnatelne komodity v jednoduchem pomeru 1:1. Pokud bychom chteli veci zjednodusit a vzajemne porovnat oves a kukurici podle sve vahy, zjistili bychom, ze se oves prodava na za asi 85% az 90% ceny kukurice.
Ackoli opet plati, jako na vsechny ostatni zemedelske plodiny, ze prubeh pocasi ma dulezity vliv na cenu komodity na trhu, v pripade ovsa tento impakt neni az natolik citlivy, jako u ostanich, na pocasi nachylnejsich plodin. Oves je skutecne ze vsech hlavnich zemedelskych rostlinnych komodit nejodolnejsi plodinou, nejmene zranitelnou nepriznivym pocasim. Jednoduchym dukazem toho je prave fakt, ze hlavnimi americkymi producenty ovsa jsou Severni a Jizni Dakota, staty, v nichz nepanuji vubec priznive klimaticke podminky.
Dalsim v tomto trhu velmi dulezitym faktorem ovlivnujicim cenu je stav starych zasob. Vse, co bylo receno o vztahu poptavky a nabidky v nasem prvnim, kukuricnem dile, beze zbytku plati i v pripade ovsa. Cim vyssi budou stare zasoby, tim nizsi aktualni uroven cen lze ocekavat. A navic nelze zapomenout vzit v uvahu veskere stare zasoby vsech alternativnich krmnych komodit, zejmena pak kukurice. Pokud je stav zasob u jedne plodiny nizky a u druhe vysoky, chovatele pravdepodobne budou chtit zvolit onu „nadbytecnou“, obvykle take levnejsi, variantu.
Zadny fundamentalni analytik take nesmi zapomenout na Strycka Sama, ktery drzi v celem procesu svou rozhodnou ruku. Je nutno zjistit, nechysta-li vlada jakykoli program tykajiciho se produkce ci odbytu ovsa, a pokud ano, jaky lze ocekavat primy dopad na trh.
Oats trh se vyznacuje casto neprilis vysokou likviditou. Cenove pohyby jsou daleko citlivejsi na podnety a vyraznejsi nez u ostatnich zrnin. Mnoho obchodniku se snazi tuto „citlivost“ promenit ve svou vyhodu a snazi se v ni videt indikator smeru budouciho pohybu v ostatnich trzich obilneho komplexu. Pokud napriklad nastane prudka zmena trendu v ovsu, tito obchodnici budou mit tendenci nastoupit pozici proti stavajicimu trendu v Corn anebo Wheat trhu. Obecne plati, ze malo likvidni trh rovna se trh prilis volatilni, divoky a nebezpecny. Na druhe strane, spousta hracu je lakana do tohoto trhu diky svemu nizkemu marginu, jednomu z nejnizsich v komoditach vubec.